Nie wszyscy katolicy w Polsce są ksenofobami. Najlepszym na to dowodem jest poruszająca pieśń wigilijna, przygotowana w ramach akcji Caritas Polska. W jej słowach znajdujemy opowieść o wojennej tragedii Syryjczyków, szczególnie tych najmłodszych.
Kolęda została ułożona na wzór melodii „Jezus Malusieńki”, jednej z najbardziej znanych pieśni bożonarodzeniowych w Polsce. Mowa jest jednak nie tylko o narodzinach Syna Bożego, ale również o dramatycznych losach mieszkańców syryjskich miast. „Uciekają dzieci, z wojennej zamieci. Kto przeżyje, głowę skryje, w wielkim dziwnym świecie. Kto przeżyje, głowę skryje, w wielkim pustym świecie” – to fragmentu tekstu autorstwa Pawła Kęski, rzecznika prasowego największej katolickiej organizacji charytatywnej w Polsce. – Taki długofalowy projekt prowadzi się o wiele trudniej, niż jednorazową zbiórkę pieniędzy – powiedział Kęska. -Wzrusza nas troska rodzin, które zgłosiły się do programu o rodziny syryjskie. Moim zdaniem potrzebne jest nam spotkanie z indywidualną historią o wiele bardziej niż wiedza o danych statystycznych dotyczących wojny – podkreślił.
Caritas Polska w oświadczeniu wyjaśnia, że celem akcji jest uwrażliwienie polskiego społeczeństwa na tragedię, jaką jest dla mieszkańców Bliskiego Wschodu przedłużająca się wojna. „Tak jak 2000 lat temu Święta Rodzina pozbawiona była domu, tak dziś pozbawionych jest go wiele rodzin uciekających z Syrii i Iraku. Dotyczy to zarówno chrześcijan, jak i muzułmanów” – czytamy w komunikacie.
Wykonawczynią kolędy jest Violetta Brzezińska. – Czuję się zaszczycona i wzruszona, że mogę być skromną częścią tego projektu – powiedziała. – Mam szczerą nadzieję, że nie będzie to kolejny muzyczny projekt realizowany przy okazji straszliwej wojny, ale że przełoży się on na jeszcze większą realną pomoc dla poszkodowanych ludzi – dodała piosenkarka.
Powstał również teledysk, na którym widzimy obrazy zrujnowanego miasta Aleppo sfilmowane z kamery na dronie oraz zdjęcia dzieci, które ucierpiały w wyniku działań wojennych.
CAŁY TEKST