25 lutego w Warszawie odbędzie się protest przeciw wzniesieniu pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej. Organizatorzy zamierzają również sprzeciwiać się ograniczeniom, jakie nakładane są na przemieszczanie się po mieście podczas miesięcznic smoleńskich i innych cyklicznych, narodowych w treści wydarzeń.

Pomnik upamiętniający katastrofę smoleńską w Łomży. W Warszawie jak na razie podobny znajduje się tylko na Cmentarzu Powązkowskim / fot. wikimedia commons

– Nie akceptujemy buty władzy, która lekceważy prawo i nie szanuje woli mieszkańców stolicy. Apelujemy do wszystkich o udział w proteście przeciwko zawłaszczaniu naszej wspólnej Warszawy przez jedną partię polityczną – piszą organizatorzy wydarzenia na Facebooku. I wzywają wszystkich, niezależnie od konkretnych poglądów, do zebrania się na Placu Zamkowym w najbliższą niedzielę.

Organizatorzy zarzucają PiS systematyczne symboliczne zawłaszczanie miasta. Wyrazem tego ma być, po pierwsze, uniemożliwienie swobodnego dostępu do gmachu Sejmu i Senatu, po drugie, regularne odgradzanie Placu Zamkowego i Krakowskiego Przedmieścia, kiedy odbywają się tam miesięcznice smoleńskie. Pomysłodawcy zgromadzenia nie chcą również, by co roku 11 listopada najbardziej centralnie położone w Warszawie trasy były zarezerwowane dla pełnego nienawiści Marszu Niepodległości, a 1 sierpnia Plac Zamkowy dla upartyjnionych obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Wreszcie organizatorzy nie podoba się forsowanie budowy pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej na Placu Piłsudskiego (w przyszłości w bliskiej okolicy ma jeszcze pojawić się odrębny pomnik Lecha Kaczyńskiego). Jak piszą w opisie wydarzenia, tego rodzaju upamiętnienia będą „dzielić społeczeństwo jak wszechobecne za rządów PiS barierki i kordony policji”.

Na razie udział w proteście deklaruje kilkaset osób.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Sąd Najwyższy otwiera furtkę do karania hierarchów kościelnych chroniących pedofili

Ten ważny wyrok Sądu Najwyższego może stać się początkiem całego procesu, który oczyściłby…