„500 zł bez kryterium” skandowali protestujący przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów niepełnosprawni i ich opiekunowie. Do Warszawy przyjechało kilkadziesiąt osób z całej Polski.

– Walczymy o to, żeby osoby z niepełnosprawnościami otrzymywały 500 zł bez kryterium, żeby te pieniądze były dokładane co miesiąc do renty socjalnej bezwarunkowo – powiedziała przed kancelarią premiera Iwona Hartwich, liderka protestu oraz kandydatka KO do Sejmu.

– Walczymy w obronie dzieci chorych, niewidomych, z zespołem Downa, które nie będą się prosiły, nie przyjadą tutaj, bo nie mają jak tego zrobić. My robimy to za nich – dodała.

Osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie zgromadzeni przed siedzibą Kancelarii Prezesa Rady Ministrów krytykowali zasady przyznawania pięciuset złotowego świadczenia dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami.

– Nie może być tak, że bezwarunkowo w Polsce 500 złotych otrzymuje każdy rodzic dziecka, a rodzice dzieci niepełnosprawnych nie (…) Dlaczego naszego państwa nie stać na to, żeby bezwarunkowo, niepełnosprawnej osobie zależnej dołożyć 500 zł do renty socjalnej? – pytała Hartwich.

Dziennikarze Polskiej Agencji Prasowej rozmawiali z matą osoby niepełnosprawnej z Olsztyna, która wzięła udział w demonstracji.

– Jestem tu dziś, bo walczę o przyszłość mojego niepełnosprawnego, dorosłego już syna, który jest na wózku. My żądaliśmy dodatku do renty socjalnej w kwocie 500 zł, żeby był przyznawany bez żadnego kryterium (…) To nie będzie co roku 500 zł, bo renta co roku jest rewaloryzowana i jeżeli przekroczy daną kwotę, to nie dostaniemy całego 500 zł – powiedziała kobieta; cytuje ją również portal RMF24.

Protestujący obawiają się m.in., że dodatek ten ulegnie zmniejszeniu, gdy renta socjalna zostanie rewaloryzowana.

Przypomnijmy – 1 października wejdzie w życie ustawa o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji; od tego dnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpocznie rozpatrywanie wniosków o ten dodatek. 500 plus dla osób niesamodzielnych to pierwsze takie świadczenie skierowane do osób, które wymagają opieki długoterminowej, czyli osób niesamodzielnych, wymagających pomocy i wsparcia osób trzecich w pełnieniu funkcji życiowych.

Świadczenie to nie będzie jednak miało charakteru powszechnego, tak jak program Rodzina 500 plus, ponieważ przy jego przyznawaniu obowiązuje kryterium dochodowe. Nie otrzymają go dorosłe osoby niepełnosprawne, których wysokość renty, emerytury lub zasiłku z pomocy społecznej przekracza 1100 zł oraz te, które nie mają prawa do innych świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych.

O świadczenie uzupełniające będą mogły wystąpić osoby pełnoletnie niezdolne do samodzielnej egzystencji jeżeli suma przysługujących im świadczeń z funduszy publicznych nie przekracza 1,6 tys. zł.

patronite

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rząd Mateusza Morawieckiego – gra w politykę

Prawo i Sprawiedliwość pokazało, jak rozumie i jak potrafi wykorzystywać reguły gry polity…