Najpierw exposé wygłosił szef polskiej dyplomacji. Witold Waszczykowski mówił długo i namiętnie o swoim planie na politykę zagraniczną Polski w 2016 roku. Postawił na zbrojenia, wspieranie Ukrainy, wznowienie śledztwa smoleńskiego i zacieśnianie współpracy z Londynem. Po wystąpieniu ministra przez Sejm przetoczyła się debata. Głos zabrali przedstawiciele wszystkich klubów.

facebook.com/Witold Waszczykowski
facebook.com/Witold Waszczykowski

Komentatorzy zwracają uwagę, że Waszczykowski, który przemawiał ponad 2 godziny, zaprezentował w swoim exposé stanowisko jawnie antyunijne. Pytał retorycznie: „kiedy Unia przestanie wtrącać się w nasze sprawy?”. Wyraził również nadzieję, iż UE powróci do modelu z „lat 50.” – czyli ograniczenie współpracy do handlu, odrzucenie wspólnego prawodawstwa, strefy Schengen oraz wspólnej waluty.

Jako głównego, strategicznego partnera dla Polski, szef MSZ wskazał Wielką Brytanię, co szczerze zdziwiło komentatorów, głównie z racji faktu, iż premier Cameronn znajduje się już jedną nogą poza wspólnotą – i prawdopodobnie jeszcze w tym roku będzie chciał opuścić jej szeregi. Waszczykowski nie chce, aby Polska znajdowała się w głównym nurcie integracji europejskiej. Chce zacieśniać współpracę w ramach Grupy Wyszehradzkiej. Zacieśniana ma być także współpraca z USA.

– Należy zakotwiczyć Polskę w strukturach Europy Środkowo-Wschodniej – mówił twardo Waszczykowski. – Nasza polityka będzie odważna, realistyczna i skuteczna.

To zapewne w ramach „odwagi” minister spraw zagranicznych zamierza wspierać proeuropejskie dążenia Ukrainy. Poparli go w tym członkowie klubu Kukiz’15 („Ukraina wolna od Putina!”). Współpraca z Rosją natomiast ma opierać się na stawianiu twardych warunków: Moskwa ma oddać wrak tupolewa i skończyć ze swoją polityką „rewizji po-zimnowojennego porządku europejskiego”.

– Ilustracją tej logiki jest rosyjska agresja przeciw Ukrainie i wojna, która de facto toczy się już w tym kraju drugi rok. Rosja zmierza do poszerzania własnej strefy wpływów i zahamowania transformacji demokratycznej tych państw Europy Wschodniej, które dążą do zbliżenia z Zachodem. Jest to polityka wsparta rozbudową rosyjskiego potencjału militarnego i działaniami hybrydowymi, w tym propagandowymi – mówił szef polskiej dyplomacji. – Z przykrością muszę stwierdzić, że naiwnością była wiara, którą okazywał kilka lat temu jeden z moich poprzedników, że Rosja hołduje wartościom demokratycznym i zasadom prawa międzynarodowego, postulując zaproszenie jej do NATO. Zatem „w interesie Polski i Europy leżą pragmatyczne i rzeczowe stosunki z Federacją Rosyjską. Nie jest to łatwe zadanie, zważywszy na odmienność podejścia do stosunków międzynarodowych, które nasi sąsiedzi traktują nie jako sferę współpracy, ale jako sferę geopolitycznej rywalizacji, w której uprawnione jest stosowanie siły”.

„W związku z pogarszającą się sytuacją na wschodniej i południowej flance NATO, Sojusz musi wzmocnić funkcję odstraszania i zdolności obronne” – to kolejne pobożne życzenia Waszczykowskiego, tuż obok „aktywnego włączenia się w rozwiązywanie problemów Afryki i Bliskiego Wschodu”. Minister chce, aby Polska brała udział nadal w operacjach zbrojnych NATO.

Znamienna jest uwaga, od której minister swoje przemówienie rozpoczął: „Dziś niezwykle istotna jest harmonijna współpraca między prezydentem a rządem. Współpraca ta wzmacnia pozycję Polski”.

[crp]

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Włoska policja zatrzymała 26-letniego Ukraińca, który w bestialski sposób zamordował 50-letnią Polkę i jej syna. Napastnik zasztyletował 23-latka, a kobietę zabił kijem bejsbolowym. Oprawca polskiej rodziny przyznał się winy. Wiadomo, że był lekko ranny – podaje RMF FM.
    Do makabrycznej zbrodni doszło w niedzielę, 24 stycznia w Abruzji. 26-letni Ukrainiec podczas kłótni zasztyletował 23-letniego Polaka, zaś matkę mężczyzny zabił kijem bejsbolowym. Wkrótce potem został zatrzymany przez włoską policję. Wiadomo, że przyznał się winy – podaje RMF FM. O jego dalszym losie zdecyduje sąd. Do zbrodni doszło w miejscowości Pescara. O tym, że doszło do tragedii służby ratunkowe zaalarmowała sąsiadka, która zobaczyła kałuże krwi na korytarzu.

  2. O ile dobrze pamiętam, to poseł Apel od Kukiza mówił o neobanderyźmie na Ukrainie; i chyba nie tylko on. Szkoda, że w ogóle ten problem na Waszym portalu nie istnieje. Rozumiem, że wpisujecie w ogólną „poprawność polityczną”. Pozdrawiam. APiS.

    1. Rozumiem że dla Ciebie polscy faszyści nie stanowią problemu, w końcu to tylko patrioci. Na UA też to są „Tylko” patrioci.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Międzynarodowy Trybunał Karny ogłosił śledztwo w sprawie izraelskich zbrodni wojennych. Rząd Netanjahu wściekły

A jednak! Mimo niebywałych nacisków i sankcji administracji amerykańskiej, jak i nacjonali…