Site icon Portal informacyjny STRAJK

Opieka medyczna dla seniorów? Tylko na papierze

fot. flickr.com/ Vinoth Chandar

Nie od dzisiaj słyszymy, że starzenie się europejskich społeczeństw, w tym polskiego, to wyzwanie, na które konieczna jest odpowiedź już dzisiaj. Na ostrzeżeniach jednak się kończy. Najwyższa Izba Kontroli nie ma dobrych wiadomości dla seniorów.

fot. wikimedia commons

NIK przyjrzała się temu, jak wygląda w Polsce opieka medyczna nad seniorami. Zbadała sytuację w NFZ, w Ministerstwie Zdrowia, na uczelniach medycznych, w przychodniach i szpitalach oraz zakładach opieki społecznej. Wnioski? Nadal, niestety, smutne.

Przemyślany, ogólnokrajowy system opieki medycznej adresowany specjalnie dla osób starszych w dalszym ciągu nie istnieje – za to NIK nie szczędzi krytyki pod adresem ministerstwa. Nie da się bowiem opracować sensownej polityki dotarcia z pomocą do pacjentów, jeśli nie przeprowadzono nawet oceny, na ile świadczenia z zakresu geriatrii są w ogóle dostępne. Ministerstwo nie oszacowało, ilu lekarzy w poszczególnych specjalizacjach jest potrzebnych, w tym ilu potrzeba w Polsce geriatrów. Teoretycznie ministerstwo realizuje projekt „Wsparcie systemu kształcenia ustawicznego personelu medycznego w zakresie opieki geriatrycznej”, dostało na niego pieniądze z Europejskiego Funduszu Społecznego. Tyle że zajęcia praktyczne z geriatrii są oferowane na mniej niż połowie uczelni kształcących lekarzy. A jeśli już ktoś mimo wszystko postanowi specjalizować się w geriatrii, i tak nie ma gwarancji, że będzie w tym obszarze praktykował – świadczenia udzielane osobom starszym są nisko wyceniane, łóżek i oddziałów geriatrycznych brakuje.

Kolejny zarzut NIK dotyczy braku rozporządzenia określającego standardy postępowania w opiece geriatrycznej. Takowe powstało, jak najbardziej, równo dziesięć lat temu, ale jego praktyczne wdrażanie leży. NFZ-owi też się dostało, za nieokreślenie w odrębnym dokumencie warunków finansowania opieki medycznej nad starszymi pacjentami i drastyczne nierówności terytorialne w dostępie do takowej opieki. Wystarczy wskazać, że seniorzy z województwa warmińsko-mazurskiego nie mają w swoim regionie ani jednej poradni czy oddziału geriatrii.

Exit mobile version