Polska Grupa Pocztowa wygrywając w 2013 r. przetarg na obsługę sądów i prokuratur nie posiadała wystarczającej liczby placówek i znajomości procedur sądowych – pisze NIK w najnowszym raporcie.

wikimedia commons
wikimedia commons

Poczta Polska szczęśliwie wygrała przetarg na obsługę polskich sądów i prokuratur w latach 2016-2018. W przeciwieństwie do przetargu sprzed dwóch lat, oferta operatora narodowego pobiła na głowę ofertę dotychczasowego dostarczyciela InPost, uzyskując 98 pkt na 100 możliwych podczas gdy konkurent oceniony został zaledwie na 68 pkt.

Jaką przewagę konkurencyjną nad Pocztą Polską miała zatem PGP SA w 2013 r. kiedy wygrała dwuletni kontrakt na kwotę ok. 580 mln zł?

Do odpowiedzi na to pytanie nie przybliży nas opublikowany dzisiaj Raport Najwyższej Izby Kontroli z przeprowadzonej kontroli systemu dostarczania pism sądowych i prokuratorskich w 2014 r. Na stronie internetowej NIK czytamy: „Długotrwałe procedury przetargowe i zbyt późne podpisanie umów sprawiły, że Polska Grupa Pocztowa nie była wystarczająco dobrze przygotowana do świadczenia usług pocztowych na rzecz sądów i prokuratur.” Oznacza to de facto, że przystępując do przetargu PGP SA nie posiadała wystarczającej infrastruktury, a co więcej nie wystarczającą znajomość wymagań wymiaru sprawiedliwości, w których terminowość i skuteczność doręczeń są kluczowe dla jego procedowania.

Wraz z upływem czasu jakość usług pocztowych rosła. Jednak, jak ocenia NIK, główne nieprawidłowości przejawiały się m.in. w opóźnieniach w doręczaniu korespondencji i niewłaściwego sposobu obliczania terminów awizowania, nie dotrzymywaniu siedmiodniowego terminu przekazania zwrotnych potwierdzeń odbioru do sądów i prokuratur, co powodowało dezorganizację pracy wymiaru sprawiedliwości.

Jak czytamy w raporcie, dostarczyciel poczty nie stosował odpowiednich środków technicznych i organizacyjnych zapewniających ochronę przetwarzanych danych osobowych, w szczególności dane te nie były zabezpieczone przed ich udostępnieniem osobom nieupoważnionym.

Zabrakło też odpowiednich szkoleń w tym zakresie dla pracowników magla, sklepu monopolowego czy osiedlowego warzywniaka, w których przez dwa lata Polacy szukali skierowanych do nich przesyłek sądowych.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. wydaje mi się ze gdyby wspomoc prywatnego opratora tak samo jak to się robi przy poczcie polskiej to pokazaliby ze można prowadzic obsluge listów i paczeka na zupełnie nowym poziomie

  2. nik zawzse wypowiada się rok po zamknieciu tematu, dajcie spokoj każdy możliwy urzad w tym kraju rzucał in postowi kłody pod nogi

  3. In post z PGP zostali podstawieni pod ścianą i winę za to ponosi urząd. Dowiedzieli się na 2 tyg przed rozpoczeciem okresu pracy ze mają wszystkie prokuratury pod sobą. Polska to niepoważny kraj. Uwazam, że prywatny operator poradził sobie rewelacyjnie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Działacze Inicjatywy Pracowniczej zatrzymani. Jechali na wspólny protest z Agrounią

Dzisiaj o 12:oo pod Złotymi Tarasami uczestnicy zorganizowanej przez Inicjatywę Pracownicz…