Site icon Portal informacyjny STRAJK

Nowa kandydatka PiS na Rzecznika Praw Dziecka. Tym razem świetny wybór

Twarz smutnego dziecka.

Źródło: Pixabay.com

Partia rządząca w ostatniej chwili zdecydowała się na zmianę. Po rezygnacji ze skandalicznej kandydatury Sabiny Zalewskiej, PiS zdecydowało się wystawić prof. Marka Konopczyńskiego, pedagoga resocjalizacyjnego. Ale chyba coś poszło nie tak, bo nastąpiła kolejna zmiana. Tym razem PiS proponuje kandydaturę dr Agnieszki Dudzińskiej, byłej wiceszefowej PFRON, zasłużonej w walce o dobre warunki życia osób niepełnosprawnych.

To już oficjalne: termin zgłaszania kandydatów na stanowisko RPD już minął. Opozycja nowych kandydatur nie zgłosiła, wszystko wskazuje więc na to, że dr Dudzińska obejmie urząd w pierwszych dniach października. Tym razem PiS postawiło na osobę, która ma szansę pogodzić różne środowiska.

Agnieszka Dudzińska jest socjolożką, związaną z Instytutem Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. Działała między innymi w stowarzyszeniu Nie-Grzeczne Dzieci, a w latach 2013-2014 była wiceprezesem Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Kojarzona jest głównie z walką o udogodnienia dla osób niepełnosprawnych w warszawskich mieszkaniach, urzędach i szkołach. To już trzecia kandydatura PiS na stanowisko RPD.

Po tym, jak Sabina Zalewska wycofała się z wyścigu (wokół jej kandydatury narosło z byt wiele społecznego sprzeciwu), pierwsze głosowanie z 13 września nie przyniosło rozstrzygnięcia. Zgłoszeni przez opozycję Ewa Jarosz (popierana przez Koalicję Obywatelską i PSL), a także Paweł Kukiz-Szczuciński (popierany przez Kukiz’15) nie otrzymali wystarczającej liczby głosów parlamentarzystów. W niedzielę 23 września „Gazeta Wyborcza” ujawniła tożsamość trzeciej z kolei kandydatki rekomendowanej przez rządzących.

Kolejne głosowanie ma odbyć się w pierwszym tygodniu października. W grze jest tylko dr Dudzińska. Jest to jednak naprawdę dobra zmiana. Agnieszka Dudzińska, która sama jest matką niepełnosprawnego dziecka, w ramach działań stowarzyszenia Nie-Grzeczne Dzieci walczyła z warszawskim ratuszem o zwiększenie zasobu mieszkań chronionych, a także twardo negocjowała z MEN warunki kształcenia specjalnego. Pomagała rodzicom niepełnosprawnych uczniów w placówkach ogólnodostępnych i integracyjnych. Przygotowała nawet projekt nowelizacji ustawy, który zapewniał większą kontrolę nad subwencjami przeznaczonymi na pomoc niepełnosprawnym, uczniom.

W 2012 otrzymała nagrodę w plebiscycie „Stołek” „Gazety Stołecznej”. Jest członkinią komisji ds. osób z niepełnosprawnością przy Rzeczniku Praw Obywatelskich. Znana jest z prawicowych poglądów, jednak pozostaje ekspertką cenioną zarówno przez środowiska konserwatywne, jak i liberalne.

Exit mobile version