Stowarzyszenie „Obywatel” zebrało środki na wydanie książki „Dekada ajentów” Joanny Jurkiewicz, która – zgodnie z zapowiedziami autorki – opowiada o wyjątkowo trudnej sytuacji ajentów i pracowników sieci „Żabka”. Teraz jednak organizacja może wycofać się z przedsięwzięcia – nie ma środków na walkę prawną z potężną spółką.
„Niskie koszty wejścia do systemu agencyjnego okazują się pułapką, w przyszłości ajenci poniosą nieproporcjonalnie wysokie koszty działania sklepu. Jednakże […] wydają się nieświadomi działania takiego mechanizmu. Przeciwnie – w swoim przekonaniu omijają trudności, z jakimi borykają się osoby zakładające własne niezależne firmy. Rygor współpracy poznają dopiero po pewnym czasie, kiedy już narażeni są na poważne koszty i muszą podporządkować się trudnym do spełnienia warunkom współpracy.” – pisze Jurkiewicz w opublikowanym przedpremierowo fragmencie „Dekady ajentów”. W książce tej szczegółowo wyjaśnia, jakie są zasady ajencji i w jakiej sytuacji znajdują się osoby, które się na nią decydują. Pisze także, jakie warunki zatrudnienia proponują „swoim” pracownikom. Autorka przeprowadziła rozmowy z kilkudziesięcioma ajentami i przeanalizowała dziesiątki dokumentów. Środki na wydanie pozycji zebrano przez tzw. crowdfunding – zrzuciły się na nią osoby zainteresowane kupnem książki. W krótkim czasie udało się zebrać 241 proc. wymaganej sumy, czyli ponad 16 tys. zł.
Pojawienie się „Dekady ajentów” na rynku stanęło jednak pod znakiem zapytania. Jak podaje „Obywatel” już w czasie akcji zbierania środków prawnicy właściciela sieci kontaktowali się ze stowarzyszeniem, wywierając naciski na wycofanie się z idei wydania książki Jurkiewicz. W tej chwili „Obywatel” – małe i niezbyt zamożne stowarzyszenie – poinformował, że czeka na ekspertyzę prawną, która pozwoli oszacować możliwe koszty, jakie przyniósł walka prawna z właścicielem „Żabki”. Jeśli te okażą się zbyt wysokie, książka się nie ukaże.