Site icon Portal informacyjny STRAJK

Niemcy: zwiększymy minimalną płacę godzinową. To przyniesie korzyści gospodarce

pixabay.com

Niemcy od października chcą podnieść godzinową płacę minimalną. Będzie ona wynosiła 12 euro. To efekt porozumienia wewnątrz koalicji rządzącej.

Porozumiała się socjaldemokratyczna SPD kanclerza Scholza, Zieloni i liberałowie z FDP. Skrupulatni Niemcy wyliczyli sobie, że podniesienie minimalnej stawki godzinowej przyniesie bezpośrednie korzyści około 10 proc. niemieckich pracowników. To nieco ponad 6 proc. zatrudnionych, w tym najmniej zarabiający pracownicy samozatrudnieni lub na umowach tymczasowych.

Operacja będzie przeprowadzona w dwóch częściach – pierwsza, podnosząca minimalną stawkę za godzinę z 9,82 do 10,45 zostanie wprowadzona 1 lipca, podniesienie do 12 euro za godzinę zostanie wprowadzone 1 października.

Słowa ministra pracy Niemiec, Hubertusa Heila, który powiedział, że ustawa będzie szczególnie korzystna dla kobiet, pracowników na wschodzie kraju i „tych, którzy utrzymywali Niemcy podczas pandemii”, wskazują mimochodem, jakie kategorie pracowników w Niemczech zarabiają najmniej.

Operacja podniesienia minimalnej płacy godzinowej zwiększy siłę nabywczą w Niemczech o 4,8 miliarda euro, wyliczyła niemiecka Konfederacja Związków Zawodowych, popierająca pomysł rządu. I choć są obawy, że wpłynie to na poziom inflacji (obecnie 5 proc.), to jednak specjaliści są zdania, że wzrost siły nabywczej pomoże ożywić niemiecką gospodarkę, zmagająca się z problemami po pandemii.

Praktyczni Niemcy pokazują, że można dbać o gospodarkę dając najmniej zarabiającym nieco pieniędzy.

Exit mobile version