PETA oskarżyła brytyjskie władze o to, że w ferworze przerzucania się polityczną odpowiedzialnością w sprawie słynnego podwójnego szpiega zapomniano o zwierzętach. W zapieczętowanym domu bez opieki pozostawiono dwie świnki morskie i koty.

fot. maxpixel.com

Początkowo sądzono, że zwierzęta również zostały otrute. Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa dopytywała się o los zwierząt domowych Siergieja i Julii Skripal: „Gdzie są teraz te zwierzęta, w jakim są stanie? Mówimy o żywych istotach! Jeżeli użyto wobec nich substancji toksycznych, musiały bardzo cierpieć!”. Jednak brytyjski rząd milczał na ich temat.

Teraz okazało się, że prawdopodobnie padły ofiarą nie otrucia, a rażącego zaniedbania. Do domu Skripalów w Weltshire dopiero w ostatni piątek uzyskał dostęp weterynarz. Znaleziono tam dwie martwe świnki morskie i kota, który znajdował się w tak złym stanie, że musiał zostać uśpiony. Nie wiadomo, co stało się z drugim kotem – ślad po nim zaginął. Rosjanie domagają się przebadania ciał zwierząt. Rzecznik brytyjskiego ministerstwa środowiska nabrał wody w usta i odmówił udzielenia jednoznacznej informacji, czy zwierzęta umarły z głody czy w wyniku otrucia.

PETA nie ma wątpliwości, że dom zapieczętowano bezmyślnie – nikomu nie przyszło do głowy, aby zająć się pozostawionymi tam zwierzętami.

– Te śmierci to kolejna tragedia związana z tą straszną sytuacją i w tym przypadku brytyjskie władze są ewidentnie winne – powiedziała mediom oburzona przedstawicielka PETA Elisa Allen. – Nikt nie powinien zostawiać tych zwierząt w zapieczętowanym domu dłużej, niż zostawiłoby się w takiej sytuacji dzieci. Jest oczywiste, że trzeba je było ratować!

Obrońcy praw zwierząt domagają się osobnego śledztwa, aby wyjaśnić, jak doszło do tego, że zwierzęta zostały uwięzione bez nadziei na ratunek – i wdrożenia procedur, które sprawią, że podobna sytuacja nie powtórzy się w przyszłości podczas akcji służb specjalnych.

Julia Skripal odzyskała już przytomność, w sobotę podano informację, że ze śpiączki farmakologicznej wybudzono również jej ojca Siergieja.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. I Juli wróci do domu, do zwierzaków, a zwierzaki … . Tak to jest, gdy ideologia i lizanie de … USom ma pierwszeństwo

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Białoruś chce pozostać mostem do Unii Europejskiej

Aleksander Łukaszenko na spotkaniu białoruskiego rządu i przedsiębiorców zdecydowanie opow…