Młodzież Wszechpolska wczoraj przegrupowała siły – na nadzwyczajnym kongresie powołano nowego prezesa. To Bartosz Berk.

Młodziez Wszechpolska z 2015 ramię w ramię z Jobbikiem demonstuje w Budapeszcie, fot. wikimedia commons
Młodziez Wszechpolska z 2015 ramię w ramię z Jobbikiem demonstuje w Budapeszcie, fot. wikimedia commons

Nie tylko PiS wczoraj obradował. Wszechpolacy również wybrali nowego lidera. Podjęli też decyzję o wszczęciu zdecydowanych działań, mających na celu opuszczenie Unii Europejskiej przez Polskę. Brexit zainspirował ich do tego, by przegrupować szyki i zaapelować do prezydenta oraz rządu, by rozpoczął debatę o perspektywach dla Polski poza wspólnotą europejską.

Bartosz Berk zastąpił na stanowisku przewodniczącego posła Kukiz’15 Adama Andruszkiewicza. Ten, z racji niemożności pogodzenia obowiązków posła z szefowaniem Wszechpolakom, zdecydował się zrzec funkcji jeszcze przez upływem swojej kadencji. Jednocześnie Andruszkiewicz miesiąc temu wystąpił również z Ruchu Narodowego, z którym był wcześniej związany.

Nowy prezes ma już sprecyzowaną wizję Młodzieży pod swoim przewodnictwem. Stawia na wychowanie w duchu patriotycznym, odmowę pomocy imigrantom, którzy chcieliby osiedlić się w Polsce, a także rozpoczęcie debaty o wyjściu z UE wzorem Wielkiej Brytanii. Zarządził również jak najszybsze przygotowanie do listopadowego Marszu Niepodległości. Niewątpliwie Wszechpolacy zamierzają prezentować się jako opcja na prawo od partii rządzącej – być może ponownie zapałają sympatią do Kukizowców i Korwinistów, z którymi dzielą postulaty, by zamknąć Polskę przed uchodźcami i bojkotować Unię.

Pod koniec czerwca Wszechpolacy zaliczyli poważny kryzys w social mediach. Facebooka obiegło zdjęcie piłkarzy polskiej reprezentacji w garniturach Vistuli z podpisem „Wszyscy różni, wszyscy biali” oraz biało-czerwoną opaską doklejoną na przedramieniu jednego z zawodników. Firma Vistula, która szyje ubrania dla polskich piłkarzy, pozwała Młodzież. Wszechpolacy bronią się, że nie są autorami grafiki, jedynie umieścili ją na swojej stronie, pragnąc uczcić sukcesy polskiej reprezentacji na Euro.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Druzgocący dla rządu raport NIK o walce z pandemią

NIK opublikowała raport z kontroli działań państwa polskiego w walce z pandemią COVID-19. …