Barbara Nowacka (TR), Andrzej Rozenek (partia Biało-Czerwoni), Dariusz Joński (SLD) to twarze nowego ugrupowania lewicowego, utworzonego w sobotę w Warszawie.

www.facebook.com/photo.php
www.facebook.com/photo.php

Nazywać się ono będzie Inicjatywa Polska. Skupić się ma na razie na merytorycznych propozycjach, które przekonają społeczeństwo do ich programu. Skupia ono, jak mówiła Nowacka ludzi „o poglądach postępowych, proeuropejskich oraz odwołujących się do ideałów prawdziwej sprawiedliwości społecznej”. Co to dokładnie znaczy w rozumieniu bliskiej współpracowniczki Janusza Palikota, nie wyjaśniła. Wyjaśniła natomiast, że celem stowarzyszenia na obecnym etapie będzie praca niejako od podstaw: tworzenie społeczeństwa obywatelskiego we współpracy z samorządowcami, sympatyzującymi z nowym ugrupowaniem. Przedstawi swoje propozycje dotyczące polityki mieszkaniowej, rodzinnej, kulturalnej i gospodarczej. W Inicjatywie Polskiej zebrać się mają ludzie, którzy, wg. słów Nowackiej, mają za sobą podobne doświadczenia z okresu PRL i transformacji. Czyli, mówiąc prostszym językiem, niemłodych lewicowych i lewicujących działaczy, którzy PRL pamiętają jako obrazki z dzieciństwa i przekazów rodziców, a transformację jako początek wielkiej przygody politycznej.

Nowe ugrupowanie deklaruje, że na razie nie chce być partią, chce inspirować lewicową dyskusję ponad partyjnymi podziałami. Deklaruje jedynie krytykę wobec neoliberalizmu i skrajnego konserwatyzmu. Stowarzyszenie wyłoniło ze swego grona 12 osobowy zarząd, ale nie wybrano jak na razie przewodniczącego. Jak się jednak wydaje, twarzą Inicjatywy Polskiej będzie Barbara Nowacka.

Stowarzyszenie, choć głośno tego nie deklaruje, powstało w reakcji na wybór na przewodniczącego SLD Włodzimierza Czarzastego. Czy rzeczywiście wniesie coś nowego po lewej stronie sceny politycznej i czy ma coś do zaproponowania poza nazwiskami ludzi, którzy nie widzą swojego życia poza polityką, czas pokaże.

[crp]

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Andy masz racje ale od czegoś trzeba zacząć byleby nie powtarzać starych błędów i nie tworzyć nowych a pis-uarowcy nas zabiją unicestwią będzie państwo policyjno-rydzykowe z obcą armią która w razie rozruchów będzie interweniować itp.pozdro B

 2. I dlatego jestem za tym, aby wrócił system pałowania buractwa, tak jak kiedyś lało się po mordzie, fryzjerów, kelnerów, portierów i to było bardzo pozytywne, bo bydła niecywilizowanego nie da się argumentami naprostować, tylko przemocą, aby wieprze ze wsi nie wylewali jadu z chorych ryjów. To było dobre bo chamowało chama w drgawkach konwulsyjnych nienawiści i to trzeba przywrócić, bo bydła nie udało się cywilzować, i szpicrutą przez ryja tak jak mojego dziadka, mego papcia i mnie bili gdy jeszcze w czworakach kwiczałem.

 3. Inicjatywa Polska, kto wymyśla takie pompatyczne nazwy dla lewicy? Odlot się kłania pozdro.

 4. Mam już pewne informacje o programie ugrupowania Inicjatywa Polska, a brzmią one następująco:
  bla, bla, bla, ple, ple, ple, bla, bla, mhm, ple, hmm, bla, bla, coś tam, coś tam, bla, ple, bla, to i owo, bla, bla, mhm, wszystkim będzie lepiej!, ple ple, ple…

 5. „Nowe ugrupowanie deklaruje, że na razie nie chce być partią.”

  Wszyscy wiedzą, że samo określenie „partia polityczna” kojarzy się w Polsce z najgorszą zarazą i oni nie chcąc się z tą zarazą kojarzyć, nie rejestrują się jako partia, ale ten „genialny” PR-owski chwyt już lewica przerabiała kilka razy. Litości …

 6. Ja oczywiście chciałbym żeby Lewica była w parlamencie ale z hasłami typu przyjąć islamistów czy Troska o pedałujących inaczej szanse są Zerowe !!!!!!

  1. Bo mają być zerowe. Chyba nikt przy zdrowych zmysłach nie zakłada że rozdrabnianie lewicy służy jej wzmacnianiu. Tak jak mówisz , wysunięcie na pierwszy plan spraw gejów , emigrantów , „lewicowe” inicjatywy Palikota czy pier…nie o emeryturach dla koni kiedy emeryci nie mają co do garnka włożyć na pewno nie służy powrotowi szerokich mas na lewą stronę. I tak ma być! Prawdziwa lewica mówiąca o krzywdach ludzi pracujących i walcząca o prawa robotników a które zostały im w ciągu ostatnich 25 lat odebrane jest zagrożeniem dla wielkich koncernów , dla wielkiego kapitału.
   Popatrz na ten portal , na którym jest napisane „strona startowa polskiej lewicy” – śmierdzi manipulacją po przeczytaniu nagłówków pierwszych kilkunastu artykułów. Jakiej ku.wa lewicy? Lewicy bolkowej? Lewicy producentów trzody chlewnej? Co to jest , lewicowy pomponik?
   Robotnicza lewica dużą uwagę przykładała do współpracy międzynarodowej – bo tak łatwiej walczy się o prawa ludzi pracy. Niedawno powstał ruch mający grupować w Europie ludzi lewicy społecznej , DiEM25 Warufakisa. „Strona startowa polskiej lewicy” na ten temat puściła jeden mały , nic nieznaczącu artykulik , w który nawet w treści nie wspiera tej inicjatywy, po czym zasypała go natychmiast jakimiś kompletnie nieważnymi artykułami. To co mamy o tym myśleć? Moim zdaniem strajk.eu jest następnym projektem służącym rozbijaniu lewicy bo czym innym miałby być.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Ameryka Łacińska: z powodu pandemii zniknęło 26 mln miejsc pracy

Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP) poinformowała, że na skutek pandemii koronawirusa i…