Przedstawiciele związków zawodowych krytycznie oceniają projekt obniżenia wieku emerytalnego, który zyskał aprobatę Rady Ministrów. Organizacje skupiające kapitalistów zareagowały natomiast histerycznie.

Projekt obniżenia wieku emerytalnego zaakceptowany przez rząd nie zadowala ani związkowców ani przedsiębiorców / flickr.com
Projekt obniżenia wieku emerytalnego zaakceptowany przez rząd nie zadowala ani związkowców ani przedsiębiorców / flickr.com

OPZZ jest rozczarowane stanowiskiem rządu dotyczącym prezydenckiej propozycji obniżenia wieku emerytalnego, z uwagi na brak możliwości przechodzenia na emeryturę ze względu na staż pracy. Z kolei Jacek Męcina z Konfederacji Lewiatan ocenia, że opinia rządu nie jest dobrą wiadomością dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. A zdaniem Henryka Nakoniecznego z „Solidarności” propozycja późnego wejścia w życie rozwiązania – 1 października 2017 r. – oznacza, że rząd nie wykorzystał wszystkich możliwości sfinansowania skrócenia wieku emerytalnego.

Prezydencki projekt złożony w Sejmie przez Andrzeja Dudę jeszcze w 2015 r. zakłada przywrócenie wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. W prezydenckim zapisie zmiany miały wejść w życie od 1 stycznia 2016 r. Projekt nie zwierał dodatkowych możliwości przejścia na emeryturę, np. po 35 składkowych latach pracy dla kobiet i 40 latach dla mężczyzn, o co wnosiły wspólnie związki zawodowe.

OPZZ przypomniało, że po ośmiu miesiącach od pierwszego czytania w Sejmie Rada Ministrów pozytywnie zaopiniowała prezydencki projekt. Nie uwzględniono w tym stanowisku dodatkowych warunków przechodzenia na emeryturę – zwraca uwagę Porozumienie we wtorkowym (19 lipca) stanowisku.

„OPZZ z rozczarowaniem przyjęło takie stanowisko rządu” – napisano w oświadczeniu. Centrala zwróciła uwagę, że odbiega ono „od obietnic wyborczych i oczekiwań setek tysięcy Polaków i Polek, którzy uwierzyli partii rządzącej”. „Prawo i Sprawiedliwość deklarowało obniżenie wieku emerytalnego i umożliwienie przechodzenia na emeryturę ze względu na staż pracy. Dzisiaj widzimy, że kryterium stażu pracy zostało pominięte” – podkreśla OPZZ. „Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych oczekuje, że PiS spełni obietnice wyborcze. Chcemy nie tylko przywrócenia wieku emerytalnego, ale też prawa do emerytury po odpowiednim okresie składkowym” – czytamy w dokumencie. Porozumienie zaznaczyło, że rządowa propozycja wejścia w życie rozwiązania dopiero 1 października 2017 r. nie jest takim terminem, na który czekają wszystkie Polki i Polacy.

Ekspert z ramienia przedsiębiorców czyli Lewiatana straszy społeczeństwo wizją zwiększenia  deficytu w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz  pojawieniem się nowych problemów na rynku pracy. – Ta decyzja oznacza, że z pracy zawodowej będą rezygnować ludzie, którzy mogliby wspierać wzrost gospodarczy Polski – powiedział Jacek Męcina.

– Pozostaje nadzieja, że ta rekomendacja – z wydłużoną perspektywą wejścia w życie rozwiązania obniżającego wiek emerytalny – oznacza, że w rządzie są rozbieżności, co do możliwości realizacji tego projektu w takim kształcie – powiedział. – Ten czas, który będzie teraz miał parlament, wykorzystamy do tego, żeby podjąć jeszcze dialog na temat tego rozwiązania – zadeklarował.

Henryk Nakonieczny z Solidarności zauważył, że 1 października 2017 r. to „strasznie późny termin” wejścia w życie tej zmiany.

– Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wcześniej to zrobić. Uważam, że to zbyt późno i rząd próbuje oddalić ten termin ze względów budżetowych, a nie chce szukać tych pieniędzy w systemie składkowym – powiedział. – My dotrzymaliśmy słowa mówiąc w 2012 r., że przywrócimy wiek emerytalny 60/65. Chciałoby się jeszcze, żeby wprowadzono rozwiązanie dla osób legitymujących się długim stażem pracy, bez względu na wiek. No, ale widać trzeba będzie o to walczyć dalej – dodał Nakonieczny.

 

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Ameryka Łacińska: z powodu pandemii zniknęło 26 mln miejsc pracy

Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP) poinformowała, że na skutek pandemii koronawirusa i…