Trzęsienie ziemi w Śląskiej Radzie Wojewódzkiej Lewicy. Decyzja Włodzimierza Czarzastego o zawieszeniu członków Lewicy jest ostrzeżeniem przed współpracą z PiS.

Zawieszono przewodniczącego Śląskiej Rady Wojewódzkiej Nowej Lewicy Marka Balta i dwoje radnych sejmiku województwa śląskiego i członków Nowej Lewicy: Gabrielę Łacną i Rafała Porca.

Formalnym powodem było, jak głosi komunikat podpisany przez rzecznika prasowego Nowej Lewicy Artura Jaskulskiego, „naruszenia przez nich w sposób oczywisty i niebudzący wątpliwości swoich obowiązków oraz podstawowych celów i wartości chronionych przez statut partii”.

Sejmik Śląski był sławny przez pewien czas, kiedy to radny Wojciech Kałuża, wybrany z list KO przeszedł na stronę PiS. Dał dzięki temu większość partii rządzącej w sejmiku śląskim. Postępek Kałuży stał się synonimem zdrady i lekceważenia swoich wyborców.

Zatem głosowanie od pewnego czasu dwojga wspomnianych radnych razem z PiS wywołało rozdrażnienie w kierownictwie Nowej Lewicy. Tym bardziej, że podczas ostatniego posiedzenia Rady Krajowej Nowej Lewicy, jak informuje Jaskulski, padło wiele krytycznych głosów, sprzeciwiających się wchodzeniu w jakiekolwiek formy współpracy z PiS na każdym szczeblu. Władze NL odbyły rozmowy wyjaśniające z Markiem Baltem i radnymi z NL, które nie dały żadnego rezultatu. Na dodatek spotkania władz Śląskiej Rady Wojewódzkiej NL, które odbyło się 3 lipca, nie zajęło żadnego stanowiska w sprawie wspólnego głosowania radnych NL razem z PiS. Kroplą przepełniająca czarę było głosowanie radnych Nowej Lewicy za udzieleniem absolutorium i wotum zaufania dla pisowskich władz województwa.

„Głosowanie za wotum zaufania dla władzy jest głosowaniem o charakterze czysto politycznym. Wotum zaufania to wyrażenie pozytywnej oceny całokształtu działalności
organu wykonawczego, jakim jest zarząd sejmiku. (…) Innymi słowy, sejmik województwa udzielając zarządowi wotum zaufania, komunikuje, że zarząd województwa może liczyć na to, że podejmowane
przez niego działania będą w przyszłości aprobowane przez radnych głosujących za taką
uchwałą. (…) Radni głosujący za udzieleniem wotum zaufania dla zarządu województwa tworzą więc koalicję sejmikową stanowiącą zaplecze zarządu województwa”, mowa w komunikacie Nowej Lewicy. Uznano zatem, że działania radnych i akceptującego tę sytuacje Marka Balta naruszają statut partii. Władze Nowej lewicy deklarują, że będą stanowczo przeciwstawiać się wszelkim próbom nawiązania współpracy z PiS. „Program Prawa i Sprawiedliwości oraz jego praktyka działania są rażąco sprzeczne z programem, celami i wartościami, które reprezentuje Nowa Lewica”, mowa w komunikacie.

Władze Nowej Lewicy tym samym demonstrują, że niedawne poparcie Polskiego Ładu nie ma nic wspólnego z budowaniem wspólnoty politycznej z PiS, o co oskarżała lewicę liberalna opozycja.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. I niech no teraz Czarzasty cokolwiek brąchnie nt. partyjniactwa we władzach RP! i ,,zawłaszczaniu państwa”. Przecież powodem zawieszenia działaczy nie powinno być głosowanie za wotum zaufania zarządu który poprawnie realizuje zadania dla regionu. A tak partyjniactwo – wzięło górę…
    Nihil novi sub sole – jak mawiano już w starożytnym Rzymie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rząd Mateusza Morawieckiego – gra w politykę

Prawo i Sprawiedliwość pokazało, jak rozumie i jak potrafi wykorzystywać reguły gry polity…