W ciągu minionych 10 tygodni 41 mln Amerykanów straciło pracę. W tym samym czasie majątek amerykańskich miliarderów zwiększył się o 500 miliardów dolarów. Tak działa kapitalizm – niemoralny i podły system. Czy ktoś jeszcze ma wątpliwości?

Jak poinformował lewicowy think thank Institute for Policy Studies, najwięcej w czasie pandemii COVID-19 zarobili Jeff Bezos – szef Amazona oraz Mark Zuckerberg – właściciel Facebooka. Ich bogactwo wzrosło w okresie dwóch i pół miesiąca łącznie o 63 mld dolarów.

„Bogactwo miliarderów rośnie w czasie, gdy miliony stają w obliczu cierpienia, trudności i utraty życia. Jest to groteskowy wskaźnik głębokich nierówności w społeczeństwie USA” – podsumowuje Institute for Policy Studies.

Departament Pracy Stanów Zjednoczonych publikuje statystyki dotyczące bezrobocia w USA. Z najnowszych danych wynika, że tylko w ostatnim tygodniu przybyło 2,1 mln bezrobotnych Amerykanów. Łącznie bez pracy pozostaje już 40,7 mln z nich. A to nie koniec, bo szykują się kolejne masowe zwolnienia.

W tym samym czasie majątek amerykańskich miliardów wzrósł o prawie 500 mld dolarów i wynosi już 3,4 biliona dolarów. Oznacza to, że miliarderzy tylko w czasie trwania pandemii COVID-19 zwiększyli swoje bogactwo aż o 16,5 proc. Przybyło też 16 nowych miliarderów.

Właściciel Amazona Jeff Bezos, który umocnił swoją pozycję najbogatszego człowieka świata, za chwilę będzie zarabiał jeszcze więcej i jeszcze szybciej. W niedzielę 31 maja wygasa bowiem obowiązek wypłacania dodatków w wysokości 2 dolarów za godzinę, które Amazon płacił pracownikom z powodu ich zagrożenia zdrowia i życia w czasie pandemii.

Skąpiąc na wydatkach na zapewnienie bezpieczeństwa sanitarnego pracowników i zwalniając związkowców, Amazon jednocześnie głosi, że jego pracownicy są bohaterami. Plakaty z podziękowaniem szefostwo firmy kazało powiesić w toaletach.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Waryński nie może być patronem łódzkiej szkoły

Haniebna i kompromitująca decyzja nauczycieli, rodziców i dyrekcji szkoły nr 184  w Łodzi.…