Wczoraj wieczorem Fundacja Ocalenie poinformowała, że po dwóch latach zakończyły się procesy i dwaj obywatele Demokratycznej Republiki Konga zostali uniewinnieni od zarzutów kradzieży w sklepie Zara.

Dwa lata temu dwóch mężczyzn odwiedziło jeden ze sklepów sieci Zara w Galerii Mokotów z prośbą o zdjęcie klipsa zabezpieczającego przez kradzieżą ubrań. Kilka dni wcześniej jeden z nich robił zakupy w tymże sklepie, a obsługa przy kasie zapomniała usunąć zabezpieczenie z kurtki. Ochrona nie przeglądając monitoringu potraktowała klientów od razu jak złodziei, wezwano policję, a oskarżeni spędzili noc w areszcie. Całą sprawę opisywaliśmy TU.

Fundacja Ocalenie zajmująca się między innymi pomocą prawną dla cudzoziemców w Polsce wzięła w obronę niesłusznie oskarżonych obywateli Konga, reprezentowanych pro bono przez prawników z kancelarii Dentos i Tributum. Dwa lata trwał proces, w wyniku którego sąd orzekł, że nie ma dowodów na przedstawianą przez sklep Zara wersję wydarzeń i uniewinnił oskarżonych.

„Cieszymy się ogromnie, że sprawiedliwości stało się zadość, a nasi klienci spędzą święta ze spokojem, wiedząc, że ich koszmar wreszcie się skończył.”- pisze Fundacja Ocalenie na swoim profilu w FB. Fundacja wysłała również list do Zara Polska, z prośbą o przeprosiny dla fałszywie oskarżonych osób i zapewnienie, że standardy obsługi klienta będą respektowane, bez względu na pochodzenie etniczne klientów.

Sklep Zara, ochrona i policja zadziałali bardzo pochopnie i z nadmierną, jak się okazało, stanowczością. Niestety wpływ na zachowanie obsługi sklepu i policji miał fakt, że klienci byli cudzoziemcami, a na dodatek byli ciemnoskórzy. Trudno bowiem znaleźć podobne przypadki potraktowania w ten sam sposób „białych klientów”. Uprzedzenia rasowe są w Polsce nadal silne, nie tylko wobec ludzi o innym kolorze skóry, ale także wobec coraz liczniejszej w Polsce mniejszości Ukraińskiej. Historię Ukraińca zaatakowanego przez ochronę Biedronki w Krakowie opisywaliśmy TU.

Wyrok uniewinniający wobec fałszywych oskarżeń, wysuwanych z taką łatwością wobec cudzoziemców, miejmy nadzieję będzie nauczką na przyszłość i ukróci rasistowskie zapędy.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Turcja: studentom grożą 3 lata więzienia za plakat z Mekką i tęczą

Dwaj studenci, którzy na terenie jednego ze stambulskich uniwersytetów wywiesili plakat pr…