Bardzo znamienny jest apel Donalda Trumpa pod adresem sojuszników w NATO, by bardziej zaangażowali się na Bliskim Wschodzie. Oryginał tego apelu brzmi całkiem pociesznie: Sojusz powinien bardziej stanowczo działać na rzecz stabilizacji w regionie [Bliskiego Wschodu] i walki z międzynarodowym terroryzmem”. Typowa nowomowa, przy której wizje Orwella to dziecięcy szczebiot. „Działania na rzecz stabilizacji” oznaczają zwiększenie zaangażowania militarnego, a walka z „międzynarodowym terroryzmem” jest walką z tym, kogo USA terrorystą mianują na potrzeby swóich doraźnych interesów. Państwa natowskie przerabiały ten scenariusz już wielokrotnie, ostatnio w Iraku, ale, jak widać z reakcji Jensa Stoltenberga, wniosków z tego nie wyciągnęły żadnych. Nawiasem mówiąc, dobrze się stało, że Lewica, ustami Andrzeja Rozenka po raz kolejny przeprosiła i przypomniała o tym, jak Stany Zjednoczone świadomie oszukały swoich sojuszników, by wciągnąć ich w krwawy konflikt, kosztujący życie setek tysięcy irackich obywateli, ale też same płaciły krwią swoich żołnierzy. Polska była wśród nich. Zapłaciła krwawą daninę za tamten chory sojusz z USA.

Przypomnę, że wówczas amerykańskim mocarstwem kierował zupełnie inny prezydent, o którym nikt nie śmiał mówić, że jest „nieprzewidywalny”. Nie, był całkiem przewidywalny, z dynastii, która od dawna kierowała amerykańską polityką. To nie chodzi o to, czy na czele USA stoi nieokrzesany prostak, czy wykwintny arystokrata – istota ich myślenia jest cały czas taka sama: Stany Zjednoczone über alles. Wolno im złamać dowolne reguły, każde prawo, bezkarnie zabić dowolną liczbę cywilów, zamordować tysiące dzieci (pamiętacie Madelaine Albright, która to usprawiedliwiała?). Towarzyszy temu przekonanie, że na zawsze pozostaną całkowicie bezkarne. W tym akurat mogą się pomylić, ale zostawmy to na razie.

Teraz Trump, z właściwym ludziom prymitywnym bezpośredniością, rozkosznie przekonany co do tego, że nikt mu nie podskoczy, żąda ponownie, by żołnierze Sojuszu, w tym Polska, były gotowe do ataku na Iran. A tu żarty się kończą.

Irak w 2003 roku, mimo pozorów siły był krajem świeżo pokonanym w I wojnie irackiej, z armią osłabioną moralnie i chybotliwym systemem politycznym. Iran to 80-milionowy naród, zjednoczony wściekłością i upokorzeniem przez Zachód, z armią, która z pewnością nie dotrzyma pola armii amerykańskiej. A polskiej? Ile dywizji Polska jest w stanie na rozkaz USA wystawić przeciwko Iranowi? I jakie tego będą konsekwencje nie tylko militarne, ale polityczne i społeczne na długo po tym, jak zakończy się ta awantura? Stać nas? USA będzie „walczyć o demokrację” do ostatniego polskiego żołnierza.

To dobry moment, by zadać sobie pytanie, czy NATO w takim kształcie i z taką doktryną jest światu potrzebne? I czy w ogóle jest potrzebne? Irak nie był pierwszym konfliktem, który pod wymyślonymi sztandarami zniszczył suwerenne państwo i zabił setki tysięcy jego obywateli, by jedno mocarstwo mogło położyć łapę na jego bogactwach. NATO nie po raz pierwszy występuje jako bandycka formacja, by pod dyktando USA, wbrew międzynarodowym prawom, zniszczyć niepodległe państwo. Krew obywateli Jugosławii jeszcze dobrze nie wyschła, ruiny Belgradu wciąż przypominają o natowskich bombach.

Ale nie zatrzymujmy się na Sojuszu Północnoatlantyckim. To tylko produkt. Wojny, grabieżcze i niesprawiedliwe wpisane są w istotę kapitalizmu. Dopóki nie zniszczymy tego ustroju, będą zawsze.

paypal

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Swiat chyba juz stoi na glowie.
  Trudno sie z czymkolwiek nie zgodzic w tym artykule.
  Dla poprawienia humoru i podzielenia sie ciekawym artykulem o tzw misji w Iraku przesylam link do norweskiej gazety Klaseekampen odpowiednika wg mnie portalowi Strajk.
  Artykul ten jest juz stary bo z 17-go kwietnia 2015. Norwescy zolnierze maja wlasnie wyjechac na ta misji miedzy innymi do walki z IS. Wyposazeni maja byc w paszporty sluzbowe tak aby mieli domument zabezpieczajacy ich przed irackimi sadami. Ministerstwo zagraniczne mowi ze prawie wszystkie kraje ktore sa w Iraku postepuja w ten sposob (albo paszporty dyplomatyczne albo sluzbowe)
  Jak mowi Cecilie Hellestveit z Law and Policy Institute «dyplomaci nie strzelaja a passport sluzbowy to dokument objety dyplomacja.

  file:///Users/Hata/Desktop/Klassekampen.no%20%7C%20Reiser%20som%20diplomater.webarchive

 2. Żeby kogokolwiek napaść zbrojnie najpierw trzeba przeprowadzić zmasowany atak na umysły obywateli, odczłowieczyć przeciwnika… nie byłyby groźne państwa drapieżne jak państwo jankesów, gdyby nie dysponowały tak skuteczną propagandą, na usługach której stoi przecież od lat Hollywood, dzięki której są w stanie w milionach zamiast odrazy do siebie budzić – o zgrozo – sympatię. Trzeba naprawdę dużej odporności i krytycyzmu wobec takich przekazów, często podprogowych, by działaniu tej podstępnej sieczki nie ulegać. I odróżniać odmóżdżającą propagandę od ponurej rzeczywistości. Często się mówi, że nie wszyscy Amerykanie są źli i nie popierają swego rządu w tym czy owym… Fakt. Nie wszyscy Niemcy byli źli i nie wszyscy nawet popierali swego kanclerza. A jednak wszyscy w końcu odpowiedzieli za jego szaleństwa.

 3. A co nadal zdziwieni? Wiersz Tuwima ,,do prostego człowieka” polecam. KAŻDEMU KTO MARZY O WOJENCE!
  Jak widzę do durnych łbów (nie tylko jankeskich) nie dociera prosta prawda – gó..ny pokój jest lepszy od wygranej wojny. Bo na wojnie – przegrani są wszyscy! (wystarczy zajrzeć do kasy USA od 2000 roku po dziś. Upłynęło zaledwie 20-lecie. A papierami skarbowymi USA niedługo będą tanie mieszkania tapetować!

 4. Wojny, grabieżcze i niesprawiedliwe wpisane są nie tylko w istotę kapitalizmu. Przed nim też były wojny. Także grabieżcze, niesprawiedliwe i wyniszczające całe narody. To chyba taki defekt natury ludzkiej.

  Jeśli zaś chodzi o NATO, to jego skład: 99% USA i 1% przydoopasów, którzy nawet jeśli trochę pomarudzą, to i tak grzecznie i potulnie wykonują polecenie obermafioza. A niektórzy to i z entuzjazmem je wykonują.

  1. z tym „defektem natury ludzkiej” chyba masz po prostu racje…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Pachnie krwią

W trwającej od kilku tygodni tragedii z uchodźcami i imigrantami na polskiej granicy doszl…