Obecnie mówi się o 49 śmiertelnych ofiarach ataku na dwa meczety w Christchurch w Nowej Zelandii i co najmniej 50 rannych. Atak był zorganizowany, celowy i skierowany wyłącznie przeciwko społeczności muzułmańskiej.

Nowa Zelandia, do tej pory kraj jawiący się jako oaza spokoju wobec wstrząsów światowych jest w szoku. Prawicowi ekstremiści, oszaleli z nienawiści do imigrantów i muzułmanów wcielili w życie swój od dawna przygotowywany plan: zabijanie z zimną krwią niewinnych ludzi.

Na razie znane jest imię i nazwisko jednego z napastników: to Brenton Tarrant, prawicowy ekstremista z Grafton w Australii, znany policji, choć do tej pory niekarany. Dzień przed atakiem opublikował w mediach społecznościowych 87-stronnicowy anyimigrancki i antymuzułmański manifest, w który swoje działania nazwał aktem terroru i wzywał do obrony przed „najeźdźcami”. Swoje zbrodnicze działania dokumentował na żywo przy pomocy kamery. Tarrant jest obecnie poszukiwany, zaś jedną kobietę i trzech mężczyzn, których danych policja nie podaje, zatrzymano.

Atak przeprowadzono, jak sądzą policyjni komentatorzy, w sposób skoordynowany i zaplanowany w dwóch meczetach w Christchurch o godzinie 13.40 (2.40 polskiego czasu). Sprawcy strzelali do bezbronnych ludzi, potem dobijali rannych. W momencie ataku na meczet Al Noor na Dens Avenue przebywało w nim około 200 osób. Policyjna interwencja tylko wzmogła strzelaninę. W tym meczecie zginęło najwięcej ludzi. Drugim obiektem ataku terrorystów był meczet na przedmieściach Christchurch. Policja ogłosiła, że zneutralizowano kilka ładunków wybuchowych rozłożonych w okolicach miejsca zamachu.

Premier Nowej Zelandii, Jacinda Ardern stwierdziła, że dzień ataku jest jednym z najczarniejszych dni w historii Nowej Zelandii.

– Nasze myśli i modlitwy zwrócone są ku ofiarom tragedii. Christchurch był ich domem. Możliwe, że dla wielu z nich Nowa Zelandia nie była domem, ale była ich wyborem – powiedziała premier.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. „Obecnie mówi się o 49 śmiertelnych ofiarach ataku na dwa meczety w Christchurch w Nowej Zelandii i co najmniej 50 rannych. Atak był zorganizowany, celowy i skierowany WYŁĄCZNIE przeciwko społeczności muzułmańskiej”………… tjakkkkkk…….
    Terroryści muzułmańscy atakowali zaś celowo i WYŁĄCZNIE społeczności biało – europejskie, kto mieczem wojuje od miecza ginie…………….
    Teraz durne białasy solidaryzują się ze społecznościami muzułmańskimi a jakoś nie przypominam sobie masowych wystąpień muzułmanów po atakach na „nasz sposób bycia i życia”, muzułmanów nie było na marszach ku pamięci ofiar……………
    Polecam obejrzeć filmik ukazujący atak i obcięcie głów dwóm młodym dziewczynom ze Skandynawii w Maroku parę miesięcy temu — obejrzyjcie a przestanie dziwić się złości która wzbiera wśród „naszych”.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Kobiety zareagowały błyskawicznie. Tysiące osób na demonstracjach. „Wolność wyboru zamiast terroru”

Rozpoczęła się kolejna fala protestów przeciwko drakońskiemu wyrokowi Trybunału Przyłębski…