Nowe badania KE pokazały wyraźny spadek zaufania do szczepień od 2015 roku. Polska została negatywnie wyróżniona. Jest w czołówce państw europejskich, najgłośniej podważających zasadność szczepień ochronnych.

Z raportu można wyczytać, że w Europie zaufanie do szczepionek jest niższe niż w innych regionach świata. Siedem z dziesięciu krajów o najniższym poziomie zaufania do szczepionek na świecie znajduje się w Europie, a cztery z nich (Francja, Grecja, Włochy i Słowenia) należą do UE. Od 2015 roku zaufanie do szczepień zwiększyło się w Słowenii, Francji, we Włoszech oraz w Grecji. Zmniejszyło się – w Polsce, Szwecji, Finlandii oraz Czechach.

patronite

– Jednym z powodów, dla których prowadzimy badania na temat zaufania do szczepień jest fakt, że zmniejszenie tego zaufania może być wstępem do sytuacji, w której ludzie zaczną odmawiać poddawania się szczepieniom – powiedziała na konferencji prasowej dr Heidi Larson z London School of Hygiene and Tropical Medicines, główna autorka raportu. – Działać trzeba teraz, kiedy ludzie się wahają. Kiedy podejmą już decyzję o rezygnacji ze szczepienia, zmiana ich nastawienia będzie znacznie trudniejsza.

Niektóre z kluczowych problemów, które musimy rozwiązać, to zwalczanie dezinformacji i brak świadomości w populacji ogólnej w zakresie zagrożeń stwarzanych przez choroby, którym można zapobiegać poprzez szczepienia…Aby wzmocnić działania na szczeblu krajowym, zamierzamy zwołać Koalicję na rzecz Szczepień, aby zjednoczyć europejskie stowarzyszenia pracowników służby zdrowia i stowarzyszenia studentów, zobowiązać się do dostarczania społeczeństwu dokładnych informacji, zwalczania mitów i wymiany najlepszych praktyk – dodał Vytenis Andriukaitis, unijny komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności.

Autorzy raportu utrzymują, że dezinformacja w internecie i media społecznościowe to najważniejsze czynniki wpływające na zmniejszenie zaufania do szczepień, ale czynnikiem mogącym zaszkodzić w skutecznej promocji zdrowia są również często przekonania religijne. I tutaj odnotowano „polski paradoks”: mimo jednoznacznego wsparcia polskiego Kościoła katolickiego dla szczepień, tylko 59,3 procent naszych rodaków twierdzi, że szczepienia są zgodne z ich przekonaniami religijnymi. Jest to najniższy wynik w całej Unii Europejskiej.

Według KE nie tylko Polacy mieszkający nad Wisłą nie chcą się szczepić. Również polskie społeczności w innych krajach, na przykład w Wielkiej Brytanii, wykazują mniejsze zaufanie do szczepień niż według globalnego raportu na ten temat z 2016 roku. Autorzy dokumentu ostrzegli, że „zmniejszenie liczby osób zaszczepionych przeciwko odrze – zwłaszcza w sytuacji coraz większej liczby przypadków odry na Ukrainie – może doprowadzić w Polsce do poważnej epidemii”. Tymczasem, jak wiadomo, w naszym parlamencie pierwsze czytanie przeszedł niedawno obywatelski projekt ustawy znoszący obowiązek szczepień.

– Jako lekarz mogę uczciwie powiedzieć, że szczepienie jest naprawdę jednym z największych sukcesów zdrowia publicznego naszych czasów i najbardziej opłacalnym narzędziem w naszych rękach. Szczepienia są także formą solidarności, a wielu chroni nielicznych. Szczepienia przyczyniły się do zaniku lub znacznego spadku liczby chorób zakaźnych w UE – oświadczył Vytenis Andriukaitis, dodając, że nowe badanie na ten temat pojawi się prawdopodobnie na wiosnę 2019.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Peru: nowy rząd szuka poparcia w Kongresie. Intryga przeciwko prezydentowi Castillo

Przed zbliżającym się głosowaniem nad wnioskiem o wotum zaufania, Pedro Castillo i nowa pr…