Podczas gdy cała polska scena polityczna pogrążona jest w antykomunistycznej paranoi i tylko z rzadka próbuje dyskutować z prawicowym spojrzeniem na swoją historię, w zachodnich Niemczech stanie pierwszy w historii pomnik Włodzimierza Lenina.

Konkretnie stanie się to w Gelsenkirchen, które jest jedenastym co do wielkości miastem w Niemczech oraz całkiem silnym ośrodkiem lewicowym. Jest to wszakże miasto z robotniczą tradycją, położone w Zagłębiu Ruhry. Inicjatorem ustawienia pomnika jest niewielka Marksistowsko-Leninowska Partia Niemiec. Sam dwumetrowy posąg został odlany w latach trzydziestych, w Związku Radzieckim. Po wojnie trafił do Czechosłowacji, skąd został pozyskany podczas aukcji internetowej przez MLPD. Organizacja od lat walczyła z administracją miasta o pozwolenie na obecność Lenina w przestrzeni publicznej. Miasto stało na stanowisku, że pomnik postawiony liderowi komunistycznemu, Leninowi, jest symbolem przemocy, opresji, terroru oraz niewyobrażalnego ludzkiego cierpienia. Dlatego też, nie pasuje on do demokratycznego, konstytucyjnego porządku w Niemczech. Sąd jednak uznał, że pluralizm poglądów obejmuje również uznanie dla rosyjskich rewolucjonistów i przyznał niemieckim aktywistom lewicowym prawo do postawienia pomnika w mieście. Organ sądowniczy uzasadnił swoje stanowisko faktem, że nie można zapominać o robotniczej historii miasta oraz o tym, iż dzięki wolności w wyznawaniu poglądów Niemcy są tak silne i różnorodne. Nadmieniono także, że Lenin jest w pewien sposób powiązany z Niemcami, gdyż przed rewolucją październikową, mieszkając jeszcze w Szwajcarii, odwiedzał swoich towarzyszy z Prus.

Władze miasta Gelsenkirchen oznajmiły już, że zgłoszą odwołanie od decyzji sądu. Co znamienne, władze owe tworzy Socjaldemokratyczna Partia Niemiec należąca do grupy Socjalistów i Demokratów. Aż ciśnie się na usta powiedzenie powstałe w Niemczech po przekazaniu Róży Luksemburg Freikorpsowi przez SPD – Wer hat uns verraten? Sozialdemokraten (kto nas zdradził? Socjaldemokraci). MLPD poza działaniem na rzecz niemieckiego proletariatu, znajduje się w obszarze zainteresowań niemieckiego wywiadu. Czołowe działaczki i działacze podejrzewane są o działalność przeciwko ładowi konstytucyjnemu w Niemczech, przez co spotykają się z inwigilacją oraz częstymi kontrolami.

Tym samym 150-lecie urodzin Lenina może stać się w Gelsenkirchen sporym wydarzeniem. Lewicowe organizacje z całego kraju, w tym obecna w Bundestagu lewicowa partia Die Linke mają zamiar pojawić się 22 kwietnia, aby uczcić pamięć o Leninie.

patronite

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Trzymajcie się Towarzysze z Die Linke.Uznanie dla leninowsko-marksistowskiej alternatywy dla kapitalistycznej dziczy.

  1. A co masz do Dzierżyńskiego? Wielki Polak i bohater!

  2. A np. Churchill (Bengal i celowo wywołany przez Brytyjczyków głód), von Trotta (podbój Namibii oraz wytępienie Hererow i Namów) czy Leopold II lepsi ? Król Belgów, właściciel folwarku p/n Kongo, (ofiary – 2, 4, może nawet wiecej, milionów, o obcinanych dłoniach czy stopach niewolnikom i ich rodzinom z tytułu nie wykonania normy zbioru kauczuku nie wspomnę) ma pomnik przed Parlamentem Europejskim w Brukseli jako „klasyczny Europejczyk” i wzór europejskości. „Klasyczny liberale” – zamilczcie bo ofiary waszego wspanialego ustroju choćby z epoki kolonialnych podbojów są nie mniej liczne, a metody tych podbojów – haniebne. I na tym fundamencie stoi ów mit oraz bogactwo Zachodu; podbój, grabież, eksterminacja i niewolnictwo.

 2. wódz REWOLUCJI , teraz trzeba stanąć na barykadach by obalić kapitalistów!!

  Rycerze pracy, rycerze ducha,
  Do broni! Już nadszedł czas.
  Na barykady! Niech bunt wybucha!
  Pobudka dziejów wzywa nas.

  Młoty w dłoń!
  Kujmy broń!
  Miotnie stal
  czerwone iskry w dal,
  żar błysk jej
  w piersi mej!
  Powstań burz,
  Pobudka gra nam już!

  Cześć Robespierom, Maratom sława,
  Śmierć plutokratom, łez ludu dość!
  Niech do szeregu nas milion stawa,
  Utopim we krwi tyranów złość.

  Młoty w dłoń…

  Socjalizmu czerwone znamię
  Komuna wznosząc rozsadza świat
  Na barykady, wytężmy ramię
  Raj stworzym z piekieł za kilka lat.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Bartłomiej Wróblewski nie będzie Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Odrzucił go Senat

Bartłomiej Wróblewski nie obejmie funkcji RPO. Nie pomogły mu mało wiarygodne zapewnienia,…