Helsińska Fundacja Praw Człowieka zwraca uwagę na niepokojący wzrost nastrojów ksenofobicznych w Polsce, który przekłada się na coraz częstsze ataki na obcokrajowców. Dzieje się to przy całkowitej bierności obecnych władz. HFPC interweniowała w tej sprawie na szczeblu międzynarodowym.

Fundacja sporządziła raport o tendencjach ksenofobicznych i rasistowskich w naszym kraju. Czytamy w nim, że wzrost wrogości wobec obcych, zapoczątkowany przez falę protestów przeciwko przyjęciu uchodźców do Polski w 2015 roku, obecnie jest jednym z najpoważniejszych problemów społecznych. HFPC wylicza akty agresji w miejscach publicznych, których motywem była nienawiść na tle rasowym czy etnicznym. Zdaniem obrońców praw człowieka, rząd PiS nie tylko nie próbuje przeciwdziałać takim przypadkom, ale również likwiduje instytucje, które zajmowały się dotąd problematyką przemocy i nietolerancji. W 2016 roku rozwiązane zostały: Zespół ds. Praw Człowieka w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Rada ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji Rasowej, Ksenofobii i związanej z nimi Nietolerancji. Autorzy raportu zwracają również uwagę na ksenofobiczne wypowiedzi czołowych polskich polityków oraz ostentacyjną odmowę przyjęcia kwoty uchodźców przez rząd.

Dokument z apelem o interwencje przesłano do Wysokiego Komisarza OBWE ds. Mniejszości Narodowych, Agencji Praw Podstawowych, Europejskiej Komisji przeciwko Rasizmowi i Nietolerancji Rady Europy, Komitetu RE Monitorującego Konwencję Ramową i Komisji Wolności Obywatelskich Parlamentu Europejskiego.

„Biorąc pod uwagę te wszystkie fakty trudno nie mieć wrażenia, że brak reakcji obecnych władz Polski na rasizm nie jest jedynie zaniedbaniem, ale dążeniem do urzeczywistnienia wizji jednolitego etnicznie i religijnie państwa. Państwa, które mimo ciążących na nim zobowiązań wynikających z umów międzynarodowych, nie respektuje praw mniejszości i nie zapewnia osobom znajdującym się na jego terenie ochrony przez rasizmem i dyskryminacją” – mówi Agnieszka Mikulska, ekspertka HFPC ds. mniejszości.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Mamy rasistowski rząd. Jak tak dalej pójdzie, to przejdziemy przez łagodniejsza (oby) wersję hitleryzmu. Mam nadzieję, że Kaczyński swoimi błędami sam siebie obali. Polski ku klux klan – kaczor, korwin, kukiz

  2. Niekoniecznie. Celowo likwiduje towarzystwa wzajemnej adoracji, dobrze ulokowane w ciepełku władzy. Ciekawe i znamienne, ze żadne z tych ciał nigdy publicznie, przynajmniej nie spotkałem na łamach prasy, nie zareagowało na polskie obozy śmierci, komentarze o wolakach, korektę ofiar drugiej wojny światowej, dokonana przez PWN po 50 latach od wydania poprzedniej encyklopedii, bez żadnego słowa wyjaśnienia, jakie to nowe fakty ustalono. Pomijam skandaliczne niedoinformowanie zebranych podczas obchodów 70 rocznicy wyzwolenia obozu śmierci w Auschwitz, że pierwszymi pensjonariuszami tego kurortu byli Polacy i to dla nich ten obiekt pierwotnie zakładano. .A dziś płacz i zgrzytanie zębów, ale ręce same składały się do oklasków nad „Naszymi matkami i naszymi ojcami” Bielmo na oczach, czy brak wiedzy? Czy któryś z tych czlonków znakomitego gremium przyjął choć jedna rodzine uciekinierów, czy tylko skromność nie pozwala być na pierwszej linii pomocy?

  3. ’dążeniem do urzeczywistnienia wizji jednolitego etnicznie państwa’
    polska na szczęście jest jednolita etnicznie – ale tolerastom to nie w smak, prawda/

    1. Niestety Polska nie jest jednolita etnicznie: mamy Tatarów/muzułmanie, Białorusinów/prawosławie, Ukraińców/prawosławie i in. Mamy też agnostyków, antyklerykałów, niewierzących. Mamy powrót do wierzeń Słowian tzw. rodzimowierców. Polska jest podzielona na Watykańczyków i Polaków.
      Do refleksji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Lokatorzy: spadkobiercy chcą dostać przedwojenne kamienice? Niech najpierw spłacą hipoteki

Czy tzw. prawowici właściciele powinni dostawać całą kwotę wartości nieruchomości w ramach…