10 spośród 12 ogólnoindyjskich związków zawodowych wezwało w piątek robotników i bezrobotnych do uczestnictwa w ogólnokrajowym proteście przeciwko antypracowniczej polityce rządu. Zostanie przeprowadzony 3 lipca.

„Nie możemy zaakceptować regulacji, które znosząc przepisy prawa pracy, doprowadzają do tego, że pracownicy stają się niewolnikami. Nie możemy też pozostać niemymi obserwatorami prac rządu zmierzających do prywatyzacji przedsiębiorstw sektora publicznego” – czytamy w oświadczeniu organizacji związkowych.

„Wzywamy klasę robotniczą i związki zawodowe reprezentujące poszczególne branże, aby wsparły swoimi działaniami Ogólnokrajowy Dzień Protestu 3 lipca 2020 r. tak, by stał się on sukcesem” – napisali związkowcy.

Pracownicy zarzucają rządowi, że państwowa pomoc w czasie pandemii skierowana jest przede wszystkim do korporacji i dużych przedsiębiorstw, ignoruje natomiast tragiczny los milionów pracowników, rolników, bezrobotnych i innych pomijanych przez system grup społecznych.

W związku z powyższym zwrócili się do rządu o niezwłoczne zorganizowanie odkładanej od wielu miesięcy indyjskiej konferencji pracy w celu omówienia 12 postulatów formułowanych przez związkowców dotyczących praw pracowniczych, wsparcia po utracie pracy, wynagrodzeń, bezpieczeństwa pracy i kwestii pracowników przenoszonych do innych zakładów.

Związki uważają również, że rząd centralny bardziej skupia się na utrzymaniu prawa i porządku w czasie pandemii COVID-19 niż na walce z samym wirusem. W Indiach potwierdzono dotychczas 247 tys. przypadków COVID-19, w tym prawie 7 tys. zgodów (na 1,3 mld  mieszkańców).

W proteście największą rolę odgrywają Narodowy Kongres Związków Zawodowych oraz Centrum Indyjskich Związków Zawodowych.

Centrale związkowe zamierzają kontynuować współpracę również po 3 lipca. W jej ramach mają koordynować działania zmierzające do wywierania presji na rząd indyjski, by zrezygnował z antypracowniczej polityki. Gdyby to nie nastąpiło, związkowcy planują rozpocząć ogólnokrajowy strajk generalny.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rząd Mateusza Morawieckiego – gra w politykę

Prawo i Sprawiedliwość pokazało, jak rozumie i jak potrafi wykorzystywać reguły gry polity…