Share Button

Niemieckie Stowarzyszenie Medyczne (GMA) negatywnie wypowiedziało się o postulacie chadeków, aby przeprowadzać obowiązkowe testy wieku dla ubiegających się o azyl.

fot. pixabay.com/ dassel

Po tym, jak 15-letni Afgańczyk Abdul D. w Kandel Nadrenii-Palatynacie śmiertelnie dźgnął nożem swoją byłą dziewczynę, CSU domaga się obowiązkowego sprawdzania wieku przyjmowanych migrantów. Temat wypłynął po tym, jak ojciec ofiary powiedział dziennikarzom BBC, iż nie wierzy w to, aby ekschłopak jego córki miał tylko 15 lat.

– Chcę, aby każdy, kto przybywa do naszego kraju i twierdzi, że jest nastolatkiem, był medycznie sprawdzany na wiek – powiedział Joachim Herrmann, bawarski minister spraw wewnętrznych, komentując medialne doniesienia o morderstwie nastolatki. – Młodzi ludzie kosztują państwo więcej z powodu specjalnej opieki a także mają minimalną odpowiedzialność w razie popełnienia przestępstwa. Państwo nie może po prostu tego tak zostawić

Jednak GMA twierdzi, że jest to działanie nieetyczne i poniżające.

– Nakazanie poddania się takiemu sprawdzianowi każdemu uchodźcy byłoby inwazją na osobiste samopoczucie – stwierdził prezes stowarzyszenia Frank Ulrich Montgomery w rozmowie z „Süddeutsche Zeitung”.

Politycy CSU, a także CDU twierdzą, że uchodźcy nie posiadający dokumentów często zaniżają swój wiek, pragnąc dostać pozwolenie na stały pobyt – i że ich wiek faktyczny należałoby z automatu sprawdzać za pomocą badania zębów, ewentualnie prześwietlenia nadgarstka, by zbadać jego grubość. Montgomery natomiast uważa, że „rentgen bez wskazania medycznego jest ingerencją w integralność psychiczną” – ponieważ taka procedura, mająca na celu przymusowe ustalenie wieku, stosowana jest wyłącznie w postępowaniu karnym.

Prócz tego Montgomery argumentował: „badania są skomplikowane, drogie i obciążone dużą niepewnością”.

Share Button

8 komentarzy

 1. A napisał:

  Nie widzę w tym nic nieetycznego. Czy zatem odprawa celna też jest nieetyczna, rewizja.? Czy etyczna jest ewentualna próba oszustwa człowieka który ma około 30 lat, a mówi, że ma 16 aby otrzymać profity z tego tytułu?.

 2. Lej napisał:

  Dowody osobiste także można uznać za nieetyczne, jak ktoś się uprze. Przecież także w polskim sklepie mozna zostac poddanym upokarzającej procedurze udowadniania wieku jeżeli sprzedawca poweźmie podejrzenie że osoba starająca sie kupic wyroby alkoholowe czy tytoniowe nie ma odpowiedniej ilości lat na karku.

  Władze niemieckie mają rację. Jeżeli ktoś ubiega się o jakieś świadczenie to powinien w razie wątpliwości wykazać że spełnia warunki przyznania tego świadczenia. Alternatywą jest odmowa.

  A działania takich podmiotów jak owo GMA w istocie są przeciw uchodźcom i imigrantom. Stanowią pożywkę dla przeciwników przyjmowania tych ludzi.

 3. Liczyrzepa napisał:

  Mamy już ok. 2 mln ukraińskich pieszczochów, i innych krzyworyjców.

 4. Skorpion13 napisał:

  Tia… Nieetyczne.
  Za to etycznym jest aby taki ,,nastolatek” dokonał z szesciu gwałtów – bo wszędzie po główce będą go głaskać.
  Moim zdaniem nie jest to bardziej nieetyczne niż wtargnięcie do cudzego domu (kraju) i domaganie się specjalnych przywilejów. Ponieważ imigranci przybyli w swej masie nielegalnie należy rozpatrzeć jak najprostszą metodę weryfikacji bajek jakie opowiadają służbom imigracyjnym.
  I każdy kłamczuszek-przestępca powinien być odesłany pierwszym drobnicowcem płynącym do Afryki.

 5. sru napisał:

  wychodzi na to że najtaniej było by nie wpuszczac migrantów do kraju a pomagać w ich macierzystym

  • Tolek napisał:

   Nie zawsze się da, a większość uchodźców jest na miejscu, w obozach.

  • abdul abdulawycz napisał:

   a jeszcze taniej wysłać do tych obozów tolka wraz z islamolubnymi feministkami by uświadamiały tamtejsze kobiety i bronili ich przed ich religijnym ciemnogrodem

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*