Site icon Portal informacyjny STRAJK

Nie dla zysków, nie dla uciechy miliarderów. Powstaje oddolny europejski puchar piłkarski

fot. Piotr Maniszewski

Nie tylko Legia Warszawa reprezentuje polski futbol w europejskich pucharach w sezonie 2021/22. Ostatniego dnia września swój pierwszy mecz w fazie grupowej Fenix Trophy rozegra inny stołeczny klub – AKS ZŁY. Ranga rozgrywek Fenix Trophy jest zgoła inna, ale za to rozgrywki arcyciekawe, ich charakter nowatorski, można powiedzieć, że dla świata futbolu – awangardowy.

GDZIE I JAK OBEJRZEĆ?

Mecz inaugurujący rozgrywki zostanie rozegrany na stadionie przy ul. Obrońców Tobruku 11 o godz. 19:30. Bilety w przedsprzedaży kosztować będą 20 zł, w kasach przed meczem zaś 25 zł. Klub ogłosi niebawem na swoich mediach społecznościowych początek sprzedaży wejściówek. AKS ZŁY spodziewa się rekordowej frekwencji. Wśród zaproszonych na mecz także włoska społeczność stolicy!

COŚ WIĘCEJ NIŻ MECZ

AKS ZŁY zapowiada, że wydarzenie będzie nie będzie typowym meczem piłkarskim. Na stadionie rozbrzmiewać będzie muzyka, grana na żywo przez włoskich artystów, a goście będą mogli skosztować specjałów z Półwyspu Apenińskiego. Klub zachęca do przyjścia na mecz całymi rodzinami. ZŁY od sześciu lat słynie z tego, że na ich meczach każda osoba, niezależnie od płci, tożsamości, wieku, pochodzenia etnicznego czy wyznania, czuje się dobrze i bezpiecznie. W fundamentach ideowych klubu zapisane są równość, akceptacja różnorodności i wzajemny szacunek. Kibice Złego śpiewają głośno i pasją, jednak zawsze kulturalnie – nigdy nie obrażają rywali, sędziów czy fanów drużyn przeciwnych.

CZYM JEST FENIX TROPHY?

FENIX TROPHY to odpowiedź amatorskiego i zaangażowanego społecznie futbolu na komercjalizację sportu, wyrażające się chociażby w projekcie oligarchicznej Superligę. W fazie grupowej rozgrywek weźmie udział 8 nieprofesjonalnych klubów (każdy w parze z partnerem charytatywnym), wybranych ze względu na wyjątkową odrębność społeczną, historyczną i kulturową. Zawody otrzymały zgodę UEFA.

KTO ZAGRA W AMATORSKIEJ SUPERLIDZE?

Zespoły reprezentują 7 krajów europejskich: Włochy, Hiszpanię, Polskę, Niemcy, Holandię, Wielką Brytanię i Czechy. Każdy klub to ciekawe zjawisko. Są wśród nich: reaktywowany historyczny rywal amsterdamskiego Ajaxu – AFC DWB, czy wspomniana Brera, a także założone przez kibiców: FC United of Manchester czy właśnie AKS Zły Warszawa. Uczestników Fenix Trophy łączy jedno: realizują znaczące projekty społeczne i kulturalne, a ich społeczności są obdarzone ponadprzeciętnymi umiejętnościami komunikacyjnymi. Krótko mówiąc, powstaje prawdziwa europejska sieć „kultowych” nieprofesjonalnych klubów.

„Znaczenie zawodów wykracza poza prosty aspekt piłkarski. FENIX Trophy to doświadczenie wymiany sportowej, mające na celu podkreślenie najlepszych praktyk w nieprofesjonalnej piłce nożnej: zachowania sportowe, więzi z lokalną społecznością, zrównoważony rozwój, wykorzystanie technologii i przyjaźń między klubami” – akcentują organizatorzy FENIX Trophy.

Symbolem trofeum jest feniks, mitologiczny ptak, który odradza się z popiołów swojego poprzednika: jest metaforą i pragnieniem odrodzenia nowych modeli piłkarskich. FENIX ma jednak również znaczenie jako akronim.

FENIX ZNACZY:

„F” FRIENDLY (PRZYJAZNY) — Niezwykły charakter zawodów polega na stworzeniu przyjaznego środowiska dla klubów, zawodników i kibiców. To znacząca różnica w porównaniu z profesjonalnymi turniejami, w których kluby są ustawione w arbitralnej opozycji do siebie.

„E” EUROPEAN (EUROPEJSKI) — Turniej ma na celu rozwój sieci współpracy pomiędzy oferującymi inspirujące wartości kulturalne i społeczne miastami na Starym Kontynencie: Mediolanem, Rzymem, Manchesterem, Amsterdamem, Hamburgiem, Warszawą, Pragą i Walencją. Podróże turniejowe mają na celu zwiększenie poczucia europejskiej przynależności wśród uczestników i kibiców.

„N” NON-PROFESSIONAL (NIEPROFESJONALNY) — Idea skupia się na klubach amatorskich, chodzi o zwrócenie uwagi na alternatywne modele piłki nożnej. Celem jest pokazanie, że takie alternatywy, pełne pasji kibiców, mogą zapewnić ogromne zaangażowanie sportowe i społeczne.

„I” INNOVATIVE (INNOWACYJNY) — Takie wydarzenie jest bezprecedensowe w świecie nieprofesjonalnej piłki nożnej. Dodatkową innowacją jest łączenie klubów na podstawie powinowactwa wartości, a nie tylko bazując na rankingu piłkarskim (chociaż kluby są dość podobne pod względem poziomu sportowego).

X XENIAL (GOŚCINNY) — od starożytnej greki xènos słowo wskazuje na postawę gościnności wobec obcych, z zachowaniem wzajemnego poszanowania różnic kulturowych. W każdym meczu klub wyjazdowy jest w pełni gospodarzem gospodarzy. FENIX ma na celu uczynienie tej postawy wspólnym sentymentem turnieju – i rozszerzenie tej idei na zewnątrz.

– Strasznie się cieszę, że będziemy mieli okazję zagrać z drużynami z całej Europy. Piłka nożna to wspaniały sport, najbardziej demokratyczny, bo żeby zacząć kopać, nie trzeba być przecież zamożnym. W niskich ligach, tych uboższych, jest cała masa zespołów o ciekawej historii którą warto przybliżyć. Są ruchy kibicowskie, które zajmują się budowaniem klubów i pracą charytatywną. W Feniksie gra 8 zespołów wybranych z tysięcy klubów amatorskich. Z tej ósemki każdy ma coś ciekawego do zaoferowania. Jedna z dewiz turnieju brzmi: „make friends not millionaires“. Na te nowe futbolowe przyjaźnie liczę szczególnie – mówi Krzysztof Górniak, działacz AKS Zły.

Exit mobile version