Dwóch uchodźców z Syrii udzieliło pierwszej pomocy Stefanowi Jagschowi, kandydatowi neonazistowskiej NPD w lokalnych wyborach w Hesji. Polityk zaledwie dwa miesiące temu wyzywał imigrantów od „bandyckich małp”.

Stefan Jagsch na marszu antyimigranckim, listopad 2015/facebook.com
Stefan Jagsch na marszu antyimigranckim, listopad 2015/facebook.com

Do wypadku doszło 16 marca. Jagsch stracił panowanie nad swoim samochodem i uderzył w drzewo. Zanim na miejscu pojawiła się policja i pogotowie, wrak samochodu zobaczyli przejeżdżający drogą syryjscy uchodźcy. Wyciągnęli mężczyznę z wraku auta, udzielili mu pierwszej pomocy i zajęli się nim aż do przyjazdu służb. Jagsch miał złamane obie nogi i był poważnie ranny w twarz, jednak przez cały czas był przytomny. Nie wiadomo, czy protestował przeciwko pomocy, otrzymanej od znienawidzonych przez siebie Syryjczyków. Mężczyzna wciąż znajduje się w szpitalu, jednak według Jeana Christophera Fiedlera, przewodniczącego NPD w Hesji, „ma się dobrze, jeśli wziąć pod uwagę okoliczności”.

NPD, otwarcie odwołujące się do tradycji hitlerowskiej, zyskało w ostatnich wyborach lokalnych aż 10 proc. poparcia, mimo problemów z rodzącą się konkurencją w postaci „Alternatywy dla Niemiec” oraz toczącą się sprawą o delegalizację. Główną przyczyną popularności NPD jest otwarte i wulgarne granie na nastrojach antyimigranckich. Jagsch na styczniowym wiecu neonazistowskiego ugrupowania nazywał uchodźców z krwawej wojny w Syrii „najeźdźcami” i „bandyckimi małpami”.

Fiedler stwierdził, że mężczyźni, którzy pomogli jego koledze, dokonali „dobrego, ludzkiego uczynku”. Nie wiadomo, czy podobnego zdania jest sam poszkodowany; tym bardziej trudno stwierdzić, co na ten temat sądzą uczynni Syryjczycy.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Życie płata czasem takie figle. Gdybym wierzył w jakiegoś Boga to musiałbym uznać że straszny z niego jajcarz.

    Przypomnę historię z sercem Szopena uratowanym podczas Powstania przez Niemców (!!!).

  2. I teraz będzie, że Syrianie celowo zrobili wypadek, by uratować Niemca. Wrednego, ale swojego, w przeciwieństwie do Syrian

    1. do nikt – uderz w stół a nazista banderowiec się odezwie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Strajk w Solarisie: pracownicy wygwizdali prezesa. Jutro rozmowy związków z zarządem

Strajk w Solarisie trwa czwarty dzień. Po raz pierwszy do protestujących pofatygował się p…