Im mocniej uciskana przez wierzycieli jest Grecja, tym lepsza sytuacja budżetowa w RFN. Ekonomiści z Instytutu Badania Gospodarki (IWH) w Halle nie mają wątpliwości: „Niemcy są „wielkim beneficjentem” kryzysu w Grecji”.

Niemiecki Bank Federalny /wikipedia commons
Niemiecki Bank Federalny /wikipedia commons

Tak zrównoważonego budżetu Republika Federalna nie miała od 56 lat. W 2015 roku wpływy do państwowej kasy będą wyższe niż wydatki. W znacznej mierze jest to efekt rekordowo niskiego oprocentowania niemieckich obligacji.

Badacze z IWH wykazali interesującą prawidłowość. Zestawiając wysokość oprocentowania papierów dłużnych z sytuacją gospodarczą Grecji i decyzjami politycznymi dotyczącymi tego kraju, zauważyli, że złe wiadomości napływające znad Akropolu wpływają korzystnie na wartość obligacji.

„W obliczu kryzysu inwestorzy poszukują możliwości bezpiecznego ulokowania swoich pieniędzy. Niemcy skorzystały na tym stosunkowo najbardziej” – tłumaczą ekonomiści. Profity są niebagatelne – od 2010 roku budżet zaoszczędził na tym ok. 100 mld euro. Oznacza to, że na nieszczęście greckiego społeczeństwa jest za pośrednictwem rynków finansowych przekuwane w sukces niemieckiej gospodarki. Zobowiązania Aten wobec Berlina wynoszą obecnie ok. 90 mld euro. Oznacza to, że Niemcy skorzystają na greckim kryzysie nawet jeśli tamtejszy rząd nie spłaci ani centa z narzuconego długu.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Szanowna pani Aniela wziela srogi rewanz na Grecji za ‘referendum’ które przez czysty przypadek wypadalo tuz po 4 lipca , kiedy gieldy amer 710 ykanskie maja tzw „early close” przez co banki amerykanskie przypuscily atak spekulacyjny na EURO, przy którym atak na rubla to przyslowiowy „maly pikus”. W zamian za taki „numer” pani Aniela zazadala ustami swojego ministra zdeponowania prawie calej jako tako funkcjonujacej jeszcze gospodarki greckiej w tym specjalnym funduszu, na którym lape trzyma EBC i spólka.

  2. Tak, tak, oczyyście – budżet Niemiec całe lata świecił pustkami i dopiero mizeria Grecji uratowała go.

    [„W obliczu kryzysu inwestorzy poszukują możliwości bezpiecznego ulokowania swoich pieniędzy. Niemcy skorzystały na tym stosunkowo najbardziej” – tłumaczą ekonomiści.]

    Czyli jednak nie tylko Niemcy zyskali na truchle Grecji. A jak tam Bolanda:)?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Palestyńczycy się jednoczą

W rozmowach w Pekinie wzięło udział 14 organizacji działających w Palestynie. Główni gracz…