„Narodowy i socjalistyczny, co w tym złego? Nazizm to słowo raczej niesmaczne, ale trzeba dobrze definiować rzeczy. Jestem narodowa, bo lubię mój kraj. I jestem socjalistką!” –  60-letnia Ramona, która wzięła udział w antyimigranckiej manifestacji w Chemnitz, tłumaczyła dziennikarzowi  swoje idee bez kompleksów, ale była zirytowana, że prasa nazywa manifestantów „neonazistami”. Kioskarze w mieście odmówili sprzedawania Der Spiegla, który dał to słowo na okładkę. Gdy wczoraj miasto obiegła wieść, że w niedalekim Köthen „imigranci znów zabili Niemca”, apele o spokój irytowały tak samo.

Manifestacja przeciw przyjmowaniu imigrantów w Chemnitz, wrzesień 2018. pixabay

Wczorajsza śmierć niemieckiego 22-latka przypadła równo dwa tygodnie po zabójstwie 35-letniego Niemca pochodzenia kubańskiego o radykalnie lewicowych poglądach, które dla saksońskiej skrajnej prawicy stało się pretekstem do  afiszowania na ulicach haseł „Merkel  muss weg!” (Merkel musi odejść). Pozycja kanclerz chwieje się jak nigdy, rząd jest skłócony, na ulicach wschodnich landów niepokoje, antyimigrancka Alternatywa dla Niemiec (AfD) pnie się w sondażach… W trzy lata po zgodzie Agneli Merkel na zakończenie bałkańskiej tułaczki blisko miliona migrantów i przyjęcie ich w Niemczech, w jej kraju upada ważne tabu. Chwieje się zdecydowanie krytyczny stosunek do nazistowskiej przeszłości.

W Chemnitz, w czasie antyimigranckich demonstracji, królowały flagi współczesnych Niemiec albo z dodatkiem krzyża, co było hołdem dla Clausa von Stauffenberga, oficera Wehrmachtu, który w imię „niemieckiego ruchu oporu” dokonał nieudanego zamachu na Hitlera. Sławę „narodowego oporu” Stauffenberga przejęła antymuzułmańska i antyimigarcyjna Pegida, by podkreślać, że nic z nazizmem nie ma wspólnego. Owszem, na niektórych manifestacjach było hajlowanie, flagi III Rzeszy, czy śpiewanie pierwszej zwrotki niemieckiego hymnu w hitlerowskiej wersji, czy nawet flagi Prus, jednak AfD argumentuje, że był to margines. Skrajnie prawicowa partia przekonuje, że większość oburzonych to „zwykli, porządni obywatele”, najsłuszniej w świecie protestujący przeciw „wzrostowi liczby przestępstw”, które na ich głowy ściągnęła Angela Merkel przyjmując imigrantów.

Dobrostan statystyczny   

Horst Seehofer. wikimedia

Niemcy nigdy od czasu zjednoczenia w 1992 r. nie były tak bogate. Nadwyżka w handlu zagranicznym pobiła zresztą kolejny rekord. Neoliberalizm przeorał oczywiście niemiecki system społeczno-gospodarczy w swój klasyczny sposób: to bogactwo, oprócz państwa, jest sprawnie wsysane przez najbogatszych, kosztem postępującego uśmieciowienia stosunków pracy i prekaryzacji warstw najsłabiej uposażonych. Solidny, jak się wydawało, system socjalny przeszedł już fazę „wprowadzenia oszczędności” i zaczął podlegać wahaniom jeszcze przed przyjęciem ponad miliona ludzi od września 2015 r. do marca 2016 r. Od tej pory Niemcy nie przyjmują imigrantów więcej, niż przed tą falą. Wielki przemysł poparł i częściowo dofinansował jej przyjęcie, lecz tu i tam wystąpiły różne braki infrastrukturalne i obostrzenia finansowe, a wraz z nimi frustracja – skierowana oczywiście raczej w imigrantów, niż w politykę neoliberałów, o co skrupulatnie dbają prawicowe środowiska medialno-polityczne.

W maju tego roku minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer z ultrakonserwatywnej CSU gratulował sobie innego osiągnięcia statystycznego Niemiec: w poprzednim 2017 r. liczba ataków fizycznych na osoby lub mienie była najniższa od zjednoczenia kraju. Przestępczość spadła o ponad 5 proc. w stosunku do 2016 r., osiągając wartość znacznie mniejszą, niż w latach przed falą uchodźców. Jednak minister nie przechwalał się tym przesadnie, bo w październiku jego partia będzie konkurować z AfD w Bawarii – chciałby ją pobić na jej terenie ideowym, jak wymaga tego obecna, obsesyjna strategia polityczna w Niemczech: zdobyć głosy na strachu przed migrantami. Lepiej więc podawać, że proporcja cudzoziemców wśród podejrzanych o przestępstwa wzrosła z blisko 30 proc. przed „wielką falą” do 35 proc. w zeszłym roku. Wzrosła też liczba „cudzoziemskich” najcięższych zbrodni – zabójstw – z 52 do 83 (na 731 ogółem), co daje znaczny wzrost procentowy, nieustannie eksponowany przez AfD i Pegidę.

Przeszła przyszłość

Hans Georg Maassen. wikimedia

„Kwestia migracyjna jest matką wszystkich problemów tego kraju” – słowa Seehofera dla Rheinische Post, żywa kopia niemieckiego stylu politycznego lat 30 ubiegłego wieku, skłoniła lewicową Die Linke do ogłoszenia, że minister „jest ojcem wszystkich problemów związanych z rasizmem”. Ta słowna przepychanka wydaje się jednak obserwatorom mniej ważna, niż coraz bardziej widoczna schizofrenia niemieckiego rządu. Wyraźna gra CSU na osłabianie Angeli Merkel zyskuje otwarte poparcie AfD – „partii przyszłości Niemiec”, jak się sama chwali. Nie ma wątpliwości, że niemieckie służby specjalne wspólnie z Alternatywą chcą kontrolować transformację polityczną „po Merkel”. Skandal wywołany przez szef niemieckiej tajnej policji politycznej (Urząd Ochrony Konstytucji – BfV) Hansa-Georga Maassena próbującego zanegować „polowanie na cudzoziemców” w Chemnitz, które kanclerz tak mocno potępiła, nie był niespodzianką.

W lipcu kierowany przez Maassena BfV opublikował raport, który socjalistyczną krytykę kapitalizmu i jego konsekwencje społeczne klasyfikuje jako „antykonstytucyjny lewicowy ekstremizm”. Np. Partia Równości Socjalistycznej (SGP) pozostaje pod nadzorem policji jako „niebezpieczna”, choć BfV przyznaje w raporcie, że ugrupowanie chce osiągnąć swe cele „drogą legalną”, poprzez uczestnictwo w wyborach. Równocześnie AfD i jej związki z neonazistami pozostają niedotykalne. W raporcie brak nawet wzmianek o znanym jawnym naziście z AfD Björnie Höcke, nowym ideologu skrajnej, rasistowskiej prawicy z Pegidy Götzu Kubitscheku, czy o pismach w hitlerowskim stylu – Junge Freiheit lub Compact. AfD jest wymieniona wyłącznie jako „ofiara lewicowego ekstremizmu”. Maassen ściśle współpracuje z Alternatywą i jej szefem Alexandrem Galandem, który nigdy nie traci okazji, by publicznie chwalić „obiektywizm” i „patriotyzm” szefa BfV.

Chemnitz i literatura

 

Marsz prawicy w Chemnitz, sierpień 2018. flickr

Socjologowie próbują tłumaczyć antyimigranckie rozruchy na terenach dawnej NRD  jej spadkiem historycznym. Brak przekonania do demokracji i przyzwyczajenie do autorytaryzmu, brak kontaktu ze społeczeństwem wielokulturowym, brak prawdziwego „przepracowania” nazistowskiej przeszłości Niemiec… Faktem jest, że w Saksonii AfD zyskała w ostatnich wyborach aż 27 proc. głosów, przy ponad 12 proc. w skali kraju. Jest w tym coś z tradycji: w 2004 r., gdy imigrantów było mało, region oddał prawie 10 proc. głosów na neonazistowską NPD (Narodowodemokratyczną Partię Niemiec). Dziś w Chemnitz mieszka ok. siedem proc. cudzoziemców, a dla wielu miejscowych Węgier Orban, Austriak Kurz i Włoch Salvini stali się wzorcami politycznymi, więc „Merkel muss weg”. W ciągu ostatnich dwóch tygodni wszystkie manifestacje przeciw imigracji były tu kilkukrotnie większe od tych przeciw ksenofobii.

Antyimigracyjna obsesja nie ogranicza się oczywiście do wschodu kraju. Prawie 4 tysiące różnego typu aktów agresji antyimigranckiej rozkłada się na mapie mniej więcej równo. Książkowym bestsellerem stała się nowa książka Timura Vermesa, który zdobył wcześniej sławę powieścią o powrocie Adolfa Hitlera. Jego nowa satyra polityczna opowiada losy prezenterki telewizyjnej, która na czele kolumny setek tysięcy uchodźców z Afryki zmierza do Niemiec, gdzie dochodzi do bitwy z hordami skrajnej prawicy. Na mega-bestseller zapowiada się też kolejna polityczna książka bankiera Thilo Sarrazina o charakterystycznym  tytule Wrogie przejęcie. Jak islam szkodzi postępowi i zagraża społeczeństwu. Poprzednia, o „samolikwidacji Niemiec”, najlepiej sprzedająca się książka dziesięciolecia, mimo swojego jawnego rasizmu, nie spowodowała wydalenia autora z socjaldemokratycznej SPD, która stanowi dziś część rządu.

Lewica na zakręcie

Manifestacja przeciw ksenofobii w Chemnitz, wrzesień 2018. twitter

Die Linke i niektóre inne partie na lewo od socjaldemokratów przechodzą podobną mutację, co całe Niemcy. Wydarzeniem politycznym tego lata jest powstanie Aufstehen, lewicowego ruchu animowanego przez gwiazdę Die Linke Sahrę Wagenknecht i jej męża Oskara Lafontaine’a z tego samego ugrupowania, byłego ministra w rządzie SPD Gerharda Schrödera. Na razie Aufstehen to żadna partia, ale według badania magazynu Focus, głosowałaby na nią już jedna trzecia Niemców. Nikt nie ma wątpliwości, że pierwszy powód tego wirtualnego sukcesu to niechęć wobec imigracji ekonomicznej. Wagenknecht powtarza w nieco obronnym stylu, że antyimigracyjna lewica nie jest jakimś niemieckim wymysłem, że to samo głosi Bernie Sanders w Stanach, Jeremy Corbyn w Anglii, dawni komuniści z Francji. Ściągnie taniej siły roboczej leży w interesie wielkiego kapitału, gdyż gra na obniżkę niskich płac, na czym cierpi reszta – argumentuje. „ A problem biedy na świecie nie rozwiąże się otwarciem granic”.

Ten zwrot ideowy ma uratować klasę robotniczą przed głosowaniem na AfD. „Jeśli główną troską lewicowej polityki jest reprezentowanie klasy pracującej i bezrobotnych, to stanowisko No-Border jest sprzeczne z celami lewicy. Sukcesy w poskramianiu i regulowaniu kapitalizmu odniesiono walcząc a ramach państw, a państwa mają granice” – ten dyskurs Wagenknecht powoduje jednak, że niektórzy publicyści porównują chętnie jej „lewicowy populizm” do „narodowych”, czy „narodowych i socjalistycznych” postulatów części AfD.

Niemcy tkwią w pewnym pomieszaniu, niczym 60-letnia Ramona z Chemnitz. Angeli Merkel nie udało się trwale zmniejszyć napięć społecznych wokół imigracji, co owocuje zjawiskami politycznymi nie do pomyślenia jeszcze kilka lat temu. Dotykają one również innych krajów w Europie, lecz lekceważona nieco ewolucja Niemiec może spowodować szczególne dreszcze. W końcu na naszym kontynencie mamy pewną obsesję na ich punkcie.

 

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Autor kolejny raz bredzi jak po dopalaczach, a argumentem ma być sławne ,,nacjonalista”, ksenofob czy neofaszysta…
  Litości! jeżeli szufladkowanie inaczej myślących ma byc argumentem – to chylę czoła przed tą logiką z przedszkola.
  Nawet Dalajlama opowiedział się ostatnio za ideami nacjonalizmu narodowego (podczas wizyty w USA). Europa – dla Europejczyków. I uchodźców należy uczyć, pomagać im, aby budowali swoje szczęście we własnych krajach”.
  Kryje się w tym głębszy sens. Kraje które spowodowały uxodus – powibnny teraz doprowadzić do powrotu tej masy imigrantów zarobkowych.
  Chyba że tai był cel interwencji zbrojnej w Afryce co doprowadziło do zruinowania 3 ludnych państw i ucieczki ich mieszkańców na sąsiedni kontynent.
  Afryka – dla Afrykanów! I wara od układania tam porządków. Jej mieszkańcy muszą zrobić to sami.

 2. Obecnie Lewica to taka lewa neoliberalna prawica. Taka wiraszka. pół fallusa, pół ptaszka.

 3. Po co tyle słów.

  Według oceny Horsta Seehofera, który był wówczas premierem Bawarii, Niemcy zdolni są do przyjęcia około 200 tys. imigrantów rocznie. Tymczasem w samym 2015 roku przybyło ich około miliona.

  Tak wielkiej liczby po prostu nie da się łagodnie przyswoić i teraz pojawia się „odczyn alergiczny”.

  Zapewne Autorzy Strajku.eu mieliby inną perspektywę gdyby sami musieli łożyć na utrzymanie owych „uchodźców”. Mają jednak ten luksus że mogą okazywać współczucie na cudzy koszt.

  To zwykli obłudnicy.

 4. Jak chytry dwa razy traci – im więcej imigrantów, tym więcej głosów dla nas

  „(…)zaczął podlegać wahaniom jeszcze przed przyjęciem ponad miliona ludzi od września 2015 r. do marca 2016 r(…)” – cyt. z art.

  To jest przykład współdziałania skrajnych neoliberałów ze skrajną lewicą: dzięki wywołaniu chaosu w Niemczech, teraz do władzy spokojnie dojdą formacje neonazistowskie. A może o to właśnie chodziło Angeli Merkel – politykowi wychowanemu przez NRD-owską stasi (NRD-owska bezpieka – dla tych którzy nie znają historii)?

  Szambo się wylało. Okazuje się że wylało się za wcześnie. A w Szwecji, nacjonaliści już prawie by wygrali: https://strajk.eu/polska-smieciowkowy-raj/#comment-175919

  Róbta tak dalej „róbta co chceta” – zwracam się z tym hasłem również i do tej naiwnej Polskiej części lewicy (bratanie się z Tuskiem, Michnikiem i Wałęsą), która niby chce socjalizmu takiego jak w Dani albo w Szwecji, ale nie rozumie jednego – albo nie chce rozumieć bo finansowana jest z niewłaściwego źródła – nie rozumie, że swoimi skrajnymi posunięciami, sprowadzaniem tak ogromnej liczby nie zdolnych przystosować się do warunków cywilizowanego świata, ludzi, może doprowadzić tylko do jednego: rewolucji, ale nie tym razem bolszewickiej (historyczna skrajność), tylko powrotu – średniowiecznego kapitalizmu do Europy, razem z najazdem już nie azylantów z afryki, tylko prawdziwych bielutkich rasistów na wzór hitlerowskich Niemiec: https://waldorfus.wordpress.com/2018/09/10/modlmy-sie-o-podatek-feudalny-na-mszy-za-prezydenture-patryka-jakiego/
  – pod powyższym linkiem, jak chcecie, możecie sobie poczytać na temat symptomów takiego najazdu – bielutkich jak jak zimna, betonowa, pokryta wapnem ściana – ludzi pozbawionych wszelkich skrupułów.

  1. Tu:
   https://www.youtube.com/watch?v=1uWycB1Q9IA
   i tutaj:
   https://www.youtube.com/watch?v=IyIdZV4Q4K0
   – na tym wystarczająco – aby budziło to nasz niepokój – popularnym kanale YT „wRealu24”, macie dobitny przykład jak w Polsce rodzi się prawdziwy „Ku Klux Klan”. Kliknijcie na te linki, i zobaczcie kogo oni bronią tymi swoimi dętymi bzdurami. I nie jest to żadna przesada. Wystarczy tylko przejrzeć tytuły ich wypocin, aby osiwieć.

   W każdym razie; co ważne: występują tam, na tym prawicowo-konserwatywnym kanale, na którym promuje się przemoc wobec ludzi i zwierząt, kanale prowadzonym przez stadionowego chuligana, czołowe gwiazdy prawicowego mainstreamu – z TV Republika, TVP, TV Trwam, identyfikujące się z PiS-em, takie jak: Witold Gadowski, Ewa Stankiewicz, satyryk Ryszard Makowski… Co uważam za wystarczająco znamienne, aby się nad tym z refleksją pochylić.

   P.S.: Sory że odpisuje sam sobie, ale chce skończyć tego posta, a zbyt duża liczba linków by mnie znowu zablokowała. Robię to jednak wyjątkowo, bo uznałem to za ważne.

 5. no dobrze, ale właściwie dlaczego lewica chce przyjmować imigrantów? żeby kapitał miał dostęp do tańszej pracy? o ile znam się na teoriach politycznych, istnieją inne sposoby pomocy biednym i głodnym niż przyjmowanie ich pod swój dach – można im wysyłań np karabiny, by sami sobie wywalczyli wolność, można wysyłać agitatorów lub instruktorów, niekoniecznie wojskowych, można im uświadamiać, skąd bierze się ich nędza i kto zawłaszcza owoce ich pracy… a w ostateczności – gdy nie widzi się innego wyjścia – postulować, by przygarniały ich byłe kraje kolonialne, czyli winne obecnego stanu rzeczy na świecie. Gdzie, do licha, podziała się prawdziwie lewicowa wizja świata?!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Wygrana USA, czyli jak bankier z Opus Dei wziął Ekwador

W Ekwadorze lewica jest dużo, dużo silniejsza niż w Polsce – ma autentyczne ludowe p…