Zgodnie z zapowiedziami związku zawodowego pracowników naziemnych Verdi, 27 kwietnia przerwali pracę strażacy, kontrolerzy bagażu i pasażerów.

pixabay.com/pl/port-lotniczy-samoloty-lufthansa
pixabay.com/pl/port-lotniczy-samoloty-lufthansa

To wystarczyło, żeby uziemić znaczną część lotów tak potężnej linii, jaką jest Lufthansa. Odwołano 895 lotów. Do strajku przystąpiła znacząca większość zatrudnionych. Stoją lotniska we Frankfurcie nad Menem, Duesseldorfie, Kolonii, Bonn, Dortmundzie i Hanowerze. To z kolei spowodowało perturbacje dodatkowo na lotniskach w Berlinie, Lipsku i Dreźnie.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z przebiegu akcji. W strajku bierze udział od 80 do 90 proc. pracowników – powiedział przedstawiciel związku Verdi Uwe Schramm.

Strajk pracowników lotnisk niemieckich ma podłoże płacowe. Związek zawodowy Verdi zażądał podwyżki o 6 proc., pracodawcy oferowali 3 proc. brutto, co oznacza, podwyżkę realną o 1,8 proc., co z kolei praktycznie jest równoznaczne z realnym spadkiem płacy.

Negocjacje związkowców z pracodawcami ciągną się już od kilku miesięcy. Verdi ma nadzieję, że zastosowana radykalna forma protestu, która przynosi Lufthansie wymierne straty, nieco zdyscyplinuje pracodawców i skłoni do szybszego zawarcia korzystnego dla pracowników układu. Pierwsza tura rozmów zacznie się już jutro, a Uwe Schramm twierdzi, że w ciągu dwóch dni powinno być osiągnięte porozumienie.

W przypadku niepowodzenia rozmów strajki solidarnościowe zapowiedzieli związkowcy z przedsiębiorstw komunikacji miejskiej, zakładów oczyszczania miasta, niektórych klinik, a nawet przedszkoli.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Nie Verdi a ver.di bo to taki skrót. Pełna nazwa jest nie do wymówienia dla Słowianina.
  I jest to ogromny związek ponadbranżowy a nie związek personelu naziemnego. Prawdopodobnie największy na świecie związek zawodowy.

  Prawicowe media mają prawo nie wiedzieć ale że „Strona Startowa Polskiej Lewicy” się nie orientuje to kompromitacja. Ten związek walczy o prawa pracownicze rozmaitych grup zawodowych i robi to skutecznie. I powinien być wzorem do naśladowania. I jest tuż za miedzą, nie trzeba by paszportów i długich podróży aby się czegoś od nich nauczyć.

  Ale polska lewica związkami zawodowymi się nie zajmuje, znacznie bardziej interesują ją na przykład związki homoseksualne. Dlatego jest tam gdzie jest.

  1. PIS, PO i Nowoczesna zajmują się związkami zawodowymi i nie tylko. I są tam gdzie są.

  2. PiS, PO i Nowoczesna to PiS, PO i Nowoczesna. I mogą Związków Zawodowych nie lubić.

   Tyle że ja zwróciłem uwagę „lewicowemu” portalowi. Kto jak kto, ale lewica mogłaby się chociaż przyjrzeć jak wygląda skuteczna obrona ludzi pracy.

   Na tym kończę i idę do fabryki na drugą zmianę. Miłej zabawy w „lewicę”.

  3. A w tej fabryce to Pan Szanowny urządza strajki? Czy przypadkiem nie pracuje Pan z gejami? Pan się zapyta centrali związkowej czy wśród członków nie ma przypadkiem gejów. Zrób Pan strajk i nie czekaj na portal o tym samym tytule. Naucz nas mistrzu strajkować.

   Nie jesteś Pan znanym w sieci sympatykiem Lutte Ouvriere przypadkiem?

  4. A po co mam urządzać strajk? Pracodawca mnie nie oszukuje, moje prawa pracownicze są szanowane, mam umowę o pracę, wypłatę otrzymuję zawsze na czas, ubezpieczenie zdrowotne i emerytalne jest opłacane. Zarobek jak na niemieckie standardy nie jest wysoki ale wystarczający aby się utrzymać i jeszcze co nieco odłożyć. To możesz mi Mistrzu wytłumaczyć dlaczego mam strajkować?

   Że praca jest ciężka? Ano jest. Ale godzę się na to bo każdy miesiąc przepracowany tutaj pozwoli mi kiedyś przeżyć jeden miesiąc w Polsce.

   Nie bardzo rozumiem dlaczego miałoby mnie interesować kto jest gejem. To jest czyjaś sprawa osobista, co mi do tego?

   I to nie ja, prosty robotnik, mam Was, Intelektualistów uczyć. Wskazałem z czyjej wiedzy i doświadczenia można by skorzystać. Pewnie i tak nie skorzystacie…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rosja odpowiada Polsce

Niektórzy obserwatorzy relacji polsko-rosyjskich od dawna zadawali sobie pytanie, czy i ja…