Już nie Nowoczesna Ryszarda Petru, tylko po prostu Nowoczesna i już nie z Ryszardem Petru na czele – konwencja jednej z partii liberalnej opozycji zakończyła się poważnymi zmianami personalnymi i nazewniczymi. Programowej rewolucji nie ma się jednak co spodziewać.

149 delegatów na konwencję partyjną oddało głos na przewodniczącą partyjnego klubu Katarzynę Lubnauer. Dotychczasowy szef i twórca partii Ryszard Petru zyskał poparcie o dziewięć głosów mniejsze. Dwaj zgłoszeni wcześniej kandydaci, Paweł Pudłowski i Piotr Misiło, dziś wycofali się z wyborów i oddali swoje poparcie Lubnauer.

Petru napisał na Twitterze, że szanuje wynik wyborów i gratuluje kontrkandydatce. Lubnauer natomiast zadeklarowała, że chętnie wypracuje razem z poprzednikiem formułę, w jakiej będzie on „jako twórca partii, jako człowiek, który wprowadził ją do parlamentu, miał w niej swoje ważne miejsce”. Czołowi politycy formacji starali się jak mogli unikać samonarzucającego się – choćby na podstawie rozkładu głosów – wrażenia, że w Nowoczesnej panują głębokie podziały. Lubnauer podkreślała, że trzeba zrobić wszystko, by zaprowadzić w partii prawdziwą jedność i dążenie do wspólnych celów.

A cele pozostaną takie, jakie były – nie ma co do tego wątpliwości. Lubnauer stwierdziła, że partii i Polsce będzie bardzo potrzebny Ryszard Petru jako „specjalista od gospodarki, ekonomista, człowiek, który się na tym zna”. Wśród kluczowych postulatów Nowoczesnej pozostaną więc, przypomnijmy, niższe podatki oraz deregulowanie gospodarki zgodnie z zasadą „więcej rynku”. Czyli dokładnie nie to, co jest potrzebne polskiemu społeczeństwu i nie to, co naprawdę przełoży się na społeczny dobrobyt, o budowaniu którego politycy Nowoczesnej mówią bardzo chętnie. Nadal aktualna również jest obrona demokracji. Od wspomnienia o niej Lubnauer zaczęła swoje pierwsze przemówienie w charakterze przewodniczącej.

Nie wiadomo natomiast, co z porozumieniem, które kilka dni temu Petru zdążył zawrzeć z PO w sprawie wyborów na prezydenta Warszawy – poparcie Rafała Trzaskowskiego w zamian za wiceprezydenturę dla polityka Nowoczesnej Pawła Rabieja.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Nowoczesna to PO/bis, jeszcze więcej wolnego rynku, wszystko na sprzedaż! To kochasie zagranicznych koncernów i banków! Wszystko co polskie ich kole w oczy! 3 x NIE!, dla Nowoczesnej w rządzie!
    Ku przestrodze!

  2. nowoczesna z twarzą Leszka Balcerowicza który wygaduje takie bzdury ze mam wrażenie iż facet ma już początki demencji albo jakieś nerwicy. Jego wypociny eksponują media 'liberalne’ cóż na poparcie dla Nowoczesnej się to nie przełoży.. POZYTYWNIE

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Legalne ubezpłodnienie – posłanka Lewicy składa projekt do Sejmu

W piątek posłanka Lewicy, Wanda Nowicka, złożyła w Sejmie projekt ustawy legalizującej poz…