Niemiecki Naczelny Sąd Administracyjny zdecydował, że masowa eliminacja kurczaczków będzie dozwolona, dopóki ludzkość nie wynajdzie sposobu sprawdzania płci kurzych piskląt już w jajku. Sąd badał, czy miażdżenie męskich piskląt – przyjęte w całej Europie – jest zgodne z ustawą o ochronie zwierząt. Ubiegały się o to organizacje przyjaciół świata zwierzęcego.

W Niemczech miażdży się 45 milionów piskląt rocznie. wikimedia

Przegrały jednak, gdyż sąd uznał, że wszystko się zgadza: pierwszy artykuł nienieckiej ustawy mówi, że „nikt nie może zadawać zwierzętom bólu, cierpień i szkód bez rozsądnego motywu”, a takim motywem kieruje się dotychczasowa praktyka eliminacji kurczaczków, gdyż nie ma sposobu sprawdzenia ich płci przed wykluciem się. Pisklęta męskie nie są do niczego potrzebne, gdyż nie będą znosić jajek, idą więc „do kasacji”.

Inaczej mówiąc, sąd – póki co – uznał wyższość interesów ekonomicznych hodowców kur-niosek nad dobrostanem zwierząt. Nie wyznaczył jednak żadnego konkretnego terminu zakończenia tej praktyki, zdając się na przyszłą ludzką wynalazczość.

Przeciwniczką masowego miażdżenia kurczaczków jest Julia Klöckner, minister rolnictwa. „Zabijanie zwierząt zaraz po urodzeniu ze względu na ich płeć – to niemożliwe” – mówiła minister po tym wyroku i obiecała przeznaczyć osiem milionów euro na szukanie alternatyw. Istnieją już – w Niemczech i Holandii – metody sprawdzania płci piskląt w jaju, ale na razie nie do zastosowania w skali przemysłowej.

W samych Niemczech zabija się ok. 45 milionów małych kurczaczków rocznie. W skali Europy liczba jest olbrzymia. Po weryfikacji płci zwierzęta są wrzucane bezpośrednio do miażdżarki lub jadą do niej na taśmie.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Jest dużo małych i wiekszych drapieżnych zwierząt co miażdża zębami swoje ofiary, trzeba to ukrócić!

 2. Po zniszczeniu mózgu – ciało nie odczuwa bólu. Pisklę zostaje całkowicie rozdrobnione w czasie ułamka sekundy, wątpię więc czy cokolwiek poczuje. Niby można by stosować podobną metodę jak przy przed ubojowym usypianiu kurcząt (gazowanie CO2) jednak jest to bardziej kłopotliwe w organizacji i chyba kosztowniejsze od zwyczajnego zmielenia.
  Jakoś chyba kogutki nie nadają się nawet do tuczu, bo gdyby przyrosty były odpowiednie, a mięso smaczne – trafiłyby do tuczarni a nie młynka.

  1. Nie mam problemu z samym zabijaniem kurczaków (to i tak lepsze niż życie, które czeka ich siostry), ale ta metoda wydaje mi się okrutna. Gazowanie może i jest kosztowniejsze, ale to nie jest dobry powód, żeby go nie stosować.

  2. jarzysz pojęcie kapłon dziś historyczne. a pewnie kulinarnie było uzasadnione.
   Ludzkośc jest stadna jeden zaczął z sadyzmu reszta naśladuje. A kupa forsy przechodzi bokiem

 3. A co na to tzw. zieloni? Dalej tylko libertariański lobbing za drenowaniem kieszeni podatników na nieefektywne i szkodliwe wiatraki i PV? Jakoś mnie to nie dziwi.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

97 lat temu zmarł Lenin. Komuniści rosyjscy pamiętali o tej dacie

Rosyjscy komuniści w całym kraju uczcili pamięć wodza Rewolucji Październikowej i twórcy Z…