Około 110 tysięcy osób skorzystało z bezpłatnej opieki medycznej nie mając do tego prawa. Teraz ściągać ich będą komornicy.

pixabay.com/pl/bezdomnywerner22brigitte
pixabay.com/pl/bezdomnywerner22brigitte

Koszt okazanych tym osobom usług przekroczył 73 miliony złotych. To znaczna kwota i zrozumiała jest chęć NFZ, by te pieniądze odzyskać. Problem w tym, że po pierwsze pieniądze na leczenie nieubezpieczonych ma zapewnione w budżecie, po drugie ci, którzy nie płacą za leczenie robią tak z powodu swojej trudnej sytuacji materialnej lub społecznej.

Nieubezpieczeni są na przykład zatrudnieni na umowie śmieciowej, bezdomni, wykluczeni i długotrwale bezrobotni, którzy zrezygnowali z rejestrowania się w rzędach pracy. Niektóre źródła oceniają liczbę nieubezpieczonych na milion osób.

Łaskawą decyzją NFZ komornicy nie będą ścigać osób, którym okazanie nieuprawnionej pomocy medycznej kosztowało Fundusz mniej niż 100 zł. Ale od tej sumy, nie ma zmiłuj, będą bezlitośni.

Eksperci wskazują, że często samo wyjaśnianie, czy pacjent miał prawo do bezpłatnej opieki medycznej będzie więcej kosztować niż suma zadłużenia. Poza tym PiS w kampanii wyborczej zapowiadało, że skończy z fikcją ścigania za skorzystanie z usług medycznych bez wymaganego do tego prawa.

Prezydent Duda podpisał w październiku 2015 r. ustawę, która przewiduje, że NFZ otrzyma 320 mln złotych rocznie na koszty świadczeń udzielonych nieubezpieczonym. Jak widać, ustawa sobie, a nasyłanie komorników sobie.

W najbliższych miesiącach można spodziewać się w mediach wysypu dramatycznych reportaży, jak komornik ściąga pieniądze z ludzi, którzy i tak są zbyt biedni, by korzystać z pełni praw przysługującym obywatelom RP.

[crp]

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
    1. Jak to mówił legendarny już minister od spraw wewnetrznych „państwo polskie istnieje tylko teoretycznie”.
      Ale kiedy trzeba obywatelowi państwa polskiego wydrapać ostatni grosz z gardła, kiedy trzeba złapać go za grdykę tak żeby z niego ostatnie gówno wycisnąć, wtedy dopiero państwo polskie pokazuje swoją siłę i skuteczność.

  1. A od kiedy to prawo przysługujące i to konstytucyjnie jest płatne ? To w końcu prawo czy towar ?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Homofobicznym gminom pod rozwagę: NSA unieważnił uchwałę nienawiści

Rada Gminy Serniki 21 czerwca 2019 roku podjęła uchwałę, mającą formę deklaracji o nazwie …