Amerykanie skończyli z wydawaniem setek miliardów na wojsko, teraz będą wydawać biliony. Republikanie i demokraci zgodzili się na przyznanie armii 2,7 bilionów dolarów na dwa lata, tj. 1 35o 000 000 000 dolarów rocznie. To najnowszy, absolutny rekord wydatków wojskowych na świecie. Wielu deputowanych nazywa ten budżet „astronomicznym” lub „obscenicznym”, inni po prostu „wojennym”, ale większość, w tym tzw. progresywna frakcja demokratów, głosowała za.

Amerykańscy żołnierze, 2017. pxhere

Tylko 16 demokratów głosowało przeciw (w tym znane posłanki Ilhan Omar i Ayanna Pressley z lewego skrzydła partii). Reszta zaaprobowała umowę z republikanami, co dla lokalnych dysydentów oznacza „niekontrolowany wpływ lobby Pentagonu i przemysłu zbrojeniowego”. Dla części republikańskich deputowanych najnowsze liczby były jeszcze za małe. Z kolei inni przeciwnicy giga-budżetu dla wojska podkreślali, że niebezpiecznie wzrośnie deficyt budżetowy Stanów Zjednoczonych, i tak obciążony potężnymi długami.

Demokraci, którzy głosowali za, wyjaśniali dziennikarzom, że to z powodu wrażliwości społecznej, gdyż przy okazji znacznie wzrośnie cywilny fundusz dla rodzin wojskowych. W kwietniu „progresiści” na swym zjeździe podjęli decyzję o sprzeciwie wobec zwiększania „szalonego” budżetu Pentagonu, lecz w czasie głosowania przeciw były tylko wyjątki.

Prezydent Donald Trump bardzo ucieszył się na Twitterze z budżetowego zwycięstwa armii. Będzie najbardziej uzbrojonym amerykańskim prezydentem w historii. Według niektórych komentatorów, przeważyła perspektywa konfliktu z Iranem, dalszego nacisku na Wenezuelę i inne kraje, nie mówiąc o zapewnieniu „decydującej przewagi” wobec Chin i Rosji. Inni zwracają uwagę, że ten budżet wygląda po prostu agresywnie i nie ma się z czego cieszyć. Amerykanie przyzwyczajają się do możliwości nowej wojny?

patronite

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Koryto się rozrosło niebotycznie i więcej świń się przy nim nażre. A ciemne społeczeństwo na to becaluje.

  2. najlepsze było z „gwiezdnymi wojnami” Ronalda Regana wydawano pieniądze na budowę systemu który nigdy nie powstał , bo nawet nie było wtedy laserów o takiej mocy by zestrzeliwać rakiety . Amerykańska Korupcja jak widać ma się świetnie

  3. USA zaczyna zdążać w dość niebezpiecznym kierunku. Broń w masowych ilościach produkuje się w celu jej użycia, a nie po to by zalegała magazyny.

    1. Imperialiści ze Stanów Zjednoczonych w tańcu się nie pierniczą, ale skoro ich pozycja i status waluty jako głównego rozlicznika wartości pieniężnej pozwala im na produkcje „dolara z nikąd” bez żadnych ograniczeń, to co się dziwić.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Wielkie zdjęcia Bidena i Harris na budynku Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu. Wasalny gest polityka z PO

Powodzenia, Panie Prezydencie Biden! Baner o tej treści, amerykańskie flagi oraz wielkofor…