Rząd Nowej Zelandii ogłosił podniesienie minimalnej stawki godzinowej do 21,2 dolarów nowozelandzkich (14,1 USD). Na zmianie skorzysta ok. 300 tys. pracowników.

Minister pracy Michael Wood poinformował, że od 1 kwietnia minimalna stawka godzinowa w Nowej Zelandii wzrośnie o 6 proc. – z 20 do 21,2 dolarów nowozelandzkich. To więcej niż wyniosła w ostatnim roku inflacja w tym kraju. Minister podkreślił, że wraz z pojawieniem się wariantu Omicron, pracownicy pierwszej linii, tacy jak m.in.: sprzątaczki, pracownicy sklepów czy ochroniarze, wnieśli znaczący wkład do walki z pandemią COVID-19 i należy im się podwyżka.

Michael Wood zwrócił również uwagę, że podniesienie minimalnej stawki godzinowej pomoże wielu gospodarstwom domowym, które najsilniej zostały dotknięte skutkami pandemii COVID-19. Osoby pracujące na etacie za stawkę minimalną zarobią dodatkowe 48 dolarów nowozelandzkich (32 USD) tygodniowo i prawie 2500 dolarów nowozelandzkich (1665 USD) więcej każdego roku. „Jesteśmy rządem, który dba o pracowników, a podnoszenie płacy minimalnej to jedno z wielu narzędzi, których używamy, aby wspierać osoby o niskich dochodach” – powiedział minister.

W 2017 roku, kiedy rządy w Nowej Zelandii obejmowała Partia Pracy, minimalna stawka godzinowa była na poziomie 14,75 dolarów nowozelandzkich. „Każdego roku podwyższaliśmy stawkę minimalną i po tym, jak zrobiliśmy to w ubiegłym roku, zaobserwowaliśmy, że bezrobocie spadło do rekordowo niskiego poziomu 3,2 proc.” – podkreślił Wood, odpowiadając na zarzuty środowisk biznesowych, jakoby podwyżka płacy minimalnej miała poskutkować wzrostem bezrobocia.

Decyzję rządu z zadowoleniem przyjął Richard Wagstaff, przewodniczący Rady Związków Zawodowych (CTU). Jego zdaniem, podwyżka ta pomoże w ochronie realnych płac pracowników w obliczu rosnącej inflacji. „CTU uważa, że ​​podwyżki minimalnej stawki godzinowej są zarówno niezbędne, jak i pożądane. Bezrobocie jest na rekordowo niskim poziomie (…) Nigdy nie było lepszego momentu na podniesienie płacy minimalnej. Pomimo sugestii, że jest inaczej, liczne przykłady międzynarodowe i krajowe pokazują, że podnoszenie stawki minimalnej nie zwiększa bezrobocia” – powiedział Wagstaff.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Zamach na Donalda Trumpa

W sobotę (o 1.00 w nocy w niedzielę czasu polskiego), podczas mityngu Donalda Trumpa w mie…