Przez ostatnich 25 lat ponad miliard ludzi zostało wyciągniętych z ubóstwa. Jednak, jak zaznacza UNICEF, nadal 47 proc. dzieci żyje za mniej niż 2 dolary dziennie.

flickr.com/photos/farshadebrahimi/
flickr.com/photos/farshadebrahimi/

Walka z ubóstwem na świecie to pierwszy z siedemnastu Celów Zrównoważonego Rozwoju z tak zwanej Agendy na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030, przyjętej w tym roku przez ONZ. Dzisiaj, 17 października, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem. Jak się okazuje – działania przynoszą pozytywne efekty. W ciągu ostatnich 25 lat ze skrajnej nędzy wyciągnięto miliard ludzi. – Jest to postęp, ale ciągle niewystarczający – tłumaczy dyrektor biura ONZ w Genewie, Michael Moeller.

Według Światowej Organizacji do Spraw Wyżywienia i Rolnictwa, głód dotyka przede wszystkim ludzi mieszkających na terenach wiejskich. Okazuje się również, że głód ma płeć – w 70 procentach dotyka on kobiety i dziewczynki.

Ostatnio Polska dołączyła do grupy hańby – krajów, które nie wywiązują się z podjętych zobowiązań w procesie eliminacji światowego ubóstwa. Nasz kraj obiecał przeznaczać 0,33 proc. dochodu narodowego brutto na pomoc. Tylko jedna trzecia tej kwoty trafia jednak do potrzebujących.

Fatalna sytuację w tej dziedzinie w Polsce uwiarygadniają dane UNESCO. Szczególnie ciężka jest sytuacja nieletnich – w Polsce jest aż 1,5 mln dzieci żyjących w ubóstwie relatywnym. To aż 21,8 proc. Z kolei w ubóstwie skrajnym znajduje się co dziesiąte dziecko. Najtrudniejsza jest sytuacja rodzin wielodzietnych, samotnych rodziców oraz rodzin z dziećmi z niepełnosprawnością.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Czar prysł. Na konwencji Agrounii przygrywała naziolska kapela. W repertuarze m.in. „Biała Siła” i „Wyklęci”

Antykomunistyczny, powiązany ze skrajną prawicą zespół Horytnica zapewnił oprawę dźwiękową…