Amerykański genetyk i biochemik, laureat Nagrody Nobla za odkrycie podwójnej spirali DNA, został w wieku 90 lat pozbawiony wszelkich tytułów honorowych przez nowojorską instytucję badawczą, której był kierownikiem. Poszło o wypowiedź, w której naukowiec powiązał inteligencję z rasą.

James D. Watson po raz drugi wypowiedział stwierdzenie, z którego już raz (w 2007) wycofał się pod wpływem fali krytyki – że „w testach IQ istnieje różnica między uśrednionym wynikiem czarnoskórych i białych” – a odpowiedzialne za to mają być geny.

Placówka badawcza, którą Watson kierował przez dekady, The Cold Spring Harbor Laboratory, wydała oficjalne oświadczenie, w którym kierownictwo odcięło się od słów emerytowanego genetyka. Bruce Stillman, dyrektor naczelny Cold Spring Harbor Laboratory i przewodniczący rady nadzorczej Marilyn Simons, napisali: „Ośrodek jednoznacznie odrzuca niepotwierdzone i lekkomyślne osobiste opinie dr Jamesa D Watsona na temat przynależności etnicznej i genetyki” – napisano w dokumencie. – „Słowa dr Watsona są karygodne, nie znajdują potwierdzenia w badaniach naukowych i w żaden sposób nie reprezentują poglądów CSHL, jej członków, kadry naukowej, pracowników czy studentów. Laboratorium potępia nadużywanie nauki w celu uzasadnienia uprzedzeń”.

Watson znany jest z kontrowersyjnych wypowiedzi. W 2007 powiedział (dokładny cytat): „Polityka społeczna opiera się na przekonaniu, iż przedstawiciele rasy czarnej dorównują inteligencją przedstawicielom rasy białej. Tymczasem badania pokazują, że jest inaczej” – i został za to zawieszony przez swój ośrodek. Jednak niedawno znów zaczął publicznie głosić rasistowskie treści.

paypal

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Uważam że rasa żółta jest inteligentniejsza od rasy białej co czyni mnie oczywiście rasistą.

  2. To ten pan, co to dostał Nobla za odkrycie radiogramów opracowanych przez Rosalind Franklin?

  3. Odebrać mu Nagrodę Nobla za odkrycie podwójnej spirali DNA, albo jeszcze lepiej przepisać wszystkie podręczniki i przypisać jego odkrycie komuś innemu, najlepiej jakiejś kolorowej członkini LGBT:)

  4. Czy jeśli powiem, iż czarni są rewelacyjni w kosza i w biegach ze względu na swój genotyp to jestem rasistą? Znasz Weronka dobrych, białych koszykarzy czy biegaczy?

    1. Jest 23.47 a Weronka nie skasowała komentarza — cud!!!!! Purymowy cud!!!!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Homofobicznym gminom pod rozwagę: NSA unieważnił uchwałę nienawiści

Rada Gminy Serniki 21 czerwca 2019 roku podjęła uchwałę, mającą formę deklaracji o nazwie …