Wśród chorych jest między innymi cała sześcioosobowa rodzina. Powiat pruszkowski pod Warszawą został oficjalnie uznany za ognisko epidemiczne.

Lekarze z Pruszkowa zgłosili dziesięć potwierdzonych zachorowań wśród dzieci ze szkoły podstawowej oraz członków ich rodzin.

„Żadna z chorych osób nie była wcześniej zaszczepiona. Poza wspomnianymi powyżej przypadkami zachorowań są również trzy pojedyncze przypadki zachorowań niepotwierdzone i niepowiązane ze sobą, które odnotowano w innych miejscowościach powiatu pruszkowskiego” – informuje na swojej stronie Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie. – „Powiat pruszkowski w woj. mazowieckim dołączył właśnie do miejsc, gdzie pojawiło się kolejne ognisko epidemiczne związane z zachorowaniami na odrę. Państwowa Inspekcja Sanitarna w Pruszkowie niezwłocznie podjęła wszelkie działania, mające na celu ograniczenie możliwości rozprzestrzeniania się choroby na szerszą skalę. Niestety, ognisko epidemiczne rozszerza się”.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Pruszkowie stara się zbierać informacje na temat osób, które mogły mieć bezpośredni kontakt z chorymi i narażone są na zarażenie. Szuka również mieszkających w pobliżu dzieci, które mogły nie zostać zaszczepione. Dochodzenie epidemiologiczne już ponoć przynosi efekty:

– Dzięki prowadzonym działaniom w ramach Programu Obowiązkowych Szczepień Ochronnych cała społeczność szkoły podstawowej w Pruszkowie, do której uczęszcza 450 dzieci i pracuje 69 osób dorosłych, nie będzie narażona na zachorowania na odrę– powiedziała dziennikowi.pl Maria Pawlak z Państwowy Wojewódzki Inspektorat Sanitarny w Warszawie.

patronite

Według Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób w 2017 roku w 30 europejskich krajach zanotowano 14 451 przypadków zachorowań na odrę, podczas gdy rok wcześniej, w 2016 r. były to „tylko” 4643 przypadki. Wśród tych zgłoszonych przypadków 87 procent stanowił osoby nieszczepione. Komisja Europejska opowiada się za wprowadzeniem transgranicznej elektronicznej karty szczepień.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Aż 10 nie zaszczepionych… No zgroza normalnie i zamach na zdrową tkankę narodu…
    A może by tak najzwyczajniej w świecie, wprowadzić zamiast nakazów ODPOWIEDZIALNOŚĆ MATERIALNĄ za działania? I tak niezaszczepienie dzieci skutkowałoby pełną odpłatnością za leczenie.
    Mam nieodparte wrażenie, że liczba ,,antyszczepionkowców” zmaleje wówczas do zera.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Nie będzie 25 lat więzienia za aborcję. Nawet dla PiSu to było za dużo. Jak głosowali posłowie?

Dziś o 14:00 głosowano w Sejmie wniosek o odrzucenie projektu mającego zmienić Kodeks Karn…