Zdaniem organizatorek Ogólnopolskiego Strajku Kobiet władze publiczne „prowadzą politykę przyzwolenia na agresję i dyskryminację”, co uderza w podstawowe prawa kobiet, w tym „prawo do życia, integralności cielesnej i bezpieczeństwa”. – Kobiety żyją w lęku i strachu, codziennie przygotowane na najgorsze. Nie są bezpieczne w przestrzeni medialnej i publicznej, w pracy i w domu, w szpitalu czy w szkole – wskazują obrończynie praw kobiet.

Czarny Protest pod Sejmem przeciwko nowej propozycji ustawy antyaborcyjnej. PiS wkrótce przedstawi swoją. fot. strajk.eu
fot. strajk.eu

Zaplanowany na dziś i jutro protest określno Ogólnopolskim II Strajkiem Kobiet. Pierwszy odbył się 3 października i nazwany był „Czarnym protestem” lub „Czarnym poniedziałkiem”. Na konferencji prasowej organizatorki, Agata Czarnacka i Bożena Przyłuska zaprezentowały odezwę, która w poniedziałek zostanie przedstawiona partiom parlamentarnym i rządowi.

Piszą między innymi, że „podtrzymując fikcję prawną w postaci „kompromisu aborcyjnego”, państwo polskie nie tylko podważa własną wiarygodność, ale też kreuje politykę zdrowotną, w której godność, bezpieczeństwo, życie i zdrowie kobiet znajdują się na ostatnim miejscu. Podobnie jest w polityce społecznej: imperatyw rodzenia przesłonił zasady nowoczesnego wsparcia dla różnych form rodzin. Wsparcia opartego na wiedzy socjologicznej i społecznym dialogu”.

Protestujące kobiety domagają się uwzględniania praw i sytuacji kobiet „przy kształtowaniu wszystkich rozwiązań polityki publicznej i ekonomicznej”. Chcą „kompleksowej i opartej na najnowszej wiedzy medycznej polityki gwarantowania praw reprodukcyjnych w opiece zdrowotnej”. Czyli na przykład refundacji najnowocześniejszych środków antykoncepcyjnych i dostępność bez recepty pigułki „dzień po”.

Poza tym działaczki Ogólnopolskiego Strajku Kobiet żądają zmian prawnych i instytucjonalnych umożliwiających skuteczne ściganie sprawców przestępstw seksualnych oraz przemocy domowej i przemocy wobec kobiet. Chcą też „systemowego publicznego programu rugowania przejawów seksizmu w życiu publicznym i funkcjonowaniu instytucji”. Kolejne postulaty to publiczne wsparcie w opiece nad dziećmi, osobami starszymi i niepełnosprawnymi. Pojawiło się też żądanie „zaprzestania polityki społecznej militaryzacji, za to czynnego działania na rzecz pokoju na niwie międzynarodowej”.

Aktywistki przypominają, że „Strajk kobiet w Polsce nie zaczął się 3 października. Strajk kobiet trwa od dobrych kilkunastu lat. Naukowcy – historycy, socjologowie – „strajkami kobiet” nazywają okresy, gdy warunki życia dla nas, kobiet, są tak ciężkie, że przestajemy rodzić dzieci. Obecnie w Polsce rodzimy najrzadziej w Europie”.

Dziś rozpoczęła się także zbiórka podpisów pod petycją do rządu i parlamentarzystów, w której określono jedenaście głównych żądań protestujących. W tym żądanie ścigania seksistowskich wypowiedzi, krajowego programu wsparcia in vitro i świeckiego państwa.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
    1. Jak pisałem poprzednim razem, że cały ten „strajk” to tylko przykrywka do wzbudzenia nastrojów antyrządowych przez doszczętnie skompromitowanych kato-libertarian, którzy TK nie porwą już nikogo, to zaraz zbiegali się Razemici przekonani o oddolnym i wolnościowym charakterze zadymy…

      Nie minął miesiąc i szydło wyszło z wora – definitywnie porzucono postulat legalizacji aborcji na życzenie.

      Nie wstyd Wam przykładać ręce do libertariańskiej prywatyzacji swobód obywatelskich?

  1. Póki kobiety w sejmie reprezentowane będą przez osobniki kobietopodobne rodem s PiS to i tak będzie nadal

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Sąd Najwyższy otwiera furtkę do karania hierarchów kościelnych chroniących pedofili

Ten ważny wyrok Sądu Najwyższego może stać się początkiem całego procesu, który oczyściłby…