Świat wstrzymał oddech, gdy w sobotę, o godz. 17.25 amerykańska armia dotarła do koszar w Żaganiu. Przyjechała całym konwojem składającym się z cysterny z paliwem, transportera osobowego i wojskowego hummera. Armia amerykańska w Polsce liczyła w tym momencie 10 żołnierzy.

Tylu wystarczyło, aby obywatele Rzeczpospolitej poczuli się bezpieczni. Przynajmniej zdaniem polityków. Prezydencki minister Krzysztof Szczerski nie posiadał się z radości mówiąc, że nastąpiło coś, co jest przełomem. Wszak po raz pierwszy wojska sojusznicze przekraczają Odrę, a niedługo przekroczą też Wisłę.

Dla wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego, US Army stacjonująca w Polsce to klęska Rosji, która od lat zabiegała, aby Polska była w strefie rosyjskich wpływów. A amerykańskie wojska są pieczątką polskiego bezpieczeństwa, pokazującą, że będziemy w zachodniej strefie wpływów. Znaczy wartości, które nam są najbliższe.

Dzięki wiekopomnemu aktowi zameldowania się Amerykanów pod Żaganiem porażkę poniosła zdaniem Jakiego polityka Niemiec. Bo to one od lat zabiegały, by pierwszą częścią NATO na Wschodzie była właśnie granica niemiecka. A teraz dzięki PiS przesunięto tę granicę na wschód. Oczywiście po, aby Polska była bezpieczniejsza.

W te same tony uderza opozycja. Poseł PO Marcin Kierwiński popada w zachwyt, że amerykańscy chłopcy śpiący w koszarach w Polsce udowadniają, że kończy się proces wzmocnienia wschodniej flanki NATO.

Nie inaczej ma Zbigniew Gryglas z Nowoczesnej. Nie po próżnicy przecież opowiadał mediom, że od tego momentu mógł się poczuć bezpieczniej. Podobne zadęcie ma i polityk PSL Adam Jarubas, dla którego pojawienie się sił NATO na wschód od Odry to historyczny moment.

Do tego chóru dołączą podczas oficjalnych uroczystości powitalnych 14 stycznia Macierewicz, Szydło, i Duda. W tym samym tonie zaśpiewają wtedy też Schetyna, Komorowski i zapewne Kwaśniewski.

Cztery i pół tysiąca żołnierzy amerykańskich, którzy mają u nas stacjonować docelowo, tak skutecznie przestraszy wrogów Polski, że nikt jej już nigdy nie ruszy.

No może dopiero wtedy, gdy Trump uzna, że rozbijanie całkiem dobrze funkcjonującej amerykańskiej infrastruktury wojskowej w Niemczech i rozmywanie jej przerzucaniem paru żołnierzy do Polski nie ma sensu militarnego. I może spaprać to, o czym prezydent-elekt pisał w tak doniosłym dla bezpieczeństwa polskich polityków dniu, czyli w tę samą sobotę, na Twitterze. A pisał o tym, że konfrontacja z Rosją nie jest tym, na czym mu najbardziej zależy. Trump uważa bowiem, iż „oba kraje będą współpracować, by rozwiązać niektóre z tych wielu dużych i pilnych problemów i kwestii na świecie”.

Stacjonowanie w Polsce paru oddziałów ani nie jest czymś wielkim, ani pilnym. I Trump może to rozwiązać błyskawicznie. Tak bowiem jest, że skoro ktoś przyjechał, to równie szybko może wyjechać. A z naszym bezpieczeństwem tak jak nie ma to nic wspólnego teraz, tak nie będzie miało i potem. Bo bezpieczeństwa w stosunkach z Rosją nie buduje się, sprowadzając paru wojaków. W XXI wieku buduje się je dobrymi relacjami dyplomatycznymi, kulturalnymi, naukowymi, a nade wszystko ekonomicznymi. I Trump – przy całym moim braku sympatii dla niego – zdaje się to rozumieć znakomicie lepiej, niż uważający się za światowych specjalistów od rosyjskiej duszy Polaków.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. SCENARIUSZ: POLSKA MIEDZY WODKA, A ZAKASKA. OBJASNIENIE : ROSJA WODKA , A USA ZAKASKA.
  CO, NA TO ” NACZELNIK ” ?

 2. znalazłem w internecie )))) Dziś Troja ma swoje święto / Śpiew wznosi do nieba samego / Bramy na oścież otwiera / Dla Konia Trojańskiego / Trojanie tańczą ze szczęścia / Jak dzieci się radują / Że śmierć własną witają / Jeszcze tego nie czują // Na koniu od stali błyszczącym / Bo takim jest dziś Koń Trojański / Pęcznieje z dumy Antoni / Ten Odys amerykański // I tylko myśl jak iskierka / Co kiedyś rozżarzy się w pożar / Czy zdradę Grek obcy przyniósł / Czy Trojan „swój” z …Żoliborza // Dziś Troja ma swoje święto / Śpiew wznosi do nieba samego / Bramy na oścież otwiera / Dla Konia Trojańskiego / Trojanie tańczą ze szczęścia / Jak dzieci się radują / Że śmierć własną witają / Jeszcze tego nie czują // Na koniu od stali błyszczącym / Bo takim jest dziś Koń Trojański / Pęcznieje z dumy Antoni / Ten Odys amerykański // I tylko myśl jak iskierka / Co kiedyś rozżarzy się pożar / Czy zdradę Grek obcy przyniósł / Czy Trojan „swój” z …Żoliborza //

 3. Potwierdzam: „Precz z jankeskimi żołdakami i ich polskojęzycznymi mocodawcami” !!! Dodałbym : Niech żyje USArmy na własny rachunek i z daleka od Europy – najlepiej, u siebie!!!

 4. Ciekawe ile będzie nas kosztowało utrzymanie amerykanów i ich bazy na terenie Polski, bo nie mam wątpliwości, że Donald Tramp zastosuje i obciąży nasz rząd opłatami rekompensującymi koszty utrzymania całej bazy stworzonej na użytek naszych polityków.
  Pomijając już to, że amerykańscy prostaccy żołnierze jak w Japonii będą panoszyć się bezkarnie.

 5. Chyba autor zapomniał użyć sformułowań „Amerykańscy imperialiści” „mordercy z US Army”, „”polskie psy łańcuchowe imperializmu” i jeszcze paru innych, miłych lewackiemu uchu i sercu :D Aż dziwię się że autor jeszcze w Polsce, a nie w Brandenburgii, gdzie jego ideologiczne koleżeństwo protestuje przeciwko strasznym Amerykanom jadącym do Polski.

  A tak na poważnie – ” W XXI wieku buduje się je [ relacje z Rosją] dobrymi relacjami dyplomatycznymi, kulturalnymi, naukowymi, a nade wszystko ekonomicznymi.”. Tylko może Autor wyjaśni to Rosji? Autor udaje że nie rozumie (mam przynajmniej nadzieję że udaje, bo inaczej jest idiotą. Pożytecznym) tego, że Rosja liczy się przede wszystkim (jeśli nie wyłącznie) z siłą fizyczną. A amerykańscy żołnierze są emanacją takiej właśnie siły. I to właściwie tyle…

  1. te siłe pokazali a Wietnamie Korei i Afganistanie kolej na następne lanie

  2. sra, sru, czy inne gru – owszem, w Korei pokazali. Dzięki Amerykanom dynastia Kimów panuje miłościwie tylko na północy. W Wietnamie popełnili błędy na których się czegoś nauczyli. W Afganistanie wygrać można tylko eksterminując jakieś 90% tubylców – więc nie udało się ani Angolom, ani sowietom, ani Amerykanom.

 6. Byleby tylko (czując się silni dzięki obecności Amerykańskiej DP) Macierewicz i Misiewicze nie odwinęli czegoś, czego odkręcić się nie da. (np. wysłania wojsk na Ukrainę)

  1. wysyłają brygadę polsko-litewsko-ukraińską ale w Donabasie ta brygada zostanie zredukowana do litwaków i ukrów – polaczki to mięsko armatnie dla macierowiczomisiewicza – i to będzie ten powód do eskalacji i zemsty

 7. Precz z jankeskimi żołdakami i ich polskojęzycznymi mocodawcami !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 8. no cóż, polacwo [Jaki, Kierwiński, Gryglas, Macierewicz, Szydło, Duda, Schetyna, Komorowski…] tak bardzo lubi robić jankesom laskę…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Obrazki z granicy i w związku z nią

Dwie byłe Pierwsze Damy (że tez musimy małpować od Amerykanów akurat najbardziej idiotyczn…