Site icon Portal informacyjny STRAJK

Neoliberalna trójca ministrów PiS

Finanse pod kontrolą byłego współpracownika Korwina, służba zdrowia w rękach konserwatywnego katolika, a realizacja głównego planu rozwoju kraju pod okiem wieloletniego prezesa potężnego banku – tak wyglądać będzie trzon ekipy, która ma realizować rzekomo „socjalny” program Prawo i Sprawiedliwości.

Minister Rozwoju Mateusz Morawiecki /wikipedia commons

Tekę ministra finansów w rządzie Beaty Szydło obejmie Paweł Szałamacha – polityk, który w przeszłości był m.in. członkiem Unii Polityki Realnej – partii Janusza Korwin-Mikkego oraz radykalnie wolnorynkowego Centrum im. Adama Smitha. Szałamacha jest autorem wielu publikacji gloryfikujących turbokapitalizm, które ukazywały się m.in. na łamach czasopisma  „Najwyższy Czas!” „Gazety Polskiej” i „Rzeczpospolitej”.

Znamienne jest również obsadzenie stanowiska ministra zdrowia. Będzie nim Konstanty Radziwiłł – potomek szlacheckiego rodu, polityk znany z poglądów konserwatywnych w sferze obyczajowej i wolnorynkowych w kwestiach gospodarczych. Radziwiłł przez wiele lat był zdeklarowanym zwolennikiem całkowitej prywatyzacji służby zdrowia. Później złagodził nieco swoje stanowisko, argumentując, że poddanie mechanizmom rynkowym systemu opieki zdrowotnej działa na niekorzyść najuboższych obywateli i jest „kontrowersyjnym pomysłem”. Warto jednak pamiętać, że przyszły minister jest praktykującym katolikiem, co może zwiastować kolejne cztery lata prób wtrącania wyznaniowej ideologii w sprawy związane z etyką lekarską.

Wicepremierem i szefem kluczowego w całym projekcie gospodarczym PiS ministerstwa rozwoju będzie Mateusz Morawiecki, syn Kornela – sceptycznego wobec neoliberalizmu działacza „Solidarności Walczącej”. Analizując życiorys Morawieckiego juniora trudno jednak mieć jakiekolwiek złudzenia, że mamy do czynienia z politykiem wrażliwym społecznie. Od 1998 roku pracuje w Banku Zachodnim WBK, od 2007 roku sprawując stanowisko prezesa tej instytucji. Jest również Przewodniczącym Rady Nadzorczej Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan – organizacji działającej na rzecz ograniczenia praw pracowniczych i poszerzenia praw przedsiębiorców. Kandydatura Morawieckiego spotkała się już z aprobatą Ryszarda Petru – lidera .Nowoczesnej i Witolda Gadomskiego – jednego z najbardziej twardogłowych orędowników wolnorynkowej religii w środowisku dziennikarskim.

Exit mobile version