Share Button

Odrzucenie projektu zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej jest jedyną możliwością, by Polska zachowała opinię państwa, w którym przestrzegane są prawa człowieka – ocenia grupa ekspertów Organizacji Narodów Zjednoczonych. Według nich przyjęcie ustawy będzie frontalnym pozbawieniem kobiet ich podstawowych praw oraz poskutkuje sytuacjami zagrażającymi ich życiu i zdrowiu.

Grupa robocza Narodów Zjednoczonych ds. Dyskryminacji Kobiet nie ma żadnych wątpliwości – projekt „Zatrzymaj aborcję” narusza międzynarodowe zobowiązania Polski w zakresie praw człowieka. W związku z tym eksperci wzywają polskich parlamentarzystów do odrzucenia ustawy, zaznaczając, że jej zapisy eliminują jedne z ostatnich możliwości, w jakich dopuszcza się spędzanie płodu. „Polskie prawo jest i tak jednym z najbardziej restrykcyjnych w Europie” – czytamy w odezwie ONZ. Oczywiście, jest to prawda. Bardziej nieludzkie przepisy regulujące prawa kobiet ma tylko Irlandia.

>”Naruszenie równości społecznej”, a także ugodzenie w „godność, autonomię i integralność cielesną” poprzez ograniczenie ich praw kobiet do życia intymnego i zdrowia oraz narażenie na „okrutne i nieludzkie traktowanie” to największe zagrożenia, które będą skutkiem implementacji nowych przepisów. Zdaniem ONZ jedyną możliwością dostosowania prawa do wymogów katalogu praw człowieka jest pozostawienie możliwości samodzielnego decydowania na polu cielesności i praw reprodukcyjnych, a także uszanowanie fundamentalnego prawa do równości prywatności. Eksperci zauważają, że jest to podstawą integralności fizycznej i psychicznej każdego człowieka.

Czy rząd PiS przejmie się odezwą ONZ? Wątpliwe, szczególnie, że władza nie może sobie pozwolić na nieposłuszeństwo wobec głównego lobbysty tej ustawy – kościoła rzymskokatolickiego. Być może jedynym bodźcem, który może skłonić większość sejmową do zmiany decyzji jest gniew ulicy. Czarny Piątek już jutro.

Share Button

1 komentarz

  1. Nikt napisał:

    Katotalibańczycy mają ONZ poniżej pleców, bo to wredna komuna wstępowała do ONZ, a kaczki wtedy na świecie jeszcze nie było.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*