Tobias R., który w środę wieczorem zabił jedenaście osób w barach z fajkami wodnymi w Hanau w landzie Hesja, był zwolennikiem skrajnej prawicy – potwierdza lokalne ministerstwo spraw wewnętrznych. Wcześniej media niemieckie opisywały treść listu i nagrania wideo, które pozostawił napastnik, by przedstawić swoje motywy.
43-letni Niemiec zabił dziewięć osób w dwóch lokalach w Hanau w zachodnioniemieckiej Hesji. Najpierw ok. 22 wywołał strzelaninę w jednym barze przy Heumarkt, w centrum stutysięcznego miasta, następnie przemieścił się do drugiego lokalu, oddalonego od pierwszego o 2,5 km, w dzielnicy Kesselstadt, gdzie sam mieszkał. Następnie wrócił do swojego mieszkania i tam w czwartek rano znaleziono go martwego. Nie żyła również jego 72-letnia matka.
Tożsamości ofiar policja nadal nie podała. Media wskazują, że przynajmniej niektóre z nich były narodowości kurdyjskiej. Rzecznik prasowy tureckiego prezydenta, Ibrahim Kalin oznajmił, że w związku z tym, że chodzi o osoby pochodzenia tureckiego, jego kraj oczekuje dogłębnego śledztwa w sprawie napadu. Dziennikarz pisma „Tagesspiegel” Matthias Meisner napisał na Twitterze, iż z ręki Tobiasa R. zginęli tureccy goście baru, Polka pracująca jako kelnerka oraz gość, 20-letni Bośniak.
Bei dem Terroranschlag von #Hanau hat der Täter laut Augenzeugen auf türkische Gäste und Angestellte eines Schnell-Imbisses geschossen. Imbiss-Besitzer Kemal Kocak sagte @HurriyetDe, der Todesschütze habe zunächst auf drei türkische Gäste gefeuert, die beim Essen saßen… (1/4)
— Matthias Meisner (@MatthiasMeisner) February 20, 2020
– Wstępne ustalenia z analizy jego strony internetowej wskazują, że działał z pobudek ksenofobicznych – czytamy na temat mordercy w komunikacie ministra spraw wewnętrznych Hesji Petera Beutha dotyczącym zdarzenia.
To potwierdzenie wcześniejszych doniesień publikowanych przez „Bild”. Dziennik podał, że 43-latek pozostawił list oraz film wideo, w których wprost wskazuje siebie jako odpowiedzialnego za napady i zabójstwa. Kilka dni przed zdarzeniem natomiast nagrał inny film, w którym wzywał Amerykanów, by się „obudzili”. Nie sugerował jednak, że ma zamiar zabijać. Żadnych natomiast złudzeń nie pozostawiał według „Bilda” pozostawiony list. Tam była już mowa o zniszczeniu pewnych ludzi, których nie da się już z Niemiec wydalić.
Die Ermordeten kommen aus unser aller Mitte und sind nicht mehr oder weniger „Fremde” als wir alle. #Hanau pic.twitter.com/DNutComKfK
— DIE LINKE. Sachsen (@linke_sachsen) February 20, 2020
Niemiecka kanclerz Angela Merkel i szefowa jej partii, CDU, Annegret Kramp-Karrenbauer nazwały ksenofobię trucizną, która tkwi w niemieckim społeczeństwie, podobnie jak trucizna rasizmu i nienawiści. Słowa solidarności z ofiarami i sprzeciwu wobec rasizmu wyraziła również niemiecka Lewica, a jej saksońska struktra w dodatkowym twitterowym oświadczeniu zaznaczyła, że zamordowani nie byli żadnymi „obcymi”, lecz sąsiadami, bliskimi, przyjaciółmi, ludźmi z tego samego środowiska, co inni obywatele Niemiec.
Nach den Morden in Halle hat sich ein weiterer mutmaßlich rechts motivierter Anschlag ereignet. Elf Menschen starben. Unsere Solidarität und Anteilnahme gilt den Opfern und ihren Angehörigen. Unser entschiedener Widerstand gilt jeder Form von #Rassismus und rechtem Terror. #Hanau pic.twitter.com/qQRvqno4AB
— DIE LINKE (@dieLinke) February 20, 2020
Die Ermordeten kommen aus unser aller Mitte und sind nicht mehr oder weniger „Fremde” als wir alle. #Hanau pic.twitter.com/DNutComKfK
— DIE LINKE. Sachsen (@linke_sachsen) February 20, 2020