Delegacja parlamentarnego klubu Lewicy uczciła Święto Pracy, składając kwiaty pod pomnikiem Ignacego Daszyńskiego oraz na Cytadeli Warszawskiej. Również w innych miastach lokalne organizacje lewicowe udały się z kwiatami do miejsc ważnych dla lewicowej historii. Z powodu epidemii koronawirusa pierwszy raz od lat nie odbyły się pierwszomajowe demonstracje.

– Dawno nie było tak smutnego święta, co w tym roku. W krótkim czasie wielu i wiele z nas straciło pracę lub część wynagrodzenia. Cały czas jesteśmy zmuszani i zmuszane do pracy w warunkach zagrażających naszemu życiu i zdrowiu. Władze przestały nas reprezentować – atakują nas, likwidując kolejne elementarne zdobycze społeczne. Kapitaliści wykorzystują sytuację pandemii, zastraszając nas, ograniczając nasze prawa i wolności – celnie napisali działacze i działaczki Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza.

Parlamentarna Lewica zadeklarowała w tym dniu, że praw i wolności będzie bronić. W samo południe posłowie i posłanki wspólnie z przedstawicielami OPZZ złożyli kwiaty na Placu Grzybowskim oraz pod pomnikiem Ignacego Daszyńskiego i poinformowali, jakie projekty antykryzysowe już złożyli w Sejmie. W pakiecie ustaw znalazła się regulacja likwidująca tzw. umowy śmieciowe, ustawa gwarantująca utrzymanie wysokości płac, ustawa gwarantująca bezrobotnym świadczenie równe połowie dotychczasowego wynagrodzenia, ustawa o świadczeniu kryzysowym w wysokości 2600 zł dla każdego, kto traci źródło utrzymania (może chodzić zarówno o zwolnionego pracownika, jak i o drobnego przedsiębiorcę likwidującego działalność).

– Pakiet Pracowniczy Lewicy to rozwiązania, dzięki któremu pracownicy będą mogli się czuć bezpiecznie nie tylko podczas kryzysu. Lewica zawsze stała, stoi i stać będzie na straży praw pracowniczych! – zadeklarował polityk Nowej Lewicy Krzysztof Gawkowski.

Socjaldemokratyczni parlamentarzyści przypomnieli również, że 1 maja to również rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, co stało się pod rządami SLD-UP-PSL. Jak przekonywał kandydat na prezydenta, Robert Biedroń, właśnie obecność w UE jest na przyszłość szansą dla polskich pracowników, gdyż Lewica będzie w całej wspólnocie walczyć o europejską pensję minimalną. Wyraził również żal, że obecny prezydent Andrzej Duda przez pięć lat nie współpracował ze związkami zawodowymi, nie spełnił obietnic w zakresie pomocy frankowiczom i nie doprowadził do zniknięcia umów śmieciowych.

Lider Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty przekonywał, że zbojkotowanie nadchodzących wyborów prezydenckich nie byłoby właściwym postępowaniem.

– 10 maja wyborów nie będzie i jeżeli ktoś mówi, iż nieprzyzwoite jest bycie aktywnym w trakcie wyborów, to ja pragnę powiedzieć, że nieprzyzwoite jest to, że bandyta zabiera Ci majątek a Ty nie reagujesz. Jak złodziej okrada Twój dom lub mieszkanie, to nieprzyzwoitym jest nie reagować. Jak bandyci opluwają kobiety i zabierają im prawa obywatelski, to mówisz – nie reaguję, ponieważ to nieprzyzwoite? Nieprzyzwoite jest niereagowanie na całe to świństwo, które się dzieje. Nieprzyzwoite jest mówić: to mnie nie interesuje – powiedział Czarzasty.

W Warszawie kwiaty w miejscach ważnych dla lewicowej historii złożyła także delegacja Polskiej Partii Socjalistycznej.

patronite

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Pierwszy rozsądny postulat lewicowy – NIE DLA UE! jako struktury kolesiów drenujących słabszych. Lewica widzi w UE ludzką twarz? Po co czarować Panie Biedroń i Czarzasty- kasa ,kasa, kasa, stołki, stołki, stołki i ośmiorniczki:)

 2. „(..)Z 13 do 24 zł wzrosła stawka za wywóz śmieci w Łodzi. Podwyżka wejdzie w życie od grudnia w wyniku decyzji lewicowego wiceprezydenta miasta Tomasza Treli. Ogłoszono ją zaledwie dwa dni po wyborach, w których Trela został wybrany na posła.”
  Ja pamiętam i Wy też powinniście pamiętać ZDRAJCY- pseudolewicowcy z LSD…

 3. „Obietnica Lewicy na 1 maja: będziemy stać na straży praw pracowniczych!!!!!” — oczywiście będziemy stać o ile ten pracownik nie będzie białym, heteroseksualnym, polskim samcem!!!!

 4. … „będziemy stać na straży praw pracowniczych!”…

  Eee. No co wy!? Żeby tak było, potrzebna jest LEWICA, a nie kanapa w dworku jaśniepana Kwaśniewskiego czy Millera. Strażowanie na niej grozi kwasicą i marskością

 5. … „utrwalającej kapitalizm i odwołującej się do Boga”…
  Ależ panie Mariuszu W.: to nie wie pan, że jak trwoga, to do Boga? „Lewica” tak ma. Szczególnie ta zakwaszona…

 6. Bezpieczny patron i bezpieczne obietnice. Oczywiście dla kapitalizmu.

  W „Przeglądzie” (który czytuję obecnie rzadko), znalazłem cytat z prof. Andrzeja Mencewla: „Polska Ludowa w formie politycznej była tworem narzuconym, ale w swej treści społecznej oczekiwanym przez większość Polaków, którzy brali udział w jej budowaniu.”

  Problem w tym, że bez owego „narzucenia” nie dałoby się wprowadzić „społecznej treści”. Co dobrze pokazuje historyczny przykład „rządu lubelskiego” Ignacego Daszyńskiego czy zabawy w „reformę rolną” przez całe międzywojnie. Podobnie po 1945 roku, wymuszone reformy prospołeczne na „wolnym Zachodzie” – zakończyły się już dawno temu, w sposób otwarty po 1989-91. I tym razem były, wymuszone czy „narzucone” obecnością ZSRR, państwa nawet jeśli ułomnego, to otwartego na przyszłość i zmiany.

  Najtrudniejsze zawsze było „Groupons-nous et demain”. A jak grupować się przy zachowaniu „dystansu społecznego”? Kontrolowane platformy społecznościowe sprawy nie rozwiążą.

 7. Nie wiem czemu też komentarz jest wycinany, nie ma w nim nic złego. Spróbuję jeszcze raz, bo wydźwięk tego co zrobiono pod pomnikiem Ignacego Daszyńskiego w mojej ocenie powinien być inny.

  Sejmowa (niby)Lewica zbezcześciła święto. Mówiła o ratowaniu przedsiębiorców, zachwalała Unię Europejską. Biedroń odwoływał się do Kwaśniewskiego i zapowiedział bronienie obecnej Konstytucji (utrwalającej kapitalizm i odwołującej się do Boga). Namawiano do udziału w bezprawnych wyborach rozpisanych na zasadach PiS-u. Jakby tego było mało, nie przestrzegano zaleceń w kwestii epidemii: zebrało się aż kilkanaście osób, bez odstępów, niektórzy bez maseczek.

 8. Sejmowa (niby)Lewica zbezcześciła święto. Mówiła o ratowaniu przedsiębiorców, zachwalała Unię Europejską. Biedroń odwoływał się do Kwaśniewskiego i zapowiedział bronienie obecnej Konstytucji (utrwalającej kapitalizm i odwołującej się do Boga). Namawiano do udziału w bezprawnych wyborach rozpisanych na zasadach PiS-u. Jakby tego było mało, nie przestrzegano zaleceń w kwestii epidemii: zebrało się aż kilkanaście osób, bez odstępów, niektórzy bez maseczek.

 9. Sejmowa (niby)Lewica zbezcześciła święto. Mówiła o ratowaniu przedsiębiorców, chwaliła Unię Europejską. Biedroń twierdził, że chce być drugim Kwaśniewskim i będzie bronił obecnej kapitalistycznej Konstytucji. Namawiano do udziału w bezprawnych wyborach rozpisanych na zasadach PiS-u. Jakby tego było mało, nie przestrzegano zaleceń w kwestii epidemii: zebrało się aż kilkanaście osób, bez odstępów, niektórzy bez maseczek.

 10. Biedroniu zamiast rocznicować uniowstąpienie niech lepiej poświętuje wystawienie ogórka do wyborów. Wszak się wzoruje.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Grecki neonazista, skazany na więzienie w kraju, wciąż działa w Europarlamencie. Lewica pyta, jak to możliwe

Dlaczego skazany na 13 lat więzienia działacz neofaszystowskiego Złotego Świtu spokojnie s…