W tzw. Stolicy Piotrowej przyglądają się uważnie napaściom seksualnym wobec zakonnic. Dotychczas zgłoszono oficjalnie dziewięć takich przypadków. A więc chodzi nie tylko o gwałty pedofilskie.

O prowadzonych działaniach poinformował prefekt kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego kardynał Joao Braz de Aviz na łamach watykańskiego dziennika L’Osservatore Romano. Według doniesień medialnych sprawcami molestowania byli głównie duchowni, ale dochodzić miało także do wykorzystywania „pomiędzy zakonnicami”.

“W kongregacji zgłoszono dziewięć przypadków”- dodał i podkreślił, że to zjawisko było dotąd “ukryte”. “Musi ono zostać ujawnione”- stwierdził kardynał Joao Braz de Aviz.

Już wcześniej  na łamach wydawanego co miesiąc magazynu Kobiety, Kościół, świat („kobiecy” dodatek do L’Osservatore Romano)  poruszono temat przemocy wobec zakonnic: zarówno seksualnej, jak i nadużywania wobec nich władzy ze strony ważnych hierarchów.

Papież Franciszek “przełamał milczenie w sprawie przemocy” – powiedziała watykańskiemu dziennikowi siostra Jolanta Kafka, przewodnicząca Międzynarodowej Unii Przełożonych Generalnych Zgromadzeń Żeńskich (UISG), polska zakonnica ze Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej – Misjonarek Klaretynek. Podkreśliła, że ta postawa papieża “daje nam możliwość, by mówić, być – także jako UISG – miejscem wysłuchania i pomocy nie tylko w obliczu przemocy seksualnej, ale wszelkiego nadużywania władzy”. Cytuje ją m. in. serwis internetowy Vatican News.

Papież Franciszek przyznał, że molestowanie zakonnic przez księży i biskupów opisane przez Women Church World miało miejsce. – Są księża i biskupi, którzy to robili. Nie chcę słyszeć, że Kościół nie ma tego problemu, bo ma – mówił papież w rozmowie z dziennikarzami.

Sprawa napaści seksualnych przeciwko zakonnicom nabrała impetu w listopadzie ubiegłego roku. Wówczas bowiem Międzynarodowa Unia Przełożonych Generalnych Żeńskich Instytutów Zakonnych zaapelowała do zakonnic, by zgłaszały przypadki molestowania i pomogły w odnajdywaniu ofiar. W specjalnym komunikacie zachęcano do zawiadamiania o tym władz kościelnych i cywilnych. Deklaracja Unii była reakcją na informacje o przypadkach przemocy seksualnej, w tym gwałtów, i zapowiedzią walki z – jak zaznaczono – “wszelkimi formami nadużyć” w murach zakonów.

Po raz pierwszy zaś temat poruszono na szerszą skalę w lutym 2019 roku. Wówczas opublikowano we wspomnianym magazynie „Kobiety, Kościół, Świat” pierwszy duży artykuł, który zwracał uwagę na zmowę milczenia wokół tego problemu.

“Sytuacja kobiet pozostaje bardzo dwuznaczna. Przede wszystkim obecna wewnątrz instytucji kościelnej od stuleci mentalność skoncentrowana na kobiecie niebezpiecznej i kusicielce, skłania do klasyfikowania takiej przemocy, nawet denuncjowanej, jako wykroczeń seksualnych popełnianych bez przeszkód” – podkreślono wówczas w watykańskim dzienniku.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Putin: jesteśmy gotowi do wojny jądrowej

Prezydent Rosji udzielił wywiadu dyrektorowi rosyjskiego holdingu medialnego „Rossija Sego…