Po wybuchu obecnego kryzysu związanego z pandemią koronawirusa COVID-19 wielu zaczęło przytaczać „Doktrynę szoku” Naomi Klein jako przepowiednię radykalnych neoliberalnych reform, które mogą zostać wprowadzone w czasie społecznej dezorientacji. Czy słusznie?

Dotychczasowe działania rządu Zjednoczonej Prawicy nie wskazują na to, by obecnie była przygotowywana reforma prywatyzacji służby zdrowia czy też szkolnictwa, a to właśnie z tego znane były prawicowe rządy, które wykorzystały wszelkiej maści kryzysy do urynkowienia i sprywatyzowania wszystkiego, co się da w czasie traumy związanej z wojną, zamachem stanu czy kataklizmem. Tak działo się w Chile po zamachu stanu Pinocheta, w Stanach Zjednoczonych po zamachach 11 września 2001 roku, Iraku po agresji anglo-sasko-słowiańskiej w 2003 roku czy po tsunami, które w 2004 roku spustoszyło wybrzeże Indonezji, Sri Lanki oraz Indii. Także w wyniku Planu Balcerowicza oraz szoku zmiany systemu przez Polskę przetoczył się prywatyzacyjny walec, który na końcu swojej drogi pozbawił pracy 3 miliony ludzi. Jednak, jak słusznie zauważa Naomi Klein, ludzie z czasem stają się szokoodporni i nie tak łatwo dają się zaskoczyć neoliberalnym legislatorom, którzy tylko czyhają, by dokonać prywatyzacji zysków i uspołecznienia strat.

W 2020 roku sytuacja wygląda zgoła odmiennie. Co prawda pojawiają się postulaty użycia obecnego kryzysu do likwidacji programu 500+, 13 emerytury czy podwyższenia wieku emerytalnego, czyli najbardziej socjalnych programów wprowadzonych przez rząd Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego, ale są to głosy bardziej tragikomiczne, które kojarzymy z pociesznym Ryszardem Petru. Obecny koronakryzys po raz kolejny udowodnił, że neoliberalizm jest ideologią fałszywą, utopijną, która nie znajduje zastosowania w czasach trudnych, niespokojnych i niebezpiecznych. W momencie próby, czy jest to krach finansowy w 2008 roku, czy zagrożenie epidemiczne 2020 roku szamani wolnorynkowego kapitalizmu uciekają w popłochu pod płaszcz państwowych gwarancji i pomocy.

I właśnie ten okropny kryzys może być szansą na zastosowanie naszej, socjaldemokratycznej „Doktryny szoku”, szczególnie że rynkowcy i prywatyzatorzy są pogubieni, stracili orientację, nie są w stanie sprawnie reagować na spektakularny renesans państwa w czasie zarazy. W polskich warunkach, które są nadzwyczaj neoliberalne w europejskim kontekście, Lewica powinna przedstawić swój program reform, które wychodziłby daleko poza dotychczasowe schematy.

Blisko 3 miliony zatrudnionych na śmieciówkach być może teraz zrozumie, że „elastyczne” formy zatrudnienia niosą za sobą olbrzymie ryzyko, które jest niezwykle realne, szczególnie kiedy traci się możliwość pracy z dnia na dzień. Delegalizacja tych form zatrudnienia jest naturalną lekcją z tego kryzysu i dobrze, by lewica parlamentarna oraz związki zawodowe mówiły nieustannie o tym, że czas powszechnego stosowania umów o dzieło, zlecenia i samozatrudnienia zamiast umów o pracę się skończył. Tak samo przy pomocy publicznej dla przedsiębiorstw należałoby wprowadzić zasadę pierwszeństwa dla tych firm, które nie unikały płacenia podatków, nie zatrudniały swoich pracowników na śmieciówkach, a Państwowa Inspekcja Pracy nie miała żadnych zarzutów w kontekście przestrzegania prawa pracy oraz BHP. Europejskie standardy pomocy publicznej powinny być nagrodą dla tych firm, które prowadzone są w cywilizowany i europejski sposób, a nie stosowały „optymalizację” podatkową poprzez unikanie ich płacenia oraz oszukiwania swoich pracowników oraz państwa.

Następną kwestią jest służba zdrowia. Skoro państwo polskie już stosuje pozakonstytucyjną zasadę wydawania 2 proc. PKB na obronność, dlaczego Polski nie byłoby stać na przeznaczanie 8 proc. na ochronę zdrowia, w tym na radykalne podwyższenie wynagrodzeń dla lekarzy, pielęgniarek i całego personelu medycznego? Dzisiaj niemal wszyscy nazywają ich bohaterami, a jeszcze wczoraj niektórzy krzyczeli do protestujących lekarzy rezydentów „Niech jadą”. To samo dotyczy policjantów, żołnierzy, strażaków, pracowników sanepidu. Wszyscy Oni powinni zarabiać godnie, co najmniej średnią krajową, a prestiż ich zawodów powiem być wspierany przez państwo wszystkimi możliwymi sposobami, zaczynając od edukacji, przez kulturę kończąc na telewizji.

Obecny koronakryzys zmieni nasz świat, doprowadzi do olbrzymich problemów gospodarczych całego świata, które najbardziej poobijają tych, którzy znajdują się najniżej drabiny społecznej. Czas „taniego państwa minimum” mija, dobrze byśmy wyszli z tego chaosu z przeświadczeniem, że fundamentalizm rynkowy nie jest „pozą” intelektualną, lecz stanowi fundamentalne zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. Dlatego kiedy będzie już widać firmament końca zagrożenia epidemicznego wyślijmy na tamten świat praktykę neoliberalizmu. Dla nas samych oraz dla wszystkich przyszłych pokoleń!

patronite

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. padające przedsiębiorstwa prywatne, w dużej ilości, spowodują niską ich cenę na licytacjach. wówczas państwo mogłoby je przejąc za grosze bądź nawet długi czyli… dosyć tanio nacjonalizować … oj, to troszkę jak po 89 tylko w drugą stronę

 2. No ja nie wiem. Na razie mówi się o wsparciu dla prywaciarzy, mniejszej regulacji sektora bankowego, a bliskie sercu premiera stowarzyszenia, przebąkują nawet o ograniczeniu badań medycyny pracy.

  I będzie jak na Węgrzech. Rozwiązania. Na czas kryzysu zostaną z nami na zawsze.

 3. Rozbawił mnie ten fragment: ” dlaczego Polski nie byłoby stać na przeznaczanie 8 proc. na ochronę zdrowia, w tym na radykalne podwyższenie wynagrodzeń dla lekarzy” — lekarz na SOR dostaje dzisiaj 150-200 zeta za godzinę a autor chce mu podwyższać, ordynatorzy mają pensję powyżej 10 koła a oprócz tego kilka fuch na boku – wykłady, prywatna praktyka czy zasiadanie w jakichś dziwnych spółkach farmaceutycznych, bidule….
  Co do pielęgniarek czy personelu pełna zgoda.
  Aha, autor postuluje jeszcze: ” To samo dotyczy policjantów, żołnierzy, strażaków….Wszyscy Oni powinni zarabiać godnie, co najmniej średnią krajową, a prestiż ich zawodów powiem być wspierany przez państwo” — pokaż mi autorze strażaka, policjanta czy żołnierza który zarabia poniżej 4 koła na rękę, pokaż mi drugą grupę zawodową która idzie na emeryturkę w wieku czterdziestu paru latek, pokaż mi drugą grupę zawodową w której NIE MA emerytur poniżej 3-3.5 tysiąca na łapę, pokaż i przestań pitolić o ważności mundurówki, w normalnym państwie WSZYSTKIE grupy zawodowe są ważne a jak mi nie wierzysz sz. autorze to niech policjant lub żołnierz napełni ci brzuch, uszyje buty, naprawi samochód itd…….

  1. Na 'budowie’ wyciąga się 5 tys. 10 tys. dla ordynatora to żadne pieniądze. Nie traktujmy zarobków pracowników bez żadnych kwalifikacji (magazynier w Amazonie, bileter w kinie) jako punktu odniesienia dla zarobków specjalistów w niezbędnych dla zdrowia i życia branżach.

  2. Dawaj adres tej budowy na której dostanę 10 koła na rękę…………
   W niemieckim szpitalu przeciętny lekarz ze specjalizacją wyciągnie 6 koła euro/miesiąc przy normalnym trybie pracy, robol ze specjalizacją wyciągnie na budowie 2.5 koła euro też przy normalnym trybie pracy a więc różnica wynosi ok. 2.4, jaki jest stosunek owych zarobków w Polsce? Ano taki, ze wystarczy podjechać pod szpital i obejrzeć parking panów doktorów…………. Pozdrawiam.
   Aha, mam znajomego lekarza który pracuje w gminnym ZOZ na południu Polski, dodatkowo dorabia sobie w tejże gminie w prywatnym gabinecie i……. I ma piękny dom na obrzeżach miasteczka, jeżdził Range Roverem którym teraz jeżdzi jego żonka bo pan doktor zakupił nówkę SUV Lexusa, specjalizacja pana doktora to interna, daj mu boże…………..
   Nie piszę tego z zazdrości tylko skończmy z pier.do.leniem jaki to światek lekarski jest biedny bo wywołuje to u publiki tylko pękanie zajadów — ze śmiechu oczywiście.

  3. Już starożytni mawiali, że jeszcze nikt, nigdy i nigdzie nie widział biednego lekarza

 4. Żadnych pieniędzy dla prywaciarzy. Przestrzeganie przepisów prawa pracy i bhp oraz płacenie podatków jest ich obowiązkiem. Nagroda należy się za coś nadzwyczajnego, a nie za zwykłe spełnianie obowiązków.

  Upadną? Proszę bardzo! Na ich miejsce powinny powstawać przedsiębiorstwa państwowe. Zwolnią ludzi? Proszę bardzo! Natychmiast tych ludzi powinien przejąć sektor państwowy, ręce do pracy przydadzą się w walce z epidemią.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Hipokryzja amerykańskich polityków

Godzina 8:07 rano 28 kwietnia 2022 roku – Jamie Raskin, demokrata reprezentujący 8. okręg …