Kolejna „dobra zmiana” w służbie zdrowia – od 1 lipca Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić w życie rozporządzenie likwidujące etaty psychologów w szpitalach na oddziałach udarowych oraz geriatrii. Do ¼ zredukowany zostanie etat na oddziałach rehabilitacji neurologicznej.

Praca psychologa z pacjentami po udarze jest nieoceniona, fot. pixabay.com
Praca psychologa z pacjentami po udarze jest nieoceniona, fot. pixabay.com

Konsultacje społeczne prowadzono w skróconym czasie – trwały ponoć tylko 21 dni. Środowisko psychologów, neuropsychologów i terapeutów jest oburzone, ponieważ informacja o zmianach dotarła do nich za późno, gdy praktycznie nie mogli już zareagować i powstrzymać „dobrej zmiany”.

Mimo że rozporządzenie za chwilę ma wejść w życie, psychologowie związani ze służbą zdrowia, psychologowie kliniczni, a także konsultanci wojewódzcy i krajowi wysyłają do ministerstwa zdrowia protesty. Apelują o to również do pacjentów – swój głos sprzeciwu wysłać radzą na ministerialne adresy bezpośrednio do urzędników na m.misiura@mz.gov.pl oraz j.startek@mz.gov.pl.

Argumentują, że praca psychologa jest ważną częścią procesu dochodzenia do siebie pacjenta po udarze, gdy bardzo często występują zaburzenia świadomości, pamięci i komunikacji. „Udar, uraz mózgu, stan po operacjach neurochirurgicznych itd. może wiązać się (oprócz niedowładów) z zaburzeniami mowy, pamięci, myślenia, itd. , które mogą w sposób bardziej istotny niż niedowład zaburzać lub uniemożliwiać samodzielne funkcjonowanie pacjenta. Świadomość społeczna, a nawet lekarska dotycząca roli psychologa w tych dysfunkcjach jest niestety niska. Według obecnych standardów, najskuteczniejsza jest jak najszybsza rehabilitacja, zalecana jest praca rehabilitacji neuropsychologicznej i/lub neurologopedycznej około 5 godzin dziennie dla pacjenta. Zatrudnienie psychologa w wymiarze 1/4 etatu uniemożliwia jakąkolwiek pomoc. Dodatkowo neuropsycholog jest niezbędnym członkiem zespołu diagnostycznego, który niejednokrotnie wskazuje kierunek diagnozy zespołów otępiennych. Właściwa diagnoza warunkuje późniejsze leczenie medyczne” – piszą w swoim apelu na Facebooku na stronie „Neuropsychologia”.

Dla tych, którzy zastanawiali się, z czego PiS opłaci swoje obietnice – właśnie zaczynamy poznawać odpowiedzi. Czekamy z niecierpliwością na kolejne oszczędności kosztem wszystkich obywateli.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Mnie się wydaje że chodzi o usunięcie psychologów i zastąpienie ich katolickimi pod inną nazwą po to aby prawda o udarach mózgu nie wyszła – chrzest odór tłuszcz namaszczenia śmierdziela klerykalnego trupie wirusy i deo kadzidło i to na głowkę niemowlaka przysadka tarczyca następnie rdzeń kręgowy z tyłu z przodu przewód pokarmowy serce prostata kobiece i.t.p wszystko zaatakowane. badania toksykologiczne tkanki mięśniowej i skóry na pewno są szok. Dlatego potrzebna tajemnica.

  2. Uprzejmie proszę o wskazanie źródła pochodzenia powyższej informacji czyli numer dziennika, czy też numer projektu zmiany. Jestem żywo zainteresowana szczegółami powyższej kwestii.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Sąd bardzo wyrozumiały dla kamienicznika. Skazany za próbę oszustwa nie pójdzie do więzienia

Josef Lew, „rzutki biznesmen” robiący interes na poznańskich nieruchomościach,…