Od tygodnia w wielu więzieniach na terenie Stanów Zjednoczonych trwają protesty osadzonych, najczęściej mające postać głodówek. Do strajku przyłączyli się nielegalni imigranci przetrzymywani w jednym z największych obozów.
Zdaniem organizatorów, niezależnych mediów i aktywistów zaangażowanych we wspieranie więźniów w Stanach Zjednoczonych, obecny ogólnokrajowy protest jest największą tego rodzaju akcją w najnowszych dziejach USA. Odpowiada za nią Komitet Organizacyjny Osadzonych Pracowników (Incarcerated Workers Organizing Committee – IWOC), który w ostatni wtorek na swojej stronie internetowej wydał oświadczenie podsumowujące tydzień protestu. Organizatorzy informują, że strajk rozszerza się na kolejne placówki i uznają swoją inicjatywę za sukces.
Strajk ma przede wszystkim zwrócić uwagę władz i opinii publicznej na systemową przemoc mającą miejsce za kratami więzień i odpowiedzialność, jaką za nią ponoszą kierownictwa tych placówek i ich personel. Protestujący donoszą o fali samobójstw pośród amerykańskich więźniów i zbyt częstych przypadkach niewyjaśnionych zgonów. Sprzeciwiają się przymusowej pracy osadzonych, którą uznają za formę współczesnego niewolnictwa. Jeden z więźniów odsiadujący dożywotni wyrok w stanie Virginia napisał list do brytyjskiego dziennika The Guardian, w którym wyznaje: „W Stanach Zjednoczonych w 2018 r. praca niewolnicza nadal istnieje . Niewolnictwo tak naprawdę nigdy się nie skończyło”.
Protest rozpoczął się 21 sierpnia. Data ta została została specjalnie wybrana przez organizatorów, stanowi bowiem rocznicę śmierci Gearge’a Jacksona, lidera Czarnych Panter w kalifornijskim więzieniu San Quantin w 1971 r.
System więziennictwa w USA składa się placówek prowadzonych prawie wyłącznie przez prywatne firmy. Organizacje praw człowieka wielokrotnie zwracały uwagę na to, że system sprawiedliwości w Stanach Zjednoczonych ma charakter rasistowski, bo czarni obywatele wielokrotnie częściej karani są surowiej niż biali za ten sam rodzaj przestępstw – dlatego placówki penitencjarne wypełnione są głównie Afroamerykanami. USA jest krajem o najwyższym współczynniku inkarceracji na świecie, tj. posiada najwyższy odsetek populacji przebywającej w więzieniach.