frnacuski samochód policyjny

„Ani Marine, ani Macron” – pod tym hasłem maszerowali wczoraj w Paryżu studenci i licealiści. W kilku miejscach doszło do starć z policją.

Do wyjścia na ulicę młodzież wezwały organizacje antykapitalistyczne i antyfaszystowskie. Jako miejsce zbiórki wyznaczono Plac Bastylii. Ponadto około dziesięciu liceów w stolicy Francji, w których uczniowie żywo odpowiedzieli na wezwanie antyfaszystów, zostało zablokowanych. Uczestnicy protestu dawali wyraz złości na to, że druga tura prezydenckiej elekcji de facto nie proponuje im żadnego sensownego wyboru, bo głos można oddać albo na reprezentantkę ksenofobicznej prawicy upiększającą swój wizerunek „socjalnymi” gestami i hasłami, albo na sztucznie wykreowanego przez media neoliberała, faworyta bankierów i bogaczy. „Ani Marine, ani Macron” lub „Ani Le Pen, ani Macron”, pisali na napotkanych po drodze plakatach wyborczych, podpalono również kilka koszy na śmieci.

Na transparentach niesionych przez protestujących można też było przeczytać „Wybory – wybierz swoich panów”, „Noszę żałobę po demokracji” oraz zachęty do niepopierania ani założonego przez Macrona ruchu En Marche! ani Frontu Narodowego Marine Le Pen. Trafiały się również sztandary anarchistyczne, jak przed zablokowanym liceum im. Woltera. W okolicach czoła manifestacji doszło do kilku incydentów. Jak zrelacjonowała agencja France Presse, protestujący rzucali w policję butelkami, mundurowi odpowiadali gazem łzawiącym.

Do mniejszych protestów poza Paryżem doszło w Rennes, Dijon i Clermont-Ferrand. Tam obyło się bez incydentów.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Próbuję zrozumieć rozczarowanie młodych lemingów, ale dlaczego nikt ich nie uświadomi, że oni protestują nie przeciw Makaronowi czy Lepenowej, lecz przeciw WYBORCOM tych ludzi, przeciwko ich decyzji.
    Parafrazując Leonię Pawalak: wybory wyborami, ale wygrać ma nasz kandydat.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Nie dla zysków, nie dla uciechy miliarderów. Powstaje oddolny europejski puchar piłkarski

Nie tylko Legia Warszawa reprezentuje polski futbol w europejskich pucharach w sezonie 202…