Chociaż minimalna płaca federalna uchwalona w 2009 r. w ustawie Fair Labor Standards (FLSA) wynosi 7,25 dolarów za godzinę, to w 5 stanach nie obowiązują w tym zakresie żadne przepisy, a jedynie w 29 stanach i w Waszyngtonie płace minimalne są wyższe niż federalna.
Jednak walka o wyższą minimalną powoli przynosi efekty. Celem jest stawka 15 dolarów za godzinę

Od 1 stycznia w 14 stanach w USA obowiązywać będą wyższe niż dotychczas płace minimalne. W 12 stanach podwyżki wprowadzone zostały na podstawie aktów wykonawczych (podjętych w 2014 i 2015 r.) wskazujących tempo i daty osiągnięcia stawki 15 dolarów za godzinę, podczas gdy w dwóch pensja minimalna zwiększona została na podstawie wzrostu kosztów utrzymania.

W mieście Nowy Jork minimalne wynagrodzenie najniżej opłacanych pracowników fast-foodów ma sięgnąć 15 dolarów w 2018 r., a w całym stanie Nowy Jork w 2021 r. Z kolei Massachusetts jest pierwszym i jak dotąd jedynym stanem, który uchwalił osiągnięcie przed 2018 rokiem minimalnej płacy 15 dolarów dla pracowników opieki domowej.

Aktywiści związkowi argumentują, że obecne stawki minimalne nie wystarczają na przeżycie. Szczególnie dotyczy to nisko wynagradzanych pracowników takich firm jak McDonald czy Walmart, którzy nagminnie są „klientami” systemów opieki społecznej. Jak podaje National Employment Law Project pracująca na rzecz poprawy prawa pracy, ponad 40% zatrudnionych w USA pracuje za stawkę poniżej 15 dolarów za godzinę, w tym 96% pracowników fast-foodów. Najwięcej zatem na podwyżkach mogą zyskać kobiety, które stanowią większość wśród pracowników najniżej zarabiających, w tym tych, których ostateczny zarobek w dużej mierze zależy od napiwków.

Jednak w wielu stanach osiągnięcie stawki minimalnej na poziomie 15 dolarów będzie niewystarczające aby wyjść z ubóstwa. Zgodnie z kalkulatorem płacy skonstruowanym przez Massachusetts Institute of Technology, w Alabamie i Missisipi osoba wychowująca samotnie dziecko powinna zarabiać ok. 20 dol/godzinę aby podołać kosztom utrzymania. Z kolei w najdroższym stanie jakim są Hawaje, minimalna płaca pozwalająca na utrzymanie powinna wynieść 21,44 dolarów, podczas gdy w Arkansas „wystarczy” 14,26.

W roku wyborów prezydenckich w USA dyskusja i działania na rzecz poprawy warunków pracy z pewnością nabiorą rumieńców.

[crp]
Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rosyjscy komuniści: fałszowaliście wybory

Komunistyczna Partia Rosyjskiej Federacji jest zdania, że rezultaty ostatnich wyborów parl…