Site icon Portal informacyjny STRAJK

Norwegia wydaje mnóstwo pieniędzy na zbrojenia, Waszyngton wciąż twierdzi, że to za mało

Pomimo tego, iż Norwegia nie osiągnęła NATO-wskiego pułapu 2 proc. PKB, który należy przeznaczać na wojsko, kraj ten przeznacza na obronność i tak gigantyczne środki. Mimo to naciski ze strony USA nie ustają.

Informację o niezadowoleniu w Białym Domu powodowanym zbyt niskimi wydatkami Norwegii na wojsko przekazał ambasador USA w tym kraju Kenneth Braitwhaite. Odbiorcami tego komunikatu byli przede wszystkim politycy zasiadający w parlamentarnej komisji spraw zagranicznych i obrony.

– Ambasador wyraził się bardzo jasno – nie  jest usatysfakcjonowany – powiedział w rozmowie z dziennikarzami wiceprzewodniczący komisji spraw zagranicznych i obrony Christian Tybring-Gjedde z Partii Postępu.

Strona amerykańska motywuje swoje stanowisko faktem wspólnej granicy pomiędzy Norwegią i Rosją. Chodzi o pas długości niecałych 196 km. To właśnie powinno zdaniem waszyngtońskich oficjeli wywoływać u norweskich decydentów odruch zwiększania inwestycji w wojsko, co najmniej do NATO-wskiego pułapu 2 proc. PKB. W roku 2018 wydatki zbrojeniowe Królestwa Norwegii wynosiły 1,64 proc. PKB.

– Norwegia jest zarówno członkiem założycielem NATO, jak i kluczowym członkiem sojuszu, i jest w stanie finansowo sprostać tym zobowiązaniom. Podkreśliłem, że Norwegia musi wykazać się przywództwem i osiągnąć dwuprocentowy cel na długo przed 2024 r. – mówił w rozmowie z dziennikarzami ambassador Braithwaite.

Warto przypomnieć, że w czerwcu 2018 r. Donald Trump wysłał list do premiera Erny Solberg, wskazując, że Norwegia jest jedynym krajem NATO z granicą z Rosją, który nie ma jasnego planu zwiększenia wydatków na obronę do 2 proc. PKB.

Jeśli chodzi o wydatki na zbrojenia w przeliczeniu na mieszkańca, Norwegia konsekwentnie plasuje się w pierwszej dziesiątce. Pozostałe kraje NATO graniczące z Rosją (Polska, Litwa, Łotwa i Estonia) mają znacznie niższy wskaźnik wydatków na wojsko jeśli wziąć pod uwagę stosunek PKB do wielkości populacji.

Exit mobile version