Formacja Janusza Korwin-Mikkego na ostatnim etapie kampanii wyborczej popisuje się rasistowską retoryką. Na fanpejdżu fejsbukowym drugiego z liderów tego ugrupowania – Przemysława Wiplera, pojawił sie antyimigrancki plakat, do złudzenia przypominający antypolską grafikę niemieckiej partii neonazistowskiej. Poseł usunął skandaliczny obrazek po kilkudziesięciu minutach.

Po lewej - plakat neonazistowskiej NPD, po prawej grafika partii KORWiN / facebook.com/wipler
Po lewej – plakat neonazistowskiej NPD, po prawej grafika partii KORWiN / facebook.com/wipler

Rasistowski plakat pojawił się na profilu Wiplera w czwartek wieczorem. Przedstawiał kilka padlinożernych ptaków, ostrzących sobie dzioby na pliki polskich banknotów; opatrzony był podpisem „Socjalni imigranci! Stop inwazji”.  W komentarzach błyskwicznie pojawiły się sugestie, że obrazek jest wzorowany na antypolskich plakatach propagandowych neonazisów z niemieckiego NPD, które wielokrotnie były rozlepiane na ulicach wschodnich landów. Wipler po niecałej godzinie usunął materiał, jednak jak do tej pory nie złożył wyjaśnień ani nie przeprosił.

Politycy partii „Krula” od kilku miesięcy próbują wmówić społeczeństwu, że już wkrótce przybędą do nas tysiące migrantów, łasych na pokaźny (w wyobrażeniu korwinistów) socjal, rzekomo oferowany przez polskie pańśtwo. Ptaki miały symbolizować właśnie tych groźnych i chciwych „najeźdzców”.
O ile nazistowska ornamentyka jest nowym akcentem w kampanii KORWiN, to jeśli chodzi o treść komunikatów politycznych, partia ta już jakiś czas temu zaadoptowła wykorzystywane w III Rzeszy tricki propagandowe. Według Korwina, Wiplera i ich wspólników, głównym wrogiem (oprocz wszechobecnych socjalistów) są właśnie „obcy” czyli uchodźcy – ludzie, którzy uciekaja ze swoich krajów przed wojną i głodem. Korwiniści prowadzą przeciwko nim kampanie szczucia i próbują kreować w społeczeńśtwie nienawistne postawy. Przykładem takiego działania jest jeden ze spotów wyborczych KORWiNa pt. „Inwazja”.

https://youtube.com/watch?v=jgk19JjzQtA%22+frameborder%3D%220%22+allowfullscreen%3E%3C

Zanim Wipler pochwalił się na Facebooku swoim dziełem, wystąpił na konferencji prasowej w Sejmie w towarzystwie Adama Mirkoczkiego – rzecznika prasowego węgierskiej partii neonazistowskiej Jobbik. – Polacy, a także pozostałe europejskie narody, powinni „uszczelnić granice” podobnie jak Węgrzy, by pomóc w powstrzymaniu inwazji nielegalnych imigrantów do Europy – mówił cytowany przez „Rzeczpospolitą” poseł. – Recepcja tego, co dziś dzieje się w Europie jest u partii Jobbik i KORWiN podobna. To, co teraz się dzieje to inwazja, w ramach której nielegalni imigranci zalewają kraje europejskie – kontynuował swój wywód kandydat do Sejmu z okręgu katowickiego. Przypomnijmy, że przywódcy Jobbiku zachęcali obecne władze Węgier do użycia broni palnej przeciwko imigrantom i są zwolennikami utrzymania „czystości narodowej tkanki”.
Wybryk Wiplera potwierdza, że środowisko Partii KORWiN cechuje wyraźna fascynacja nazistowską estetyką. Janusz Korwin-Mikke kilkukrotnie popisywał się wykonywaniem hitlerowskiego gestu sieg hail podczas występów w programach telewizyjnych oraz na obradach Parlamentu Europejskiego.
Janusz Korwin - Mikke wykonuje hitlerowskie pozdrowienie podczas sesji Parlamentu Europejskiego / youtube.com
Janusz Korwin – Mikke wykonuje hitlerowskie pozdrowienie podczas sesji Parlamentu Europejskiego / youtube.com
Obrzydzenia zachowaniem polityka nie kryje dziennikarka Eliza Michalik: – Każdy fanatyzm i radykalizm ma tylko jedno źródło: strach. Przeszłość pokazała, do czego prowadzi uleganie swoim lękom, bez próby zbliżenia się do nich i przekonania, że w rzeczywistości nie ma się czego bać, oprócz samego strachu. Polacy czy Żydzi dla nazistów, uchodźcy dla partii KORWIN – to tylko preteksty by nienawidzić drugiego, innego. Lekarstwem na tę nienawiść jest poznanie i zrozumienie, że ten, kogo się nienawidzi, to także człowiek – komentuje dla STRAJK.eu publicystka.
Na kompromitacje Przemysława Wiplera błyskawicznie zareagowali użytkownicy Facebooka. Oto jedno z najcelniejszych porównan:

facebook.com/korwinisci
facebook.com/korwinisci

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Dawno temu chciano zgermanizować Polskę i Polaków. Zamącić tożsamość narodową, usunąć język, zastąpić to wszystko symboliką niemiecką.
    Z grubsza się to nie udało – mamy swoje państwo, przetrwał też nasz język. Jednak ten plakacik, a także popularność pewnej czcionki używanej obecnie dla nacjonalistycznych haseł oraz umiłowanie dla hitlerowskiego gestu wśród pewnych grup czy obrona tzw. białej rasy jest dowodem na to, że ta germanizacja jednak troszkę się uskuteczniła. I dlatego śmieję się przy tym tekście, mam tzw. bekę. Z pseudo-patriotów.

  2. Tylko zaślepiona i niedoedukowana osoba nie jest w stanie zobaczyć jak wielki jest problem z imigrantami i jak oni się zachowują w krajach do, których już dotarli.

    1. E tam. Mnie to rozśmieszyło, że plakat jest prawie wierną kopią plakatu przeciw Polakom. Żeby chociaż zerżnęli coś, co w nich samych nie uderza. Dla mnie to jest niezły żart. Z Wiplera i spółki.

    2. Masz rację, PavloWhite, ja też uważam, że dla porządku i spokoju cywilizowanych państw nie powinno się do nich wpuszczać polskich imigrantów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Polska ucieka się pod obronę Trybunału Konstytucyjnego przed Fit for 55

Program drastycznych zmian w polityce energetycznej w Europie, zaprezentowany przez UE i m…